Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne lofty w budowie

Agnieszka Magnuszewska
Po loftach "U Scheiblera" rusza budowa następnych mieszkań tego typu w Barciński Park przy ul. Tylnej. W przędzalni z XIX wieku, która należała kiedyś do Salomona Barcińskiego, powstanie sześćdziesiąt loftów. Największą powierzchnię zajmie trzypoziomowe mieszkanie w baszcie.

Trzypoziomowe mieszkanie w baszcie o powierzchni 140 m kw. to tylko jeden z sześćdziesięciu luksusowych loftów, które powstaną na terenie dawnej przędzalni Salomona Barcińskiego przy ul. Tylnej. W 1884 roku założył on fabrykę wyrobów bawełnianych. Obecnie firma SGI Baltis buduje tam Barciński Park. Powstanie w nim około tysiąca mieszkań.

Od trzech lat na obszarze fabryki z XIX wieku, która składała się z przędzalni, tkali i wykańczalni wyrobów wełnianych, zbudowano już 314 mieszkań. Mieszczą się one m.in. w budynku z odrestaurowaną frontową elewacją starej kamienicy i budynkach o charakterze rezydencjonalnym.
Teraz rozpoczęła się główna faza rewitalizacji. Dopiero co odrestaurowano elewację zabytkowego komina. Do historycznej zabudowy fabryki mają też nawiązywać zewnętrze elewacje budynków, które wykonano ze starobrowarnej cegły. W nowych budynkach zrekonstruowano zabytkowe elementy architektoniczne, jak belki podporowe.

- Zależy nam, by przy każdej naszej inwestycji zostawić cechy charakterystyczne dla danego terenu i uszanować jego historię - mówi Grzegorz Kawecki, wiceprezes SGI Baltis. - Od początku zakładaliśmy, że Barciński Park ma być nie tylko nowoczesnym, funkcjonalnym i przyjaznym osiedlem, ale też wizytówką miasta, nawiązującą do niepowtarzalnego klimatu industrialnej Łodzi.

Zanim SGI Baltis rozpoczęło budowę na obszarze 5 ha przy ul. Tylnej, konsultowało się z miastem odnośnie tego, jak osiedle ma wyglądać. Natomiast realizacja projektu została powierzona łódzkiej firmie Biprowłók.

- Chcieliśmy, by to łodzianie przygotowali budowlaną koncepcję osiedla - podkreśla Grzegorz Kawecki.
Obecnie w Barciński Park trwają prace nad przywróceniem blasku starej przędzalni, w której powstanie sześćdziesiąt loftów. Budynek składa się z dwóch części. Pierwsza pochodzi z końca lat 80. XIX wieku, druga jest o dwadzieścia lat młodsza. Z przędzalni zostaną głównie mury i słupy, reszta konstrukcji będzie wymieniona. Tym bardziej, że im wyżej, tym mur fabryki jest cieńszy. Taki sposób budowania wynikał kiedyś z oszczędności.

SGI Baltis chciał jeszcze odrestaurować zabytkowe schody przędzalni, ale są one w zbyt kiepskim stanie. Jednak nowe schody zostaną wykonane na podobieństwo starych.

Najmniejsze lofty mają mieć 55 m kw. powierzchni, a największy apartament w baszcie przędzalni 140 m kw. Natomiast najwięcej będzie mieszkań o powierzchni od 80 do 90 m kw. Cena loftów waha się od 5,4 tys. zł do 6 tys. zł. brutto.

Budynek zrewitalizowanej przędzalni będzie miał pięć poziomów. Jej parter zostanie przeznaczony na mało uciążliwe usługi, jak biura. Resztę kondygnacji zajmą lofty. Widok z ich okien rozciąga się na nowe apartamentowce SGI Baltis oraz na jeden z najstarszych budynków fabryki, z którego zachowa się tylko fasada. W przyszłości mogą tam powstać fitness club lub restauracja.

Równolegle z loftami budowanych będzie 188 kolejnych mieszkań. Docelowo powinno ich być około tysiąca w dwudziestu dwóch budynkach. Cała inwestycja ma się zakończyć w 2012 roku i pochłonąć blisko 350 milionów złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki