Karta rowerowa obowiązkowa także dla dorosłych cyklistów?

  Karta rowerowa obowiązkowa także dla dorosłych cyklistów?

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  ©Paweł Łacheta/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Ministerstwo chce, by także dorośli cykliści musieli posiadać kartę rowerową. Pomysł budzi kontrowersje wśród użytkowników jednośladów.

  ©Paweł Łacheta/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozważa wprowadzenie obowiązkowej karty rowerowej dla dorosłych cyklistów. Zdaniem ministerstwa, poprawi to znajomość przepisów ruchu drogowego i zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem cyklistów.

  Pomysł zdziwił środowiska rowerzystów. Obecnie kartę rowerową muszą posiadać tylko nieletni cykliści.

  Jeśli zmiany wejdą w życie, dotkną tych, którzy karty rowerowej nie mają. Sprawią też kłopot tym, którzy swoje karty zgubili lub wyrzucili.

  CZYTAJ TEŻ: Łódzki Rower Publiczny. 1000 pojazdów już w magazynie

  Osób, które nigdy nie miały karty jest niewiele. Obecnie zdobywa ją większość uczniów szkół podstawowych, zwykle w klasie piątej.

  - Prawie wszystkie dzieci podchodzą do egzaminu. Chcą mieć kartę rowerową, bo to ich pierwszy poważny dokument - mówi Piotr Bara, dyrektor szkoły podstawowej nr 138 w Łodzi.

  Policja nie komentuje pomysłu ministerstwa. Jednak z jej statystyk wynika, że to nie brak kart rowerowych jest dla cyklistów groźny. W zeszłym roku w regionie łódzkim doszło do 667 wypadków z udziałem rowerzystów. Ale tylko około 205 zostało przez nich spowodowanych.

  - Dwie trzecie wypadków, w których biorą udział rowerzyści, powodowanych jest przez kierowców - przyznaje asp. Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. - Najczęściej do wypadków dochodzi na przejazdach rowerowych, gdzie cykliści mają pierwszeństwo. Jadą zgodnie z przepisami, ale kierowcy im nie ustępują - wyjaśnia policjantka.

  CZYTAJ: Potrącenie rowerzysty na Bandurskiego. Kierowca nie zachował ostrożności

  Dlatego pomysł wzbudził wątpliwości osób związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Bartosz Domaszewicz, łódzki radny (PO) i były przewodniczący komisji transportu, jest zdania, że pomysł jest zły. Nie tylko z powodu mówiących o winie kierowców statystyk. - Chodzi też o równe traktowanie - mówi Domaszewicz. - Co mielibyśmy zrobić z obywatelami innych państw, w których kart rowerowych nie ma? Zabronić im w ogóle jazdy na rowerze? - pyta.

  Jak podkreśla radny zgodnie konwencją wiedeńską o ruchu drogowym nie można wymagać od kierującego rowerem w ruchu międzynarodowym jakichkolwiek uprawnień ani karać go za ich brak.

  Jednak część osób jest zdania, że od rowerzystów powinno się jakoś wymagać znajomości przepisów. - Widziałem ostatnio kobietę, która jechała zupełnie bez sensu. Wjechała w ulicę, zawróciła, potem przejechała w poprzek po pasach - wylicza Piotr Kolenda, łódzki rowerzysta i autor bloga Rowerologia. - Może niekoniecznie od razu powinna to być karta rowerowa, ale jakieś szkolenie dla rowerzystów z przepisów by się przydało - dodaje.

  Także większość naszych Czytelników uważa, że karta rowerowa powinna być obowiązkowa. Myśli tak 59 proc. uczestników naszej internetowej sondy.

  ZOBACZ: KARTA ROWEROWA: Czy będzie obowiązkowa? Projekt nowych przepisów [SONDA]

  W Łodzi problem cyklistów nie znających przepisów może być wkrótce szczególnie widoczny. 30 kwietnia ruszy rower publiczny. W mieście pojawi się tysiąc wypożyczanych na krótkie dystanse rowerów i nowi użytkownicy.

  - W związku z tym mamy pewne obawy - przyznaje asp. Boratyńska. - Na rower wsiądą osoby, które od dawna nie jeździły. Dlatego będziemy się przyglądać i przypominać o zasadach bezpiecznej jazdy. Już teraz na naszej stronie są zasady - dodaje.

  Karta rowerowa
  • Egzamin można zdawać od 10. roku życia. Wcześniej mały rowerzysta traktowany jest jako pieszy. Powinien jechać chodnikiem. Obok niego chodnikiem mogą jechać towarzyszący mu rodzice.
  • Potrzebują jej osoby do 18. roku życia. Bez niej nie mogą jeździć po ulicach. Jednak po ukończeniu 18. roku życia karta jest niepotrzebna.
  • W szkole albo w ośrodku. Kartę rowerową można zdawać w szkole. Zajęcia prowadzone są podczas zajęć technicznych przez nauczyciela wychowania komunikacyjnego. Kartę wydaje dyrektor szkoły. Kto nie jest uczniem, może zdać egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego lub ośrodku szkolenia kierowców. Kartę wydaje wtedy dyrektor ośrodka.
  • Wymagania. Dla zdania egzaminu trzeba znać przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe, wykazać się umiejętnością jazdy na rowerze oraz podstaw udzielania pierwszej pomocy. Egzamin składa się z części praktycznej i teoretycznej. Część praktyczna odbywa się zwykle w miasteczku ruchu drogowego. Nie ma egzaminu w ruchu ulicznym.


  Skrót najważniejszych wydarzeń tygodnia 28 marca-3 kwietnia

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (86)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szukają pieniędzy !

  łańcuch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów i pieszych powodują nie oni sami, ale kierowcy ! Nadmierna prędkość do tego bez zmian z ilością nietrzezwych za kierownicą.

  Rowerem po chodniku nie wolno...rozwiń całość

  Najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów i pieszych powodują nie oni sami, ale kierowcy ! Nadmierna prędkość do tego bez zmian z ilością nietrzezwych za kierownicą.

  Rowerem po chodniku nie wolno teraz po ulicy - co mamy latać nimi ? niech zrobią ścieżki rowerowe !

  Minister infrastruktury martwi się o bezpieczeństwo rowerzystów ? Prawo jazdy albo karta rowerowa to nie jest licencja na nieśmiertelność.To jawne złodziejstwo za 500+ jak w tytule.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo PIS ?

  Walus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Co chcieliscie to macie-glosujcie dalej na Ciemnote.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idę kupę

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Zaczekajcie na mnie, przypiliło mnie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla pani Boratyńskiej

  bladteth (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  P. Boratyńska niech się tak nie martwi tylko spojrzy jak to działa w innych krajach:

  http://www.vox.com/2016/4/3/11349856/bike-share-safety

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jazda po chodniku jest legalna, wszędzie tam, gdzie

  dozwolona szybkość na drodze jest 60km/godz lub wyżej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  A NIEWIELU O TYM WIE.Obecnie nam panujący , odkryli, że obowiązek posiadania karty rowerowej zlikwiduje: korki,
  stłuczki, kolizje, wypadki, w tym śmiertelne. Będzie bardzo bezpiecznie na polskich...rozwiń całość

  A NIEWIELU O TYM WIE.Obecnie nam panujący , odkryli, że obowiązek posiadania karty rowerowej zlikwiduje: korki,
  stłuczki, kolizje, wypadki, w tym śmiertelne. Będzie bardzo bezpiecznie na polskich drogach! Niestety, obcokrajowców jeżdżących po polskich drogach, owa karta rowerowa obowiązywać nie
  będzie, zgodnie z Wiedeńską Konwencją Komunikacyjną, którą, nierozważnie, państwo polskie podpisało. Pijacy winni, obowiązkowo, okazywać karty rowerowe w monopolowym. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja to widzę tak:

  ŁodzianinPK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 13

  Kierowca auta jest winien, bo: pieszy wlazł na czerwonym. kierowca jest winien bo pedolot przejeżdżał przez pasy, kierowca jest winien wszystkich zdarzeń w ruchu drogowym... przeciwko kierowcom...rozwiń całość

  Kierowca auta jest winien, bo: pieszy wlazł na czerwonym. kierowca jest winien bo pedolot przejeżdżał przez pasy, kierowca jest winien wszystkich zdarzeń w ruchu drogowym... przeciwko kierowcom stosuję się akcje pt. trzeźwy poranek, dziecko w foteliku, akcje znicz, akcje powrót z wakacji itd itd...a co się robi aby piesi nie przechodzili na czerwonym???? Co się robi aby pedoloty nie łamały PRD??????zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawidłowo

  kierowca i rowerzysta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Dziś jadąc Radwańską samochodem widziałem jak święty rowerzysta jadąc oczywiście po drodze przejechał na czerwonym przez 3 skrzyżowania. Takie akcje widzę codziennie. Sam jeżdżę na rowerze...rozwiń całość

  Dziś jadąc Radwańską samochodem widziałem jak święty rowerzysta jadąc oczywiście po drodze przejechał na czerwonym przez 3 skrzyżowania. Takie akcje widzę codziennie. Sam jeżdżę na rowerze rekreacyjnie ale nie poruszam się po drogach gdy nie muszę tylko po chodnikach i ścieżkach. A te święte krowy non stop łamią przepisy i wciąż otzymują nowe przywileje. Niech policja i SM wplepia im mandaty bo w Łodzi strach jeździć autem wśród tych darmozjadów na rowerach.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aaa

  Aaaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Naganny jest przejazd na czerwonym świetle itp. (policja za to kara mandatami, tak samo jak pieszych i nie ma zlituj się). ale wybierając kolizję z samochodem czy z rowerem, wybiorę rower....rozwiń całość

  Naganny jest przejazd na czerwonym świetle itp. (policja za to kara mandatami, tak samo jak pieszych i nie ma zlituj się). ale wybierając kolizję z samochodem czy z rowerem, wybiorę rower.
  Częściej spotykam się ze złym traktowaniem rowerzystów, a wygląda to tak, jakby rowerzysta nie miał prawa jeździć po drodze bo tamuje ruch lub kierowcy nie zachowują należytego odstępu przy wyprzedzaniu rowerzysty, bo nie mają czasu żeby zaczekać aż pas z przeciwka będzie wolny i wtedy bezpieczne można wyprzedzić.
  Nie jeżdżę rowerem bo się boję że jeden z takich kierowców mnie potraci. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Robi się

  bladteth (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Nie słyszałeś o akcjach "Niechronieni" lub "Bezpieczny rowerzysta", gdzie wlepia się mandaty pieszym/cyklistom za niestosowanie się do sygnalizacji? Rok w rok mamy takie pokazówki.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyli raz na rok

  haha! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  A kierowców trzepią kilak razy w miesiącu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Raz nie raz

  bladteth (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  To tylko pokazuje, że tzw. akcje nie są efektywne a problem leży gdzieś indziej, np. w fatalnej edukacji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A potem przyjedzie do nas obcokrajowiec i będzie śmiesznie

  UE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 15

  Chcemy, żeby nasze prawa jazdy były ważne za granicą? No to musimy honorować ich prawa jazdy. Zasada wzajemności.
  A to oznacza, że wszyscy ludzie z krajów gdzie wolno jeździć bez karty rowerowej...rozwiń całość

  Chcemy, żeby nasze prawa jazdy były ważne za granicą? No to musimy honorować ich prawa jazdy. Zasada wzajemności.
  A to oznacza, że wszyscy ludzie z krajów gdzie wolno jeździć bez karty rowerowej u nas też będą mogli jeździć bez karty.
  Polak nie może, a obcokrajowiec może.
  Śmieszne, prawda?
  Aha, TO JUŻ BYŁO. Tak kiedyś było z patentami żeglarskimi.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No cóż, wywód nieprawdziwy. Przykładowo jeśli przyjedzie do nas obywatel

  Warus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

  KSA gdzie wolno tłuc żony i kamieniować za niewierność to będzie miał prawo robić to w Polsce?? A cóż ma do rzeczy posiadanie prawa jazdy innego kraju, przekraczasz granicę to obowiązuje cię prawo...rozwiń całość

  KSA gdzie wolno tłuc żony i kamieniować za niewierność to będzie miał prawo robić to w Polsce?? A cóż ma do rzeczy posiadanie prawa jazdy innego kraju, przekraczasz granicę to obowiązuje cię prawo kraju w którym gościsz.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obowiązuje Konwencja Genewska

  Topik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  Art. ust. 5 stanowi, że "Żadna z Umawiających się Stron nie może wymagać, aby kierujący rowerami lub motorowerami w ruchu międzynarodowym mieli prawa jazdy". Dlatego @UE nie ma racji. Nie odrobił...rozwiń całość

  Art. ust. 5 stanowi, że "Żadna z Umawiających się Stron nie może wymagać, aby kierujący rowerami lub motorowerami w ruchu międzynarodowym mieli prawa jazdy". Dlatego @UE nie ma racji. Nie odrobił lekcji albo posiada tylko kartę rowerową. Na poziomie kursów do karty rowerowej nie wymaga się wiedzy o Konwencji.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Owszem, ale...

  bladteth (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Owszem, nie może wymagać PJ, ale przecież UE nie o tym pisał. Czyli co będzie gdy przyjedzie do nas rowerowy turysta z Niemiec? Tuż po przekroczeniu granicy będzie musiał udać się na najbliższy...rozwiń całość

  Owszem, nie może wymagać PJ, ale przecież UE nie o tym pisał. Czyli co będzie gdy przyjedzie do nas rowerowy turysta z Niemiec? Tuż po przekroczeniu granicy będzie musiał udać się na najbliższy komisariat w celu wyrobienia KR?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To zgodnie z konwencją będzie mógł ją w Polsce tłuc

  Warus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

  i ukamienować za niewierność, czy też nie?. A jak żona przejdzie z islamu na katolicyzm to będzie mógł ją w Polsce zaszlachtować?.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zostaw, to nie dla ciebie

  Prawo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Zostaw te trudne sprawy dorosłym.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  inna dziedzina

  Topik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  w tym artykule rozważamy problemy prawa ruchu drogowego. Konwencja Wiedeńska nic nie mówi na temat twoich problemów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PS

  Warus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Jeśli przyjedzie do nas Brytyjczyk to może jeździć samochodem lewą stroną??


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przeczytaj

  Topik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Konwencja Genewska. Artykuł 3 ustęp 5. Później podejmij dyskusję.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomyłka

  Topik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

  sorry. Miałem na myśli Konwencję Wiedeńską. Art.3 ust. 5.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zamiast filozofować odpowiedz:

  Warus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  Może jeździć lewą stroną czy nie?.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  Już rozumiesz debilu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odpowiadam

  Topik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  czym by to groziło odpowie tobie każdy przedszkolak. Natomiast nie każdego stać na przeczytanie jednego tylko ustepu z artykułu. Jak widać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie siej defetyzmu

  Topik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  obcokrajowiec może jechać u nas bez karty jeśli w jego kraju jest takie prawo. Jeśli do Polski chce wjechać amerykanin swoim samochodem to nie musi zmieniać kloszy tylnych kierunkowskazów z...rozwiń całość

  obcokrajowiec może jechać u nas bez karty jeśli w jego kraju jest takie prawo. Jeśli do Polski chce wjechać amerykanin swoim samochodem to nie musi zmieniać kloszy tylnych kierunkowskazów z czerwonych na żółte. Dotychczas anglik nie musiał w Polsce przekładać kierownicy na lewą stronę podczas odwiedzin rodziny.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niepełnosprawni umysłowo prawodawcy stworzyli przepisy i mamy skutek cytuję:

  Dariusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 3

  Najczęściej do wypadków dochodzi na przejazdach rowerowych, gdzie cykliści mają pierwszeństwo. Jadą zgodnie z przepisami, ale kierowcy im nie ustępują - wyjaśnia policjantka." :W połączeniu z...rozwiń całość

  Najczęściej do wypadków dochodzi na przejazdach rowerowych, gdzie cykliści mają pierwszeństwo. Jadą zgodnie z przepisami, ale kierowcy im nie ustępują - wyjaśnia policjantka." :W połączeniu z niektórymi durnymi rowerzystami i kierowcami przepisy te dają mieszankę wypadkową. Kto powinien odpowiadać imiennie karnie za patologiczne przepisy?. Może ktoś zna nazwiska, bo winni sami się nie przyznają. Dla nich niepojmowalne jest że kretyńskie przepisy mogą zabijać. Właśnie wczoraj otrzymałem będącą w podobnym tonie odpowiedź jednego z Wielkich Rzeczników/cóż urzędas zawsze za biurokratą/tłumaczącego, że przepisy są OK.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PS: czy stworzenie wygody dla niezatrzymujących się przed jezdniami

  Dariusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

  rowerzystów uzasadnia liczne ofiary powstające po wprowadzeniu tego prawa?.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wtf

  wtf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  Obecnie wszystkie dzieciaki zdają egzamin na kartę rowerową w szkole, potem w większości zdobywają prawko. Tak było za komuny i tak jest teraz. nic się nie zmieniło. Dorosły nie musi mieć przy...rozwiń całość

  Obecnie wszystkie dzieciaki zdają egzamin na kartę rowerową w szkole, potem w większości zdobywają prawko. Tak było za komuny i tak jest teraz. nic się nie zmieniło. Dorosły nie musi mieć przy sobie karty bo założono, że skoro skończył szkołę to kartę ma. 99% obywateli ma zdany egzamin na kartę rowerową albo na prawko. Pomysł ten spowoduje, że za brak dokumentu karty rowerowej, pomimo, że kiedyś zdali egzamin, rowerzyści będą karani. Policja będzie miała nową kategorię łatwych przestępców, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania... Minister powiedział, że nie podda się dyktaturze cyklistów i wegetarian. Za cyklistów już się biorą, teraz kolej na wegetarian.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lao

  tages (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 10

  Podobnie było z pomysłem ziobry na karanie potencjalnych morderców czyli pijanych rowerzystów. Przez kilkanaście lat było to przestępstwo i tysiące trafiło do więzienia w imię bezpieczeństwa na...rozwiń całość

  Podobnie było z pomysłem ziobry na karanie potencjalnych morderców czyli pijanych rowerzystów. Przez kilkanaście lat było to przestępstwo i tysiące trafiło do więzienia w imię bezpieczeństwa na drogach. Od kiedy jest to wykroczenie liczba zatrzymanych (pijanych) rowerzystów spadła wielokrotnie i nie ma plagi wypadków z pijanymi rowerzystami. Tylko więzienia opustoszały. No to pora je zapełnić.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podoić się chce rowerzystów

  Dojna krowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

  Wg statystyk ok. 75% wypadków z udziałem rowerzystów powodują kierowcy.
  Główne przyczyny to: nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków.

  Mimo to najbardziej prześladowaną...rozwiń całość

  Wg statystyk ok. 75% wypadków z udziałem rowerzystów powodują kierowcy.
  Główne przyczyny to: nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków.

  Mimo to najbardziej prześladowaną przez państwo grupą uczestników ruchu są rowerzyści.
  Planuje się wprowadzenie obowiązkowych kart rowerowych dla osób pełnoletnich nie posiadających prawa jazdy.

  https://www.youtube.com/watch?v=Kgq07xmFBHAzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prześladowana?

  Co? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Potrafisz to uzasadnić, czy wyjdziesz na oszczercę?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo