Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze będą groźne

Alicja Zboińska
Kleszcze będą groźne - ostrzegają lekarze i weterynarze.
Kleszcze będą groźne - ostrzegają lekarze i weterynarze. Dziennik Łódzki/archiwum
Jest ich wyjątkowo dużo i są bardzo wygłodniałe - tegoroczna długa i mało mroźna zima spowodowała prawdziwy wysyp kleszczy. Do lekarzy zgłaszają się pierwsi pokąsani pacjenci, mnóstwo pracy mają też weterynarze.

- Dla kleszczy wyjątkowo niekorzystny jest duży mróz, w takich warunkach giną - mówi Janusz Morawski, dyrektor ds. medycznych łódzkiego pogotowia. - Podczas tegorocznej zimy spadło dużo śniegu, mróz natomiast nam szczególnie nie dokuczał, kleszcze miały więc dobre warunki do rozwoju. W tym sezonie będą groźne.

Do łódzkiego pogotowia zgłaszają się na razie pojedynczy pacjenci, ukąszeni przez te pajęczaki. Lekarze spodziewają się jednak, że już wkrótce pokąsanych będzie znacznie więcej. Lekarze tłumaczą, że można spróbować pozbyć się kleszczy na własną rękę, w aptekach dostępne są też proste urządzenia, które służą do wyciągania kleszczy. Ich ceny zaczynają się od 10 złotych. Po pozbyciu się pajęczaka, należy obserwować ciało - jeśli w tym miejscu pojawi się obrzęk, może to oznaczać boreliozę. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza i podjęcie kuracji.

Znacznie więcej przypadków ukąszeń przez kleszcze stwierdzili do tej pory weterynarze.

- Obecnie jest ciepło, ale też wilgotno, a to idealne warunki do rozwoju kleszczy - mówi Jacek Tyrankiewicz, powiatowy lekarz weterynarii w Łodzi. - W najbliższym czasie dojdzie do ich prawdziwego wysypu. Już przychodzą do mnie właściciele z psami i kotami, z których wyciągam kleszcze. Lepiej nie robić tego samemu, można nie usunąć całego kleszcza i nasze zwierzę będzie potem cierpieć. Warto więc pomyśleć o profilaktyce, tym bardziej że ukąszenie może się skończyć zachorowaniem na babeszjozę, która nieleczona może doprowadzić do śmierci - dodaje weterynarz.

W sprzedaży dostępne są różne preparaty - zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt, które mają uchronić przed ukąszeniem. Osoby, które wybierają się np. do lasu, mogą użyć preparatów w spreju, które kosztują przeważnie kilkanaście złotych.

Dla psów i kotów polecane są natomiast obroże przeciw kleszczom. Lekarze weterynarii zachęcają, by kupować preparaty specjalistyczne, dostępne w lecznicach, gdyż mają sprawdzone działanie. Ich ceny są zróżnicowane, zaczynają się od kilkunastu złotych.

Kleszcze będą nam dokuczać do późnej jesieni. O profilaktykę powinny zadbać szczególnie te osoby, które dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki