Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kardynał Grzegorz Ryś odprawił mszę w swoim kościele tytularnym w Rzymie

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Kardynał Grzegorz Ryś ma w Rzymie swój kościół tytularny
Kardynał Grzegorz Ryś ma w Rzymie swój kościół tytularny Ks. Łukasz Burchard archidiecezja łódzka
Kardynał Grzegorz Ryś, metropolita łódzkim, został uroczyście wprowadzony do swego tytularnego kościoła. Ta świątynia znajduje się w Rzymie.

Kardynał Ryś w kościele tytularnym

Kardynał Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, otrzymał od papieża Franciszka biret kardynalski, pierścień oraz przydzielił mu jeden z rzymskich kościołów. Jest nim świątynia pw. Świętych Cyryla i Metodego. Jak wyjaśnia ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej, kościół tytularny to świątynia należąca do diecezji rzymskiej przydzielana przez Ojca Świętego nowo wybranemu kardynałowi.

W ten sposób kardynał staje się rzymskim prezbiterem lub diakonem, członkiem Świętego Kościoła Rzymskiego – dodaje ks. Paweł Kłys.

Kardynał w Rzymie

Kilka dni temu kardynał Grzegorz Ryś został uroczyście wprowadzony do swojego kościoła tytularnego. Przewodniczył uroczystej mszy świętej modląc się za wspólnotę parafii Świętych Cyryla i Metodego.

Nasze decyzje, wybory i postępowanie chcemy zawierzyć naszym patronom: świętym Cyrylowi i Metodemu – mówił w homilii metropolita łódzki. - Także i oni w życiu wiele wycierpieli - choć nie są męczennikami. Wycierpieli nie od wrogów zewnętrznych, lecz od swoich współbraci - chrześcijan, nawet biskupów Kościoła łacińskiego. Cierpieli dla Ewangelii - dla prawdziwej wspólnoty Kościoła - dla jedności, która nie jest jednolitością, która szanuje różnice języka, kultury, formacji duchowej. Byli wierni w rzeczy może niewielkiej, ale Pan dobro, któremu byli wierni, potwierdził i pomnożył. Tak dalece, że jeszcze my - dzisiaj - blisko 12 wieków później budujemy się ich rozumieniem Kościoła i jego misji.

Ikona od parafian

We mszy świętej wzięli udział wierni z parafii św. Cyryla i Metodego, pracujący tam duchowni oraz polscy księża, między innymi studiujący w Rzymie. Metropolita łódzki ofiarował tamtejszej wspólnocie parafialnej kielich i patenę do celebracji Najświętszej Eucharystii. A kardynał Ryś dostał od nich ikonę Dobrego Pasterza. Na frontonie świątyni obok herbu Ojca Świętego Franciszka - który jest biskupem Rzymu, został umieszczony herb kardynała Grzegorza Rysia – metropolity łódzkiego – którego rzymska świątynia Ss. Cirillo e Metodio jest kościołem tytularnym.

Rzymski kościół pw. Świętych Cyryla i Metodego znajduje się w północnej części Acilia, przy via Osteria di Dragoncello. Został zbudowany w latach 1996-1997 przez architekta Bozziniego z Mediolanu,

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki