Klienci wygrali z BRE Bankiem w sądzie

  Klienci wygrali z BRE Bankiem w sądzie

  Alicja Zboińska, Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Aż 1247 klientów BRE Banku z całego kraju uznało, że bank zawyżał im raty kredytu hipotecznego. Złożyli więc pozew zbiorowy. W środę łódzki sąd przyznał im rację. To pierwsza tego typu sprawa w Polsce. W grę wchodziły roszczenia o wartości ponad 5 milionów złotych. Bank nie zgadza się z wyrokiem i zapowiada apelację.
  Małgorzata Rothert,miejski rzecznik konsumentów z Warszawy, która reprezentowała klientów banku: cieszę się, że sąd uznał nasze racje.

  Małgorzata Rothert,miejski rzecznik konsumentów z Warszawy, która reprezentowała klientów banku: cieszę się, że sąd uznał nasze racje. ©Maciej Stanik

  Sprawa dotyczy osób, które do września 2006 r. zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich w mBanku i MultiBanku (oba wchodzą w skład grupy BRE). W umowach klientów tzw. "starego portfela" znajdowały się wtedy zapisy, które kwestię wysokości oprocentowania pozostawiały arbitralnym decyzjom władz banku. Wysokość rat nie została więc sztywno powiązana z wysokością rynkowej stopy procentowej LIBOR.

  W praktyce problem sprowadzał się do tego, że oba banki obniżały swoje oprocentowanie w dużo mniejszym stopniu, niż mogłoby to wynikać z wyraźnych spadków stopy LIBOR. Skutkiem tego - zdaniem pozywających je klientów - od stycznia 2009 do lutego 2010 roku banki miały żądać znacznie zawyżonych rat.


  - BRE Bank ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec następujących osób - rozpoczął w środę rozprawę sędzia Dariusz Limiera z Sądu Okręgowego w Łodzi, który następnie odczytał nazwiska wszystkich 1247 osób podpisanych pod pozwem.

  Sędzia podkreślił, że doszło do rażącej dysproporcji obowiązków i praw między stronami sporu, na niekorzyść klientów banku. Zaznaczył jednak, że bankowi nie można zarzucić działania z premedytacją, ani złej woli.

  - Proces jest precedensowy pod względem proceduralnym - twierdził sędzia Limiera. - Ustalamy praktykę postępowania w przypadku pozwów zbiorowych.

  Zadowolenia z rozstrzygnięcia nie kryła Małgorzata Rothert, miejski rzecznik konsumentów z Warszawy, która reprezentowała klientów banku.

  - Cieszę się, że sąd uznał nasze racje - komentowała wyrok na gorąco. - Polityka banku dawała mu możliwość dowolnego kształtowania wysokości raty kredytu, co było krzywdzące dla klientów.

  Pozew przeciw BRE Bankowi był pierwszym pozwem zbiorowym złożonym w Polsce. W sumie przystąpiło do niego 1247 osób, które łącznie oszacowały swoje straty z tytułu zawyżonych rat na 5 milionów złotych.

  Zanim sprawa trafia na salę sądową, batalia toczyła się w internecie. To również był precedens - nigdy wcześniej w Polsce klienci dużej korporacji nie zdołali się zorganizować aż tak skutecznie. Protestujący założyli kilka stron internetowych, zapewniając łódzkim bankom stałą porcję złego PR. Bankowcy usiłowali dogadać się z grupą niezadowolonych klientów, jednak ich propozycje nie były na tyle atrakcyjne, by spotkać się z dużym zainteresowaniem.

  Wyrok nie jest prawomocny, BRE Bank zapowiada apelację.

  - Podtrzymujemy stanowisko, że BRE Bank prawidłowo wykonywał umowy kredytowe - mówi Cezary Stypułkowski, prezes BRE Banku. - W moim przekonaniu łódzki sąd nie rozważył w pełni racji obu stron i nie wziął pod uwagę faktu, że sporne umowy kredytowe były zawierane na dziesiątki lat, podczas których sytuacja na rynkach finansowych może się znacząco zmieniać.
  Bank, zdaniem Stypułkowskiego, w umowach tzw. starego portfela stosował elastyczną klauzulę określania i dostosowania stopy procentowej dla kredytów w walucie obcej. Klienci tak określoną stopę akceptowali w zawieranych umowach.

  Wyrok nie oznacza, że klienci automatycznie otrzymają odszkodowanie od banku. Sędzia Limiera zaznaczył, że w tym procesie chodziło o uznanie zasady odpowiedzialności banku.

  W praktyce oznacza to, że jeśli klienci tzw. starego portfela chcą uzyskać od banku odszkodowanie, muszą pozwać instytucję indywidualnie.

  ***

  To sygnał, że postanowienia umów mogą być podważone

  Bogusław Półtorak, główny ekonomista Bankier.pl
  Ten wyrok to dobry przykład, że sądy coraz częściej zauważają asymetrię w relacjach klient - bank. To rozstrzygnięcie jest
  sygnałem dla innych niezadowolonych klientów. Daje nadzieję, że postanowienia innych umów również mogą być podważane. Dziś większość kredytów bazuje na stawce WIBOR plus marża. Skoro sąd zakwestionował zmienne stopy zatwierdzane przez zarząd BRE Banku, to nie wiem czy kiedyś nie padnie pytanie o samą stawkę WIBOR, która jest niezrozumiała dla przeciętnego klienta banku. Nawet jeśli wszystko było wyjaśnione w umowie, to informacja czym jest ryzyko zmiennej stopy procentowej zajmująca pół kartki formatu A4, nie jest wyjaśnieniem, które pozwala powiedzieć, że klient zrozumiał to ryzyko. To zagadnienie, które opisuje się w poważnych analizach i grubych książkach. pb

  ***

  Co to jest pozew zbiorowy
  Możliwość składania pozwów zbiorowych pojawiła się w lipcu 2010 roku, czyli 6 miesięcy po powstaniu ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

  Złożyć może go minimum 10 osób, które mają takie samo roszczenie.
  Większość spraw rozpatrywanych zbiorowo ma związek z ochroną konsumentów, odpowiedzialnością za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny i czynów niedozwolonych.

  Podstawowy warunek złożenia pozwu jest taki: kwota, o którą walczą skarżący, musi być dla każdego z nich tej samej wysokości.
  Główna korzyść ze złożenia pozwu jest taka, że skarżący ponosi mniejsze koszty wynajęcia prawnika. Na honorarium adwokata składają się bowiem wszyscy uczestnicy. Wynagrodzenie prawnika nie może przekraczać 20 procent całej sumy roszczenia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BRE Bank (mBank) przegrał tak jak przegrywa w sprawach indywidualnych.

  pozwalembank (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  To jest właśnie prawdziwy BRE Bank/mBank. Po raz kolejny sąd potwierdził - BRE/mBank złamał prawo !!!
  pozwalembank.pl

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brebank to złodzieje

  Maciek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

  i jeszcze ta naiwna gadka Stypułkowskiego
  "W moim przekonaniu łódzki sąd nie rozważył w pełni racji obu stron i nie wziął pod uwagę faktu, że sporne umowy kredytowe były zawierane na dziesiątki...rozwiń całość

  i jeszcze ta naiwna gadka Stypułkowskiego
  "W moim przekonaniu łódzki sąd nie rozważył w pełni racji obu stron i nie wziął pod uwagę faktu, że sporne umowy kredytowe były zawierane na dziesiątki lat, podczas których sytuacja na rynkach finansowych może się znacząco zmieniać."
  Ja poproszę umowę kredytową, która uwzględnia zmianę (obniżenie) zdolności kredytowej klienta bo sytuacja na rynku pracy się zmieniła. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedyś pokazywali jak inni rąbią na ubezpieczeniach

  pe.en.de (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 11

  Ubezpieczyłem się więc u nich i dziś porównując opłaty za OC widzę że to oni mnie rąbią.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  embaaaank czujesz jak dobro odpływa od ciebie

  kredyciarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  a komornik puka do drzwi

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo