Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katania, Syrakuzy i cudowna Taormina

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Sycylijskie klimaty...
Sycylijskie klimaty... Anna Gronczewska
Na pewno wielu naszych czytelników spędzi tegoroczne wakacje na Sycylii. Odwiedzając tę piękną wyspę znakomicie odpoczną, ale też sporo zobaczą

Podróżując po Sycylii na pewno trzeba odwiedzić Taorminę, jeden z największych, ale też najpiękniejszych kurortów tej włoskiej wyspy. Goethe nazwał Taorminę największym dziełem sztuki i natury.


Taormina położona jest w północnej części wschodniego wybrzeża Sycylii, na zboczu Monte Tauro - wzgórzu znajdującym się między morzem, a Etną. Leży w połowie drogi między Messyną a Katanią. Liczy tylko ok. 10 tysięcy stałych mieszkańców. Turystów przyjeżdża tu znacznie więcej.
 Przyjeżdżające do Taorminy autokary turystyczne i prywatne auta parkują na wielkim parkingu znajdującym się na dole, przy wjeździe do miasta. Na górę, do centrum turystów dowożą specjalne autobusy miejskie. Podróż nimi jest bezpłatna. 


Będąc już w centrum można wybrać się na uroczy spacer wąskimi uliczkami miasta. A przede wszystkim główną ulicą miasta, Corso Umberto I. Zobaczymy tam piękne fasady kamienic i pałaców wzniesionych między XV a XIX w. W znajdujących się co kilka metrów sklepikach z pamiątkami widać magnesy, kubeczki czy otwieracze do piwa z 
motywem meduzy, nazywanej Trynakrią. Jest ona symbolem słońca, ale też herbem całej Sycylii. Taka pamiątka kosztuje. Taormina nie jest tanim miastem. Za maleńki magnez z Trynakrią zapłaci się 2-3 Euro, a za kubek z tym symbolem - 5-10 Euro. 


O tym, że nie jest to tanie miasteczko można się przekonać odwiedzając miejscowe kafejki i restauracje. Nie zdziwmy się, gdy rachunek za małe piwo i porcję lodów wyniesie 20 Euro...


Wędrując Corso Umberto I dochodzimy do placu zwanego Piazza IX Aprile. Znajduje się tam XII-wieczny kościół Torre Dell Orologio oraz fontanna, przy której zmęczony turysta może odpocząć. Plac Piazza IX Aprile to tak naprawdę wielki taras z którego rozpościera się piękny widok na Morze Śródziemne i Etnę.


U podnóża Taorminy znajdują się kąpieliska, w tym słynne Giardini di Nexos. Na plaże z miasta zjeżdża się specjalną kolejką górską...


Będąc w Taorminie trzeba koniecznie zobaczyć starożytny teatr grecki, który został potem przebudowany przez Rzymian dla celów igrzysk. Amfiteatr robi ogromne wrażenie. Gdy wejdziemy na jego szczyt znów zobaczymy piękną panoramę morza i Etny...


Sycylia to oczywiście Etna i położona u podnóża wulkanu Katania. Dla tego miasta charakterystyczne jest to, że znajduje się w nim wiele budynków zbudowanych z ciemnego kamienia wulkanicznego. Na centralnym placu miasta Piazza Duomo znajduje się duża fontanna. A na niej zrobiony z wulkanicznego kamienia słoń, będący symbolem Katanii. Na placu tym obejrzymy również pochodzącą z XI wieku katedrę św. Agaty, przebudowaną później na początku XVIII wieku.

Mieszkańcy Katanii oraz okolicznych miasteczek i wsi żyją w cieniu Etny, jedynego czynnego wulkanu w Europie. Przyzwyczaili się to tego, czasem uciążliwego sąsiedztwa. 


- Mieszkam w małym miasteczku u podnóża Etny - opowiada Ewa, Polka która wyszła za Sycylijczyka. - Nie ma miesiąca, by nie spadł deszcz wulkaniczny. Tak nazywamy pył wulkaniczny. To taki deszcz złożony z tysięcy małych kamyków. 
W mniejszych i większych miasteczkach położonych u podnóża Etny pełno jest stoisk na których sprzedaje się wulkaniczne pamiątki. Na przykład małą figurkę sowy za 3 Euro. Tyle, że jeśli ktoś dokładnie się przyjrzy takiej sowie lub innej wulkanicznej pamiątce zobaczy napis: Made in China...


Podróżując po Sycylii nie można ominąć Syrakuz, prawie 130-tysięcznego miasta położonego we wschodniej części wyspy, nad Morzem Jońskim. To jego obywatelem był słynny Archimedes.

Częścią Syrakuz jest wyspa Ortygia połączona ze stałym lądem mostem, a w zasadzie groblą. Tam znajdziemy najwięcej zabytków miasta. Przede wszystkim słynne Ucho Dionizosa. To jaskinia, która kształtem przypomina małżowinę uszną. A poza tym wyróżnia się niesamowitą akustyką. Jaskinia ma 23 metry wysokości i 65 metrów długości. Gdy się w niej stanie słychać szepty ludzi stojących kilkadziesiąt metrów dalej. Jak głosi jedna z legend kazał ją wykuć Dionizos. Przy jej wykuwaniu stosowano prawa akustyki. Tak, by można było podsłuchiwać jeńców i zapobiegać buntów. Inni zaś twierdzą, że powstała dla potrzeb znajdującego się obok teatru greckiego.

W Syrakuzach w latach 80. zbudowano Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej. 29 sierpnia 1953, gipsowa kopia płaskorzeźby wyobrażającej Matkę Bożą znajdująca się w tym mieście zaczęła płakać ludzkimi łzami. Po wykonaniu analiz laboratoryjnych, biskupi Sycylii oficjalnie uznali autentyczność tego nadprzyrodzonego zjawiska. 6 listopada 1994 roku Jan Paweł II poświęcił ołtarz w którym znajduje się wizerunek Matki Boskiej Płaczącej. Sanktuarium ma mającą 102 metry wieżę górującą na całymi Syrakuzami.


Na południowym wybrzeża Sycylii leży Agrigento, a obok niego Dolina Świątyń, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Obejrzymy tam jedne z najlepiej zachowanych na świecie greckich świątyń. Oglądając je spacerujemy przez ogród pełen drzew migdałowych i wielkich opuncji.


Natomiast koło Piazza Amerina, położonej w środowej Sycylii, zwiedzimy
 Villa Romana del Casale. To pięknie zachowana willa rzymska zbudowana około 300 roku naszej ery. Jej budynki zajmują 1,5 hektara. Zobaczymy w niej piękne pokoje z podłogami ozdobionymi znakomicie zachowanymi mozaikami, termy, a także wielki dziedziniec z basenem.


Przemierzając Sycylię warto zajrzeć do Caltagirone koło Katanii i obejrzeć piękne miasteczko ze schodami wyłożonymi ceramiczną mozaiką. A także odwiedzić Noto, neobarokowe miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki