Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy Łowicz był stolicą Polski...

Rafał Klepczarek
Polska Press/archiwum
W tym miesiącu mija 879 lat od wydania bulli papieża Innocentego II z 7 lipca 1136 roku. Zawiera ona najstarszą wzmiankę o Łowiczu.

Miasto nad Bzurą występuje w niej pod nazwą Loviche. Dokument zatwierdza prawo arcybiskupów gnieźnieńskich do dóbr łowickich.

Ziemie te nadał Kościołowi prawdopodobnie któryś z Piastów. Do dziś nie udało się ustalić, kiedy Łowicz uzyskał prawa miejskie. Z dostępnych dokumentów wynika jedynie, że stało się to przed rokiem 1298.

Co ciekawe, historycy nie są do końca przekonani, czy wzmiankowane przez bullę Loviche było lokalizowane na terenie dzisiejszego Łowicza, czy może znajdowało się na dzisiejszych polach wsi Bocheń.

- Niewykluczone, że metryka miasta nad Bzurą jest znacznie starsza - informuje Mariusz Wolski, miłośnik historii miasta z pelikanami w herbie. - W bazylice mniejszej w Łowiczu znajduje się bodajże XVII-wieczna informacja, mówiąca, że w tym miejscu już w roku 1100 stała chrześcijańska świątynia.

Mało kto wie, że od 1572 roku, w latach, kiedy w Polsce panowało bezkrólewie, rolę stolicy naszego kraju pełnił Łowicz.

Działo się tak dlatego, że to właśnie tam rezydował interrex, czyli międzykról, którym zwyczajowo był prymas Polski. W łowickiej bazylice spoczywa ich dwunastu.

Autopromocja:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki