Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kibice ŁKS najlepsi w Polsce. Strefa kibica w Przeplatance - Muzeum ŁKS. Galeria zdjęć

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
W projekcie Przeplatanka Galeria Pamiątek ŁKS będzie także miejsce na strefę pamiątek z działalności Klubu Kibica ŁKS. Dlatego warto głosować na projekt 015 w Budżecie Obywatelskim. Muzeum ŁKS będzie jednym z najbardziej okazałych w Polsce. Głosować można systemie elektronicznym do 31 października. Trzeba wejść na stronę www.budzetobywatelski.uml.lodz.pl

Dziś prezentujemy kilka eksponatów z pierwszych lat działalności Klubu Kibica ŁKS. W 1974 roku po zdobyciu przez koszykarki ŁKS tytułu mistrza Polski dwaj kibice ŁKS, bracia Sobolewscy wykonali dla wszystkich zawodniczek własnoręcznie pięknie zrobione pamiątkowe proporczyki.

Opowiada Jacek Bogusiak, kustosz tradycji ŁKS: - Klub Kibica ŁKS był pomysłodawcą zorganizowania ogólnopolskich zjazdów Klubów Kibica z całego kraju. Pierwszy zjazd odbył się w 1975 roku w Warszawie, w 1977 organizatorem zjazdu kibiców był ŁKS. Dla faktów historycznych w 1985 roku zjazd organizował Lech Poznań.

Kibice ŁKS najlepsi w Polsce.

Klub Kibica ŁKS prowadził wśród swoich członków drużynę piłkarską. I to z dużymi sukcesami. W 1986 roku na ogólnopolskim turnieju KK w Gdańsku Klub Kibica ŁKS zajął pierwsze miejsce. Przegląda Sportowy pisał: ŁKS mistrzem Polski, na razie tylko kibiców. Przedstawiamy zdjęcie tej mistrzowskiej drużyny. Najlepszym zawodnikiem turnieju został wybrany Sławek Leśniak z KK ŁKS.
Rok później w Bytomiu KK ŁKS zajął czwarte miejsce.
Prezentujemy puchar dla KK ŁKS za zajęcie w 1986 roku drugiego miejsca w konkursie Liga Stadionów.
Za organizację w 1977 roku KK ŁKS otrzymał od Polskiego Związku Piłki Nożnej okazały puchar za wzorowe zorganizowanie spotkania.

Prezentujemy foto pierwszej tuby przez którą liderzy dopingu na galerze prowadzili doping, podawali komunikaty o akcjach i zbiórkach.

Konspiracyjny powielacz

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wielu były ciężkie czasy także dla kibiców. Teksty piosenek, komunikaty o zebraniach były pisane na maszynie, a później powielane na powielaczu. Kibice ŁKS kupili na czarnym rynku powielacz i na nim drukowali wiele ulotek. Każdy powielacz musiał być rejestrowany, nie można było nawet o tak sobie kupić papieru i specjalnej kalki do powielacza.
Powielacz ŁKS był przez lata przechowywany przez trzy osoby: Annę Elżbietę Adamczyk, Jacka Bogusiaka i najmłodszego z nich Andrzeja Sztylera, znanego na Galerze jako Jędrek.

Jacek Bogusiak podkreśla, że najwięcej ulotek wydrukował Jędrek.
W interaktywnej kabinie Przeplatanki będzie można obejrzeć setki zdjęć z działalności kibiców.

Pomysłodawcami projektu są: Grupa Ełkaesiak, zajmująca się pielęgnowaniem historii ŁKS oraz Koło Seniorów ŁKS, do którego należą byli sportowcy, działacze klubu. Najaktywniejsi z obu środowisk to: Tadeusz Marczewski, Jerzy Leszczyński, Jacek Bogusiak z Grupy Ełkaesiak oraz z Koła Seniorów działacze Michał Strzelecki, Andrzej Miłosz, Jan Goss, byli piłkarze: Włodzimierz Białek, Sławomir Krawiec, Leszek Kwaśniewicz, Marek Dziuba, Mirosław Bulzacki. Te osoby od miesięcy pracują nad możliwością powstania Muzeum Historii ŁKS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki