Nasza Loteria

Kiedy koniec remontu zabytkowego Starego Rynku w Łodzi? Po rewitalizacji zmieni się nie do poznania. Co tam będzie?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Trwa rewitalizacja i przebudowa Starego Rynku w Łodzi, czyli jeden z najważniejszych remontów w mieście. Do tej pory było to martwe, betonowe miejsce. To się zmieni. Rynek zostanie wreszcie ożywiony przez ławki, zieleń, pawilony handlowe i dwie fontanny z czterema wodotryskami każda.
Trwa rewitalizacja i przebudowa Starego Rynku w Łodzi, czyli jeden z najważniejszych remontów w mieście. Do tej pory było to martwe, betonowe miejsce. To się zmieni. Rynek zostanie wreszcie ożywiony przez ławki, zieleń, pawilony handlowe i dwie fontanny z czterema wodotryskami każda. Grzegorz Gałasiński
Trwa rewitalizacja i przebudowa Starego Rynku w Łodzi, czyli jeden z najważniejszych remontów w mieście. Do tej pory było to martwe, betonowe miejsce. To się zmieni. Rynek zostanie wreszcie ożywiony przez ławki, zieleń, pawilony handlowe i dwie fontanny z czterema wodotryskami każda. Prace zakończą się w tym roku i pochłoną 8 mln zł. Co teraz tam się dzieje?

Rewitalizacja Łodzi: handel i dużo zieleni

- Na placu wykonano już 1200 m kw. nawierzchni z płyt i kostki granitowej. Trwa montaż przyłącza wodnego do fontanny, budowa kanalizacji sanitarnej i odwodnienia terenu. Robotnicy pracują także przy nowym oświetleniu – układają kable zasilające i montują słupy oświetleniowe. W najbliższych tygodniach kontynuowane będą roboty przy podbudowie i nawierzchni granitowej. Wykonawca przygotowuje się też do nasadzeń zieleni – informuje Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Zobacz więcej zdjęć

Modernizacja Starego Rynku przewiduje wymianę całej nawierzchni i likwidację stopni na placu, w którego centrum staną dwie podświetlane fontanny posadzkowe. Po wschodniej i zachodniej stronie pojawią się zadaszone stanowiska do handlu, a od strony parku – pawilon handlowy. Nie zabraknie też zieleni. Wzdłuż ul. Nowomiejskiej zostaną posadzone klony i jesiony, trawy ozdobne i prawie 300 krzewów. Odpocząć będzie można na kilkunastu ławkach lub drewnianych siedziskach.

Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi

Podczas rewitalizacji Starego Rynku doszło do odkryć mających duże znaczenie historyczne. Chodzi np. o ślady po drodze z czasów średniowiecznych oraz piec do wypalania ceramiki z XVII wieku. Ale nie tylko.

Przeczytaj też i zobacz, jak wygląda po efektownej rewitalizacji mająca kiedyś złą sławę ul. Włókiennicza

- Największym znaleziskiem było odkrycie dawnej studni publicznej, którą widać na archiwalnych zdjęciach. Poza nią archeolodzy znaleźli ślady użytkowania rynku przez pięć wieków. Były to m.in. pozostałości po piwniczkach i kramach oraz szczątki murów nieistniejącej, południowej pierzei rynku. Do tego doliczyć należy ponad tysiąc przedmiotów, z których przeszło połowa to rzeczy związane z handlem: ołowiane plomby, czyli rodzaj znaku towarowego, wykorzystywane na kolei, poczcie, w podatkach, młynach czy wojsku – wyjaśniała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor ZIM w Łodzi.

Ponadto natrafiono na ołowiane naboje, pociski i łuski, fragmenty sztućców, ceramikę, szkło, biżuterię, aplikację i guziki. Wszystko to potwierdza, że Stary Rynek był miejscem, w którym spotykali się i handlowali przedstawiciele różnych kultur z wielu grup społecznych.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki