Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy pacjent onkologiczny miał trafić pod skrzydła koordynatora. Jeszcze nie wiadomo, ilu ich będzie w Łodzi

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Teraz koordynator zajmie się nie tylko leczeniem w jednej placówce, ale zorganizuje choremu kontynuację leczenia w innej.
Teraz koordynator zajmie się nie tylko leczeniem w jednej placówce, ale zorganizuje choremu kontynuację leczenia w innej. Archiwum/Maciej Stanik/Polska Press/Express Ilustrowany
Od 22 maja pacjenci onkologiczni mieli otrzymać wsparcie koordynatora onkologicznego. Jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, w Polsce ma być ich 700. Takie osoby mają wspierać i prowadzić pacjenta z chorobą nowotworową przez cały proces leczenia. - Ich liczba w Łódzkiem będzie znana w tym tygodniu - mówi Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału wojewódzkiego NFZ.

Koordynacja opieki onkologicznej sprowadza się do prowadzenia pacjenta krok po kroku przez kolejne etapy leczenia, poprowadzi pacjenta „za rękę”. Do jego zadań należy m.in. umawianie terminów niezbędnych badań i wizyt, przygotowanie pacjenta do konsylium lekarskiego oraz wyjaśnianie pacjentowi niezrozumiałych zagadnień czy wątpliwości.

Koordynator jest łącznikiem między lekarzem a pacjentem. Szczególnie ważne jest to dla chorych starszych i samotnych, którzy bez tej pomocy nie będą w stanie zrealizować zaplanowanej diagnostyki.

Wprowadzenie funkcji koordynatora jest odpowiedzią na oczekiwania pacjentów i organizacji pacjentów onkologicznych, którzy mogą czuć się zagubieni w systemie. Swoją funkcję będzie pełnił w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej.

- W naszym szpitalu od 2015 r w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej pracują koordynatorzy, których obecnie jest 15 - mówi Julia Ścigała, rzecznik prasowy szpitala im. Kopernika w Łodzi. - Będziemy dział koordynatorów w którym są zatrudnieni rozwijać.

Czym jest KSO?
* Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) wprowadza nowy model organizacji i zarządzania opieką onkologiczną,
* Priorytetem jest zapewnienie każdemu pacjentowi niezależnie od miejsca zamieszkania opieki onkologicznej opartej o jednakowe standardy diagnostyczno-terapeutyczne. Pozwolą na to jednolicie zdefiniowane ścieżki pacjenta.
* Strukturę KSO będą tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego SOLO I, II i III poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO oraz Ośrodki Kooperacyjne.
* Pierwsza kwalifikacja na dany poziom zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej zostanie przeprowadzona do 31 marca 2024 r.

Uzasadnienie dla powołania koordynatorów
Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. W 2018 r. odnotowano 167,4 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe). Liczba zachorowań w 2019 r. została oszacowana na 177,4 tys. (88,4 tys. mężczyzn i 89,0 tys. kobiet), a w 2020 r. na 182,5 tys. (91,3 tys. mężczyzn i 91,3 tys. kobiet).

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Każdy pacjent onkologiczny miał trafić pod skrzydła koordynatora. Jeszcze nie wiadomo, ilu ich będzie w Łodzi - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki