Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koleje Dużych Prędkości. Protesty w Łodzi i Konstantynowie. Mieszkańcy pojadą na spotkanie z wiceministrem Marcinem Horałą

md
Konsultacje społeczne ogłoszone przez CPK w sprawie nowego przebiegu kolei dużych prędkości potrwają do 10 marca.
Konsultacje społeczne ogłoszone przez CPK w sprawie nowego przebiegu kolei dużych prędkości potrwają do 10 marca.
W czwartek 5 marca zbierze się sejmowa komisja ds. transportu lotniczego. Posłowie mają analizować projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego w kontekście przebiegów korytarzy kolei dużych prędkości . Na obradach pojawią się mieszkańcy Konstantynowa Łódzkiego i Łodzi, którzy kontestują nowy przebieg KDP.

Głównym i najbardziej oczekiwanym gościem podkomisji będzie Marcin Horała (PiS), wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Będzie odpowiadał na pytania członków podkomisji, głównie jej przewodniczącego, Dariusza Jońskiego (Koalicja Obywatelska). Na obrady Joński zaprosił mieszkańców Konstantynowa Łódzkiego oraz m.in. Starego Złotna w Łodzi, którzy protestują przeciw nowemu przebiegowi KDP, zaprezentowanemu w Strategicznym Studium Lokalizacyjnym przez spółkę CPK przed dwoma tygodniami.

Przypomnijmy: przebieg KDP skonsultowany z mieszkańcami jeszcze w na początku dekady i zatwierdzony w studium wykonalności KDP w 2013 r. zakładał wylot szybkiej kolei w okolicach dworca kaliskiego i dalszy jej tzw. południowy przebieg wzdłuż konwencjonalnej linii kolejowej do Sieradza.

Nowa koncepcja zaprezentowana przez CPK pokazuje zaś tzw. przebieg północny: tunel pod ul. Konstantynowską czyli przez Park Zdrowie, Stare Złotno i Brus, a w Konstantynowie Łódzkim szybka kolej już na powierzchni przecinałaby to miasto na pół. Koncepcja ta obudziła protesty mieszkańców Konstantynowa oraz mieszkańców osiedli we wschodniej Łodzi, nie akceptują jej także władze Łodzi i Konstantynowa. Dziś stanowisko w sprawie negatywnej opinii dla tego przebiegu KDP zaproponuje opozycyjny klub Koalicji Obywatelskiej w sejmiku.

Dariusz Joński mówi nam, że do wyjazdu na obrady podkomisji zgłosiło się już około pięćdziesięciu mieszkańców, a chętnych wciąż przybywa.

- Protestujący z Konstantynowa i Łodzi to nie wszystko, bo zgłaszają się także mieszkańcy ze Świętokrzyskiego, którym także zaproponowano kontrowersyjny przebieg kolejowej szprychy do CPK - mówi Joński.

W miniony czwartek z Marcinem Horałą spotkał się burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Robert Jakubowski oraz parlamentarzyści PiS: Marek Matuszewski i Maciej Łuczak. Według relacji burmistrza, cała trójka poinformowała wiceministra o bezwzględnej potrzebie zmiany proponowanego przebiegu.

Konsultacje społeczne ogłoszone przez CPK potrwają do 10 marca.

20 lutego oficjalnie zostało otwarte centrum dystrybucyjne Zalando w Głuchowie pod Łodzią

Zalando szuka nowych pracowników. Praca w Zalando koło Łodzi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki