Karty Dużej Rodziny już są [ZDJĘCIA]

  Karty Dużej Rodziny już są [ZDJĘCIA]

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Karty Dużej Rodziny już są. Pierwsze karty wręczała prezydent Zdanowska.
  1/8
  przejdź do galerii

  Karty Dużej Rodziny już są. Pierwsze karty wręczała prezydent Zdanowska. ©Maciej Stanik

  Już 200 rodzin wielodzietnych złożyło do urzędu miasta wnioski o dokument uprawniający do preferencji i zniżek m.in. w instytucjach samorządowych. W poniedziałek Hanna Zdanowska wręczyła pierwsze Łódzkie Karty Dużej Rodziny mieszkańcom, którzy wystąpili o nie najszybciej. Prezydent ogłosiła też, że do programu dołączył aquapark Fala. Uroczystość była krótka, tak, aby rodzice zdołali zapanować nad przyprowadzonymi maluchami w sali magistratu.
  Karta przysługuje członkom rodzin z co najmniej trójką dzieci. Dokument mogą odebrać rodzice, także, jeśli nie sformalizowali swojego związku, oraz ich potomstwo przed osiągnięciem pełnoletności albo przed 25 rokiem życia - jeśli kontynuują naukę.

  Z obliczeń magistratu wynika, ze w Łodzi jest 4,7 tys. dużych rodzin, a w tysiącu z nich wychowuje się czworo lub więcej dzieci. Ogółem rodzice "3 albo 3+" mają pod opieką ok. 15 tys. dorastających łodzian.


  Poniedziałkowej uroczystości towarzyszyło ogłoszenie nowości w palecie zniżek dostępnych dzięki karcie: 20-procentowego rabatu na korzystnie z aquaparku.

  - Musimy pamiętać, że aquapark to spółka, która powinna wypracowywać zysk - mówiła Zdanowska, zapytana, czy zniżka nie mogłaby być wyższa.

  Jeszcze przed wprowadzeniem karty czerwcową uchwała rady miejskiej duże rodziny miały prawo do kilku ulg: m.in. zwolnienia z opłat za trzecie i kolejne dziecko w tym samym przedszkolu.

  Ogłoszony 28 czerwca nowy katalog zniżek dodawał m.in. zniżki w zakupie migawki i w korzystaniu z obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (całodzienne korzystanie z pływalni odkrytych w soboty i niedziele za kwotę 2 zł od osoby), bezpłatne wejścia w wyznaczonych godzinach na baseny szkolne oraz zniżki na bilety do instytucji kultury (np. 5 zł na bajki w Teatrze Nowym dla każdego dziecka). W przypadku tych ostatnich do wspierania rodzin mają się dołączyć także miejsca podległe marszałkowi województwa - m.in. Teatr Jaracza.

  Karta zapewnia tańszy relaks na powietrzu. Do ogrodu zoologicznego, botanicznego oraz palmiarni rodzice muszą wykupić dwa bilety normalne oraz dwa ulgowe - trzecie i kolejne dzieci wchodzą już za darmo. Część ulg ma być sezonowa, a o kolejnych nowościach rodzice "3 i 3+" mają dowiadywać się ze strony internetowej magistratu.

  Głową największej z rodzin, która odwiedziła magistrat jest ojciec ogółem trzynaściorga dzieci. W poniedziałek przekonywał, że karta nie powinna być traktowana jako wyraz litości dla wielodzietnych, ale szacunku dla ich trudu.

  Inicjatorką wprowadzenia karty w Łodzi była europoseł Joanna Skrzydlewska, która chciała wzorować się na Francji, gdzie pierwsze rozwiązania promujące wielodzietność pojawiły się po pierwszej wojnie światowej i wywodziły się od systemu zniżek kolejowych.

  Aby otrzymać kartę, nie trzeba wyprawiać z wycieczką całej rodziny do magistratu - wystarczy, że zgłosi się jeden z opiekunów. Wniosek należy złożyć w wydziale zarządzania kontaktami z mieszkańcami Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104. Karta będzie ważna przez rok i odnawiana co 12 miesięcy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bajka

  witek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 13

  Jak widze 1 zdjecie to przypomina mi sie bajka o Spiacej krolewnie jak przybyla zla wrozka ( zdanowska tutaj w tej roli ) do narodzonej ksiezniczka:-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo