MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa budowlana we Wrzącej. Jest opinia inspektoratu budowlanego ZDJĘCIA

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Katastrofa budowlana we Wrzącej. Jest opinia inspektoratu budowlanego
Katastrofa budowlana we Wrzącej. Jest opinia inspektoratu budowlanego Fot. PSP Sieradz
W środę doszło do katastrofy budowlanej w miejscowości Wrząca w powiecie sieradzkim. Pod ciężarem magazynowanego zboża załamał się stron na budynku inwentarskim i przygniótł ponad 100 świń. Udało się uratować zaledwie 11 sztuk zwierząt. Na razie nie są na terenie katastrofy prowadzone żadne prace, ale to ma się zmienić.

Jak informuje st. kpt. Marcin Zwierzak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu, budynek jest obecnie zamknięty i ogrodzony taśmą. Nikt nie ma do niego dostępu. Aby podjąć jakiekolwiek działania, polegające między innymi na usunięciu martwych zwierząt, musi być decyzja wystawiona przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Sieradzu. Ta ma się pojawić dziś.

- Jako, że jest to katastrofa budowlana powołana została specjalna komisja, na czele której stoję ja, a w jej składzie jest jeszcze dwóch pracowników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Sieradzu oraz właściciel posesji - mówi Janusz Antczak, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Sieradzu. - Prace były już prowadzone wczoraj, a dziś ma zostać wydane postanowienie ustalające przyczyny i okoliczności katastrofy oraz zakres czynności niezbędnych do likwidacji zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Na jego podstawie właściciel budynku powinien w trybie natychmiastowym podjąć działania mające na celu usunięcie padłych zwierząt. Powinna to jednakże zrobić specjalistyczna firma. Decyzja obliguje go także do tego, żeby uprawniona osoba, w tym wypadku inżynier budownictwa, zadecydowała czy budynek nadaje się do odbudowy, rozbiórki, bądź bezpiecznego użytkowania.

Z informacji uzyskanych w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Sieradzu wynika, że w związku z zaistniałą sytuacją nie ma zagrożenia epizootycznego. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sieradzu Katarzyna Leszczyńska dodaje, że ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które będą pracowały przy usuwaniu skutków katastrofy budowlanej, usuwanie i utylizacja zwłok zwierząt zostaną rozpoczęte niezwłocznie po wydaniu odpowiednich decyzji przez organy Nadzoru Budowlanego.

Na razie nie ma mowy o jakichkolwiek pracach polegających na oszacowaniu strat.

Katastrofa budowlana we Wrzącej. Jest opinia inspektoratu budowlanego

Katastrofa budowlana we Wrzącej. Jest opinia inspektoratu bu...

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki