Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna odsłona „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”. Otylia Jędrzejczak przestrzega Polaków przed lekceważeniem wody

PS
PS
– Wydaje nam się, że umiemy pływać, ale to jest bardzo duże słowo, bo często po prostu właśnie nam się „wydaje” – mówi Otylia Jędrzejczak, jedyna polska mistrzyni olimpijska w pływaniu. W sobotę w hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku pod Warszawą odbyła się się druga tegoroczna odsłona projektu Fundacji Otylii Jędrzejczak „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”. Statystyki utonięć w Polsce są zatrważające – tylko w tym tygodniu w Polsce utonęło czternaście osób. Ma to oczywiście związek z upalną pogodą i faktem, że bardzo wiele osób spędza czas nad wodą.

– Woda w życiu człowieka jest bardzo ważna, bardzo pożyteczna i relaksująca. Samo przebywanie nad wodą jak najbardziej powinno się odbywać, ale musi to się odbywać w bezpieczny sposób. W projekcie „Zero jest OK” nie mówimy, żeby do wody nie wchodzić. Wręcz przeciwnie, wchodzić, ale zwracając uwagę na warunki, w jakich możemy to zrobić. Polacy ciągle jeszcze nie mają tej świadomości, jakim żywiołem jest woda – mówi Piotr Lisocki, ratownik WOPR z Płocka.

Otylia Jędrzejczak zwraca uwagę, że choć sama pływa bardzo dobrze – biorąc pod uwagę sukcesy nikt nigdy w Polsce nie pływał lepiej od niej – to jednak z wielką ostrożnością wchodzi do wody, zwłaszcza do nieznanych akwenów.

– Mówienie o problemie, jakim są utonięcia w czasie wakacji, jest bardzo istotne. Musimy informować o świadomości, jakim żywiołem jest woda i z czym wiąże się nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa w trakcie przebywania nad akwenem. Szybkie wchodzenie do zimnej wody w upale, alkohol, brawura – to wszystko jest bardzo niebezpieczne. Do tego dochodzi opieka nad dziećmi na plaży. Sama jestem rodzicem i też chcę mieć wakacje, ale trzeba być bardzo uważnym – dodaje najlepsza pływaczka w historii Polski.

Katarzyna Kowalczyk, funkcjonariuszka policji wodnej wskazuje, że dużym problemem jest alkohol, także używany przez osoby pływające łodziami. – Policja wodna latem ma bardzo dużo pracy, często kontrolujemy trzeźwość osób na łodziach. Niestety, wciąż zdarzają się przypadki sterników, którzy prowadzą łodzie pod wpływem alkoholu.

Zarówno Jędrzejczak, jak i Lisocki podkreślają, że warto korzystać z kąpielisk strzeżonych i nie traktować ratownika jak wroga.

– Są plaże takie, jak na przykład Hiszpanii, gdzie nie ma żadnych zakazów, czy ograniczeń. W Polsce na plaży strzeżonej oddajemy część swojej wolności, mając świadomość ograniczeń. Statystyka broni naszej formuły ratownictwa, ponieważ w zasadzie na plażach strzeżonych nie dochodzi do utonięć – dodaje Lisocki.

Sobotnia odsłona „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą” odbyła się w Serocku pod Warszawą na terenie hotelu Narvil Cenference & Spa. Uczestnicy akcji mieli do pokonania edukacyjno-sportowy tor przeszkód z elementami ratownictwa, wysłuchali dwóch wykładów prowadzonych przez Otylię Jędrzejczak oraz policjantkę policji wodnej i ratownika WOPR Płock. Atrakcją były też pokazy ratownictwa z udziałem skutera wodnego. Organizację „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą” wsparły m.in. hotel Narvil Conference & Spa, miasto i gmina Serock oraz CityMotors Gdańsk, a projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejna odsłona „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”. Otylia Jędrzejczak przestrzega Polaków przed lekceważeniem wody - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki