Kleszczów najbogatszą gminą w Polsce

  Kleszczów najbogatszą gminą w Polsce

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Kleszczów najbogatszą gminą w Polsce

  ©Archiwum

  GUS: dochód na mieszkańca gminy Kleszczów sięga już prawie 50 tys. zł. To najwięcej w kraju. Na łodzianina przypada osiem razy mniej. Łódź zajęła 79. miejsce w rankingu 2,5 tys. miast i gmin.
  Kleszczów najbogatszą gminą w Polsce

  ©Archiwum

  „Jest taka miejscowość w naszym kraju, która nazywana jest polskim Kuwejtem. Co prawda nie ma tam ropy, ale jest siano, dużoooo siana” - tak anonsował jeden z odcinków swojego telewizyjnego programu prezenter Filip Chajzer. Gościł wtedy w Kleszczowie koło Bełchatowa.

  Kleszczów to najbogatsza gmina w Polsce, która swój sukces zawdzięcza głównie olbrzymim opłatom i podatkom płaconym przez bełchatowską kopalni i elektrownię.
  Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w minionym roku dochód na jednego mieszkańca wyniósł w Kleszczowie aż 47 tys. 709 zł. GUS w swoich badaniach pod uwagę wziął dochody własne gmin (PIT i CIT), a także wszelkie wpływy z tzw. subwencji ogólnej, dotacje celowe z budżetu państwa oraz dotacje unijne.

  Łódź w całym zestawieniu zajęła dopiero 79. miejsce, jednak stolicę naszego województwa wyprzedza kilka innych miast i gmin z regionu. To głównie gminy, które znajdują się w okolicach odkrywki Kopalni Węgla Bunatnego Bełchatów. Chodzi o czwartą w zestawieniu krajowym gminę Rząśnia (11,3 tys. zł na mieszkańca), gminę Szczerców (6,6 tys. zł, miejsce 32) oraz Sulmierzyce (6,4 tys. zł, miejsce 35).

  Zobacz też:Gmina Kleszczów nie żałuje pieniędzy, stawia na nowoczesne autobusy

  Ale Łódź wyprzedza także Uniejów, który zajął 67. miejsce z dochodem 7,7 tys. zł na mieszkańca. Nowoczesne uzdrowisko bogaci się coraz szybciej na rosnącym ruchu turystycznym, a w województwie od lat utrzymuje się w czołówce gmin najskuteczniej pozyskujących pieniądze na inwestycje z Unii Europejskiej.

  Stolicę woj. łódzkiego wyprzedził także Piotrków Trybunalski, który zajął 72. miejsce z dochodem na mieszkańca przekraczającym 5,7 tys. zł.

  Łódź, dla której wskaźnik dochodu na mieszkańca wyliczono dokładnie na poziomie 5 tys. 593 zł i 99 gr., zajęła w rankingu 79. miejsce.

  Wyprzedzają ją wszystkie największe polskie miasta: Warszawa (8,4 tys. zł, miejsce 8), Wrocław (6,3 tys. zł, miejsce 40) Kraków (6,1 tys. zł, miejsce 48), Gdańsk i Poznań (6 tys. zł, miejsce 51) oraz Katowice (pozycja 57). Stolica Górnego Śląska wyprzedza w tym zestawieniu Łódź o 268 zł/mieszkańca.

  Na pocieszenie, można dodać, że łódzki dochód na mieszkańca jest wyższy od średniej krajowej, która wynosi 4 tys. 585 zł.

  Ponadto Łódź wyprzedza mniejsze miasta wojewódzkie: jak Szczecin (5,5 tys. zł, miejsce 83), Lublin (5,3 tys. zł, miejsce 108), Białystok (5,2 tys. zł, miejsce 122) i Gorzów Wielkopolski (5 tys. zł, miejsce 154).

  Jednak nie wszystkie, bo wyższy wskaźnik ma choćby Opole - miasto, które nawet po wchłonięciu okolicznych sołectw nie liczy więcej, niż 130 tys. mieszkańców. W każdym razie w Opolu na jednego mieszkańca przypada ponad 6,1 tys. zł, co dało miastu 42. pozycję w rankingu GUS. Więcej, bo blisko 6 tys. zł, ma także Olsztyn, 54. w zestawieniu.

  Jak wyglądają dochody innych gmin i miast woj. łódzkiego?

  Bardzo przyzwoicie wypadł Stryków sklasyfikowany na 95. miejscu z dochodem ponad 5,4 tys. zł na mieszkańca. Na miejscu 157. jest Kamieńsk, a na 160. znalazło się miasto Skierniewice z dochodem ponad 5 tys. zł.

  Tuż za Skierniewicami jest Rzgów z dochodem o 4 zł niższym.

  Czytaj też:Solpark w Kleszczowie zyska nowe baseny na zewnątrz

  229. miejsce zajęła gmina Nowosolna z dochodem ponad 4,7 tys. zł, a 277. gmina Buczek (ponad 4,6 tys. zł).

  Ponad 4 tys. zł dochodu na mieszkańca notują jeszcze m.in. gminy: Ujazd (miejsce 324), Inowłódz (387), Ksawerów (410), Krzyżanów (447), Żelechlinek (481), Lubochnia (490), Rzeczyca (524), Sokolniki (648), Poświętne (653), Wola Krzysztoporska (682), Wolbórz (689), Grabica (694), Dalików (725), Złoczew (783), Budziszewice (787), Sławno (793), Siemkowice (807), Łanięta (811), gmina wiejska Bełchatów (860), Wieruszów (874), Przedbórz (881), Krośniewice (988) i Konopnica (991).

  To same gminy wiejskie lub miejsko-wiejskie. A gdzie większe miasta powiatowe Łódzkiego?

  Odnajdziemy je poza pierwszym tysiącem w zestawieniu. 1038. miejsce zajęła Rawa Mazowiecka z dochodem ponad 3,9 tys. zł. Na 1223. miejscu znalazło się Kutno, gdzie na mieszkańca przypada blisko 3,9 tys. zł. 1513. miejsce zajął Tomaszów Mazowieckim z niewiele gorszym wskaźnikiem. Dopiero 1815. miejsce zajmuje Bełchatów z dochodem ponad 3,6 tys. zł, a 1961. lokatę ma Radomsko (ponad 3,5 tys. zł.).

  W trzecim tysiącu zestawienia są: Zgierz, Sieradz, Pabianice, Zduńska Wola i Głowno. Żadne z tych miast nie zeszło jednak poniżej 3 tys. zł dochodu na mieszkańca.

  Polski Kuwejt
  Tegoroczny budżet Kleszczowa po stronie dochodów ma 278 mln zł.

  To kosmiczny wręcz pieniądz, jeśli wziąć pod uwagę, że gmina liczy nieco ponad 6 tys. mieszkańców. Podatki od nieruchomości są symboliczne, opłaty za wodę i ścieki groszowe, a energia tańsza o około 20 proc. Do tego dopłaty do sadzonek ozdobnych krzewów, odnawialnych źródeł energii, wakacyjnych wyjazdów dla dzieci i młodzieży, także zagranicznych i bezpłatne karnety na basen lub siłownię. Gmina dofinansowuje też zakup sprzętu szpitalom w Łodzi, Radomsku i Bełchatowie. Kleszczów ma nowoczesne drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, Park Zdrowia i Rozrywki Solpark i nowoczesne remizy OSP. Ale Kleszczów także płaci za swe bogactwo i to dosłownie, bo każdego roku wpłaca do budżetu kraju 110 mln zł tzw. janosikowego.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  ciekawe jakie w Kleszczowie i okolicy są wyniki czystości powietrza, gleby, wód powierzchniowych i głębinowych w stosunku do norm np francuskich?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  A mieszkańcy niby mniej płacą z tego powodu? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powstaje pytanie dlaczego

  Trollo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  gminy, na których terenie są specjalne strefy ekonomiczne, hiper-supermarkety nie mają takich przychodów?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech mi Ktoś

  odpowie : (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Jak to zasługa Kleszczowa , że na "ich" terenie jest kopalnia i elektrownia ??? i stąd niebotyczne dochody gminy z podatku od nieruchomości. Powinna być ustalona górna granica dochodów gmin z...rozwiń całość

  Jak to zasługa Kleszczowa , że na "ich" terenie jest kopalnia i elektrownia ??? i stąd niebotyczne dochody gminy z podatku od nieruchomości. Powinna być ustalona górna granica dochodów gmin z tytułu podatku od nieruchomości.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odpowiadam

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Nie podatek od nieruchomości, tylko opłata eksploatacyjna, którą płaci kopalnia gminie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  na

  temat (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  grzecznie proszę .

  Polecamy

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny