Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klinika ostrych zatruć w Łodzi będzie znowu działać. Ale dopiero od 2 stycznia. Co z zatruciami sylwestrowymi?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Klinika ostrych zatruć w Łodzi znów będzie przyjmować pacjentów. Ale dopiero po Nowym Roku. Co będzie z pacjentami, którzy zatrują się podczas sylwestrowych imprez?

Do Łodzi wraca toksykologia, ale po sylwestrze

Oddział toksykologii w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi będzie znów przyjmował pacjentów zatrutych niebezpiecznymi substancjami w klinice przy ul. Świętej Teresy 8. To już oficjalna decyzja.

"Oddział toksykologii wznowi przyjmowanie pacjentów z dniem 02.01.2021 od godz. 08.00" - informuje dr hab. Marta Wiszniewska, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych.

Jak udało się nam dowiedzieć nieoficjalnie pracujący tam lekarze toksykolodzy doszli do porozumienia z dyrekcją. Ich kontrakty zostały przedłużone na kolejne sześć miesięcy.

Sylwester 2020/20201 w Łodzi. Co z zatruciami na imprezach?

Wznowienie pracy kliniki ostrych zatruć dopiero od 2 stycznia oznacza jednak, że osoby, które zatrują się alkoholem z podejrzanego źródła lub substancjami psychoaktywnymi w czasie tegorocznych sylwestrowych zabaw, nie będą mogły liczyć na przyjęcie do Instytutu Medycyny Pracy. Co z nimi będzie?

Decyzja będzie w rękach załogi karetki, która przyjedzie do zatrutego. Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi tłumaczy, że w czasie zawieszenia pracy kliniki ostrych zatruć pacjenci transportowani są na najbliższy szpitalny oddział ratunkowy.

- Taki oddział jest w stanie zapewnić zatrutemu pacjentowi pomoc medyczną - mówi Adam Stępka. Jak podkreśla w sylwestra będzie podobnie. - Większość zatruć związanych będzie z nadmiernym spożyciem alkoholu, a takim pacjentom łatwo można udzielić pomocy poza kliniką toksykologii - wyjaśnia. Jak dodaje pacjenci zatruci alkoholem mogą otrzymać pomoc nie tylko na każdym szpitalnym SOR-ze, ale też na tzw. izbie wytrzeźwień.

Na razie oddział toksykologii IMP zapewnia całodobowe konsultacje toksykologiczne dla pacjentów z województwa łódzkiego i oraz całodobowe wykonywanie badań toksykologicznych.

Klinika ostrych zatruć przed świętami przestała przyjmować pacjentów. Większość lekarzy toksykologów wypowiedziała kontrakt w związku z czym zabrakło personelu do obsadzania dyżurów. Powodem wypowiedzeń były plany przeniesienia toksykologii do Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul.Pomorskiej 251. Instytut próbował pozyskać nowych pracowników, ale toksykologia to rzadka specjalizacja i takich lekarzy jest trudno zastąpić.

W Łodzi jest jedyny oddział toksykologiczny w regionie. Najbliższy jest w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki