Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karpie tańsze niż przed rokiem. Na przygotowanie tegorocznych świąt wydamy mniej pieniędzy

Alicja Zboińska
W gospodarstwie rybackim Tadeusza Michasia w podłódzkim Bełdowie za kilogram karpia zapłacimy w tym roku od 10 do 12 zł. Niższa cena obowiązuje przy zakupie hurtowym
W gospodarstwie rybackim Tadeusza Michasia w podłódzkim Bełdowie za kilogram karpia zapłacimy w tym roku od 10 do 12 zł. Niższa cena obowiązuje przy zakupie hurtowym Krzysztof Szymczak
Już od początku grudnia handlowcy zachęcają klientów do zakupu karpi, bez których trudno sobie wyobrazić zbliżające się święta. Dodatkową zachętą jest to, że w tym roku ceny wigilijnych ryb są niższe od tych obowiązujących przed ubiegłorocznymi świętami. Tańsze są także inne artykuły spożywcze niezbędne do przygotowania wigilijnej kolacji.

Z danych Urzędu Statystycznego w Łodzi wynika, że o ile w ubiegłym roku za kilogram świeżego karpia płaciliśmy średnio 14,97 zł, to w tym zapłacimy 13,75 zł. To cena średnia, u hodowców, a także w niektórych sklepach ryby możemy kupić taniej.

W gospodarstwie rybackim Tadeusza Michasia, które znajduje się w podłódzkim Bełdowie, za kilogram karpia trzeba zapłacić od 10 do 12 zł. Niższa cena obowiązuje przy zakupach hurtowych.

- Ten rok był dobry dla hodowli, choć było mało wody - mówi Tadeusz Michaś. - Część ryb hodowcy stracili przez plagę kormoranów, czapli, norek i wydr. Ale sytuacja jest lepsza niż przed rokiem, dlatego ceny też są niższe.

Pan Michaś hoduje ok. 40 ton ryb. Większość to karpie, ale na świąteczny stół można tez kupić liny, karasie, okonie i szczupaki. Ich ceny wahają się od 12 do 20 zł za kilogram, najdroższy jest szczupak.

Jeszcze tańsze karpie można kupić w marketach. W Carrefourze za kilogram zapłacimy 8,99 zł, a w Tesco 8,89 zł.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, tańsze są także: szynka gotowana, schab, mleko, masło, olej, a przede wszystkim cukier.

- Staniała większość artykułów spożywczych - mówi dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Oznacza to, że na przygotowanie świąt wydamy o kilka procent mniej niż przed rokiem, a jeśli przeznaczymy taką samą kwotę, to nasz świąteczny koszyk będzie bogatszy.

Według danych Urzędu Statystycznego w Łodzi, najbardziej staniał cukier niezbędny do przygotowania świątecznych wypieków. Przed rokiem kilogram w sklepach w naszym regionie kosztował średnio 3,39 zł, a obecnie już tylko 2,10 zł. Dzięki sklepowym promocjom za kilogram cukru można zapłacić poniżej 2 zł.

Średnia cena kilograma szynki wieprzowej gotowanej natomiast w sklepach w regionie łódzkim wynosi 23,83 zł. Rok temu średnia cena tego artykułu wynosiła 24,55 zł, czyli była wyższa o ok. 6 proc.

Im bliżej świąt, tym większe promocje w sklepach. Można się jeszcze spodziewać spadku cen pomarańczy, które obecnie i tak są nieco tańsze niż przed rokiem. W ubiegłym roku średnia cena wynosiła 6,22 zł, natomiast obecnie spadła do poziomu 5,92 zł. Największego spadku cen pomarańczy i innych cytrusów możemy się spodziewać pod koniec tego tygodnia i na początku następnego.

Dobra wiadomość jest też taka, że w ciągu kilku pierwszych miesięcy następnego roku nie grozi nam wzrost cen artykułów spożywczych.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki