Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karp z Grabi jest już tradycyjnym produktem regionalnym

Wit Lesniewicz
Wit Lesniewicz
Łukasz Zarzycki
Karp z Grabi został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dołączył do 93 innych produktów z Łódzkiego.

O umieszczenie karpia z Grabi na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioskował latem ubiegłego roku Czesław Wojciech Bąk, właściciel Gospodarstwa Rybackiego „Nad Grabią” w Łasku. W kwietniu dopiął swego. Czesław Bąk podkreśla, że wpisanie tego produktu na listę, było możliwe dzięki temu, że panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mogilnie Małym (gm. Dobroń) z łowionego w Grabi karpia przygotowują tradycyjnie potrawy. Wykorzystują do tego przepisy znane od lat. Współpraca gospodarstwa rybackiego i KGW stała się możliwa dzięki Lokalnej Grupie Działania „Dolina rzeki Grabi”.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Żywność lokalna w Łodzi. Mieszkańcy miasta chętnie kupują rodzime produkty

Karb z Grabi ma średnio długość od 25 cm do 75 cm, waży od 1,5 do 2 kg. Karp łowiony w Grabi i karp odłowiony w gospodarstwach rybackich charakteryzuje się tą samą wysoką jakością, delikatnym mięsem i brakiem posmaku mułu. Stawy są bezpośrednio zasilane czystą wodą z Grabi. Łowione w Grabi karpie smażone są obsypane mąką, bądź zalewane zalewą octową z przyprawami. Dzięki temu mogą być dłużej przechowywane. Na szczególne okazje przygotowywany jest karp w galarecie.

Karp z Grabi jest pierwszym produktem z Łódzkiego wpisanym na listę w kategorii produkty rybołówstwa. Do tej pory wśród 93 naszych produktów na liście były produkty mleczne, mięsne, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze, miody, gotowe dania i potrawy, a także napoje.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Odkrywamy Łódzkie: Łask i dolina Grabi

Na Liście Produktów Tradycyjnych MRiRW z Łódzkiego znajdujemy m.in. sery kozie z Drużbina, wędzonki szadkowskie, szynkę wieluńską z lagi, kiełbasę swojską z Białej Góry, kompot wiśniowy po łowicku, chrzan nadwarciański po staropolsku, powidła z papierówek z Kobylnik, ogórki kiszone z Rogowa, tatarczucha z Radomska, chleb staropolski z doliny Mrogi, chleb wiejski łęczycki, masło z Głuchowa, miody z gminy Żelelchlinek, jeżowski żur z ziemniaczkami, gołąbki z Osin, piwo łaskie, sok jabłkowy z Kałęczewa i nalewka truskawkowa z Bachorzyna.

MATURA 2016|MATURA 2016 w Łodzi. Jako pierwszy - pisemny polski [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki