KE oceni wprowadzenie stanu wyjątkowego. Piotr Müller : Dotychczasowe środki były niewystarczające

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
KE oceni wprowadzenie stanu wyjątkowego. Muller: Dotychczasowe środki były niewystarczające
KE oceni wprowadzenie stanu wyjątkowego. Muller: Dotychczasowe środki były niewystarczające Wojciech Wojtkielewicz
Udostępnij:
Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał w piątek, że w ostatnim czasie na teren Białorusi sprowadzono 10 tys. migrantów z krajów arabskich, i m.in. dlatego w Polsce wprowadzono stan wyjątkowy. - Mogą w każdej chwili przekroczyć granicę Łotwy, Litwy i Polski – mówił w Polsat News. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego opublikowano w „Dzienniku ustaw” w czwartek wieczorem. Teraz przyjrzy mu się Komisja Europejska.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek rządowy wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego dla części dwóch województw – lubelskiego oraz podlaskiego. Decyzja ta podyktowana jest sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Tego samego dnia dokument opublikowany został w „Dzienniku ustaw”.

Piotr Müller pytany był w piątek na antenie Polsat News, czy może „dać gwarancję”, iż przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego wszystkie zwykłe środki zostały wykorzystane do maksimum. - Gdybyśmy stanu wyjątkowego nie wprowadzili i okazałoby się, że grupy migrantów, ok. 10 tys. osób przedzierają się przez granicę, to wtedy pan zadawałby pytanie dlaczego tego nie wprowadzono. Uznaliśmy, że te środki są niewystarczające - odparł rzecznik rządu.

Wskazał, że na teren Białorusi w ostatnim czasie sprowadzono z krajów arabskich w10 tys. migrantów, którzy „mogą w każdej chwili przekroczyć granicę Łotwy, Litwy i Polski”.

Müller przypomniał również, że Polska nie jest jedynym krajem, który wprowadził stan wyjątkowy. - Dwa inne kraje też wprowadziły taki stan – podkreślał.

KE oceni rozporządzenie o stanie wyjątkowym

Komisja Europejska, w oświadczeniu przesłanym RMF FM, nie skrytykowała wprowadzenia przez nasz kraj stanu wyjątkowego, podkreślając, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest trudna.
Zapowiedziała jednak, że oceni rozporządzenie o stanie wyjątkowym, pod kątem tego, czy zastosowane środki ograniczające wolności obywatelskie znajdują potwierdzenie w ewentualnym zagrożeniu.

Biuro prasowe KE w przesłanym stacji komunikacie podkreśliło, że „Unia Europejska zdecydowanie odrzuca próby instrumentalizowania ludzi do celów politycznych i nie może zaakceptować jakichkolwiek prób podejmowanych przez państwa trzecie w celu wywołania nielegalnej migracji do UE”.

Co jest w podpisanym rozporządzeniu?

W treści rozporządzenia, udostępnionej na stronie Kancelarii Prezydenta czytamy, że decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

Mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:

  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);
  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
  • zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Lek na COVID-19 zatwierdzony, na razie warunkowo

Wideo

Materiał oryginalny: KE oceni wprowadzenie stanu wyjątkowego. Piotr Müller : Dotychczasowe środki były niewystarczające - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
3 września, 13:32, Olga:

COVID - liczba ofiar: kilkadziesiąt tysięcy, zamknięta gospodarka, zakazy prowadzenia działalności gospodarczej, zakazy przemieszczania się, nowa sytuacja na którą świat nie był przygotowany.

Brak stanu wyjątkowego.

Uchodźcy - liczba ofiar: zero. Sytuacja na którą istnieją przewidziane procedury, ośrodki, procedury azylowe

Stan wyjątkowy, strefa wojskowo policyjna, usunięcie organizacji społecznych, informacje tylko z tvp i gazetach orlenu.

I co w związku z tym ?

Dodaj ogłoszenie