Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy muszą się przygotować na spore zmiany. Część z nich wkrótce może stracić prawo jazdy, jeśli nie podda się dodatkowym badaniom

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
UE planuje wielką reformę prawa jazdy, która do 2030 roku ma obniżyć liczbę śmiertelnych wypadków na drogach w UE aż o połowę, a do 2050 roku ma ich nie być w ogóle.
UE planuje wielką reformę prawa jazdy, która do 2030 roku ma obniżyć liczbę śmiertelnych wypadków na drogach w UE aż o połowę, a do 2050 roku ma ich nie być w ogóle. Anna Kaczmarz/ Polska Press
Komisja Europejska pracuje nad zmianami przepisów bezpośrednio dotyczących kierowców. W założeniu chodzi o poprawę bezpieczeństwa na drogach. Badania kierowców w starszym wieku, bo o nich mowa, wkrótce mogą stać się bardziej rygorystyczne. Część osób straci prawo jazdy?

Spis treści

Spore zmiany dla kierowców. O co chodzi?

Jak podaje portal Fakt.pl, w PE trwają nad wprowadzeniem obowiązkowych testów dla kierowców, nie tylko dla seniorów. – Takie psychotesty miałyby pozwolić na wykrycie problemów zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze, chodzi m.in. o zaburzenia koncentracji, słabszą pamięć, problemy z koordynacją i szybką reakcją – wymienia portal.

Z kolei, kierowcy po ukończeniu 70. roku życia będą musieli regularnie udowadniać, że wciąż są zdolni do prowadzenia pojazdów. Jednak jak zauważają eksperci CUK Ubezpieczenia, to nie jedyne zmiany, jakie czekają seniorów za kierownicą. Być może będą oni musieli zdawać egzamin na prawo jazdy kat. B co 5 lat. Dotychczas było ono zwykle przyznawane dożywotnio.

Czego dotyczy planowana reforma prawa jazdy?

Unia planuje także wielką reformę prawa jazdy, która do 2030 roku ma obniżyć liczbę śmiertelnych wypadków na drogach w UE aż o połowę, a do 2050 roku ma ich nie być w ogóle – wyjaśniają eksperci CUK Ubezpieczenia. W ich ocenie, „jest to dość ambitne założenie, jednak trudno odmówić mu słuszności".
Planowane zmiany:

  • Zgodnie z projektem ustawy Komisji Europejskiej, reforma zmieni ważność praw jazdy – 15 lat w całej UE, zamiast dotychczasowych dziesięciu lat.
  • Prawa jazdy mają stać się cyfrowe, tak aby ich odnowienie można było załatwić przez internet. Jednak 15-letni okres ważności nie będzie już obowiązywał osób powyżej 70. roku życia.
  • Seniorzy mają otrzymywać prawa jazdy ważne tylko przez pięć lat. Kierowcy powyżej 65. roku życia, chcąc przedłużyć ważność prawa jazdy, będą musieli odbyć obowiązkowe badania psychologiczne.
  • Dla seniorów powyżej 70. roku życia zapowiedziany jest „kurs odświeżający”.
  • Obowiązkowe badania kierowców po 75. roku życia powinny odbywać się co roku, zaś osoby między 65. a 75. rokiem winny być testowane co dwa lata.

Według analiz specjalistów UE, podeszły wiek może przyczyniać się do spadku koncentracji i osłabienia refleksu – stąd plan wprowadzenia stosownych badań – wyjaśniają eksperci i przypominają, że obecnie każdy z krajów członkowskich posiada autonomię co do regulacji dotyczących obowiązkowych badań dla kierowców po 65., 70., lub 80. roku życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kierowcy muszą się przygotować na spore zmiany. Część z nich wkrótce może stracić prawo jazdy, jeśli nie podda się dodatkowym badaniom - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki