Decyzję w sprawie wyróżnienia prezydenta Dudy poparło 16 radnych. Nikt nie był przeciw, chociaż pięciu radnych nie wzięło udziału w głosowaniu, dając najwyraźniej w ten sposób do zrozumienia, że nie są entuzjastami uhonorowania prezydenta Polski.
Podjęcie uchwały było w zasadzie formalnością, bo wszystko zostało wcześniej uzgodnione. Pismem z 7 lutego sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski powiadomił przewodniczącego rady Tomasza Akulicza, że prezydent „z radością przyjmie to zaszczytne wyróżnienie”. Symboliczne klucze do miasta prezydent Duda odbierze na uroczystej sesji, która prawdopodobnie odbędzie się w kwietniu.
Uhonorowanie prezydenta Andrzeja Dudy to inicjatywa radnych. We wniosku wskazano m.in. na „sposób pełnienia przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę służby publicznej oraz jego starania i wkład w przywracanie pamięci tragicznym wieluńskim wydarzeniom z 1 września 1939 roku”.
Ubiegłoroczna wspólna wizyta prezydentów Polski i Niemiec była wydarzeniem precedensowym w dziejach Wielunia. Pamiątką po obchodach jest darowany miastu dzwon Pamięć i Przestroga, który stanął na reliktach kościoła farnego.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?