Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta Przedsiębiorcza Województwa Łódzkiego. Panie zasiadają w Sejmie, radach, rządzą miastami

Marcin Darda
Prezydentem Łodzi jest Hanna Zdanowska, a wojewodą Jolanta Chełmińska
Prezydentem Łodzi jest Hanna Zdanowska, a wojewodą Jolanta Chełmińska Łukasz Kasprzak
Najbardziej sfeminizowaną partią w regionie łódzkim wydaje się PO, przynajmniej tak wynika z mnogości funkcji, które pełnią kobiety z nią związane.

Wystarczy przegląd najbardziej prestiżowych funkcji w regionie łódzkim: wojewodą jest Jolanta Chełmińska, która co prawda do partii nie należy, ale była jej kandydatką w wyborach do Sejmiku Województwa Łódzkiego. Prezydentem stolicy regionu jest Hanna Zdanowska (także przewodnicząca tej partii w Łodzi), a członkiem zarządu województwa Joanna Skrzydlewska.

Podobnie jest, jeśli spojrzeć na reprezentację trzech łódzkich okręgów sejmowych. Na 31 mandatów poselskich co prawda tylko 8 należy do kobiet, ale aż 6 z tychże sprawują reprezentantki PO, w tym rozpoznawalne w skali kraju, jak Elżbieta Radziszewska, Iwona Śledzińska-Katarasińska czy znana fanom siatkówki Małgorzata Niemczyk. Dwa kolejne należą do posłanek PSL.

PO ma także najbardziej sfeminizowane kluby w Radzie Miejskiej Łodzi i Sejmiku Województwa Łódzkiego. Na 40 mandatów radnych w Łodzi co prawda tylko co czwarty należy do kobiety, ale aż 8 z nich to reprezentantki Platformy, a dwie SLD. Opozycja ma tam tylko męską twarz, bo żadnej kobiety nie ma w 13-oosobowym klubie PiS, żadna z kobiet nie otwierała też list tej partii w wyborach do łódzkiej rady.

Lepiej jest w sejmiku, gdzie na 33 mandaty 10 należy do kobiet, a to statystyka lepsza niż wśród radnych Łodzi. Najliczniej kobiety reprezentują klub PO - 5, 3 panie reprezentują PiS, 2 - PSL. Lepiej było w minionej kadencji, w której panie stanowiły blisko połowę ówczesnego składu sejmiku, bo dysponowały aż 17 mandatami na 36, podobnie było też w łódzkiej Radzie Miejskiej. Obie rady w nowej kadencji są uszczuplone, bo straciły po 3 mandaty i statystycznie przypadły one kobietom.

W 2010 r. kobiety zajmowały w Łódzkiem aż 33,41 proc. miejsc na listach do rad wszystkich szczebli samorządów, a lepsze statystyki, ale tylko o ułamki, miały 3 województwa. Jednak w statystyce na wójtów, prezydentów i burmistrzów Łódzkie było już bezkonkurencyjne, bo prawie 18 proc. kandydatów stanowiły kobiety. Teraz w wyborach obowiązuje kwota wyborcza: co najmniej 35 proc. listy muszą stanowić kandydaci jednej płci.

PiS wypada lepiej w statystyce prezydentów miast. Miast prezydenckich w Łódzkiem jest 11, a kobiety rządzą trzema: Łodzią, Bełchatowem i Radomskiem. Dwa ostatnie miasta należą do kobiet z PiS, czyli Marioli Czechowskiej i Anny Milczanowskiej. Czechowska po raz pierwszy, Milczanowska Radomskiem rządzi już trzecią kadencję.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLEBISCYCIE: Kobieta Przedsiębiorcza Województwa Łódzkiego 2014 [PLEBISCYT]

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki