MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa budowlana w centrum Łodzi: kamienica zostanie rozebrana i odbudowana

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Katastrofa budowlana przy ulicy Rewolucji 1905 roku w centrum Łodzi, czyli zawalenie się stropów od parteru do trzeciego piętra kamienicy oznaczonej numerem 31, całkowicie sparaliżowała ruch w tym rejonie. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Katastrofa budowlana przy ulicy Rewolucji 1905 roku w centrum Łodzi, czyli zawalenie się stropów od parteru do trzeciego piętra kamienicy oznaczonej numerem 31, całkowicie sparaliżowała ruch w tym rejonie. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Krzysztof Szymczak
Katastrofa budowlana przy ulicy Rewolucji 1905 roku w centrum Łodzi, czyli zawalenie się stropów od parteru do trzeciego piętra kamienicy oznaczonej numerem 31, całkowicie sparaliżowała ruch w tym rejonie.

Ulica na stumetrowym odcinku od feralnej kamienicy do ul. Kilińskiego została zagrodzona i zamknięta dla ruchu kołowego i pieszego. Patrole policji w dzień i w nocy pilnują, aby nikt tamtędy nie przeszedł lub nie przejechał. Na dodatek ewakuowano lokatorów kamienicy stojącej naprzeciwko – pod numerem 30, którzy zamieszkali w hotelu lub u swoich rodzin i znajomych.

Sytuacja taka utrzyma się co najmniej przez kilka – kilkanaście dni. A to dlatego, że ta część kamienicy, w której runęły trzy piętra, zostanie rozebrana. Po rozbiórce miejsce to znów stanie się bezpieczne, co oznacza wznowienie ruchu na ulicy i powrót do domu ewakuowanych mieszkańców. Rozebrana część kamienicy zostanie odbudowana. Oznacza to, że cała kamienica – tak jak planowano – zostanie odnowiona.

Trzy piętra kamienicy runęły w poniedziałek po godz. 15. Na szczęście nikt nie ucierpiał: lokatorzy już dawno zostali wyprowadzeni, zaś robotnicy nie znaleźli się w „polu rażenia” walących się murów. Chodzi o to, że ta zabytkowa kamienica sprzed ponad stu lat znalazła się w programie rewitalizacji. Niedawno inwestor, czyli władze miasta, otrzymał ostatnie zgody na prace remontowo-budowlane. Stąd obecność na terenie posesji pracowników firmy będącej wykonawcą robót, którym na szczęście nic się nie stało.

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski na wtorkowej konferencji prasowej zaznaczył, że do tej pory 200 kamienic wyremontowano, zaś 150 znajduje się w trakcie renowacji. Samorząd chciałby w szybszym tempie remontować kamienice, jednak nie ma to pieniędzy. Stąd apel wiceprezydenta do władz państwowych o wsparcie finansowe.

Jeśli chodzi o feralną kamienicę, to w ramach rewitalizacji ma być odnowiona i podłączona do centralnego ogrzewania. Będą w niej 34 mieszkania komunalne i dwa lokale usługowe pod wynajem. Inwestor zaplanował, że zostaną w niej wymienione wszystkie instalacje. Na podwórku pojawi się nowa nawierzchnia z kostki i płyt kamiennych, a także krzewy, drzewo, trawnik, pnące rośliny oraz ławki i altana jako miejsce spotkań mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki