Komórki na Abramowskiego. Pergole zamiast katakumb [ZDJĘCIA]

  Komórki na Abramowskiego. Pergole zamiast katakumb [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zrujnowane i opustoszałe komórki będą rozebrane, a zamiast błotnistej drogi pojawi się chodnik
  1/11
  przejdź do galerii

  Zrujnowane i opustoszałe komórki będą rozebrane, a zamiast błotnistej drogi pojawi się chodnik
  ©Krzysztof Szymczak

  Znane z teledysku Maanamu tzw. katakumby przy ul. Abramowskiego zostaną wyburzone. W ich miejscu pojawi się chodnik, ogrodzenie, pergole i specjalna ścianka z prefabrykatów
  Aleja unikatowych komórek ciągnie się wzdłuż ul. Abramowskiego na odcinku 400 metrów: od ul. Sienkiewicza do ul. Kilińskiego. Są jednak w tak fatalnym stanie, że grożą zawaleniem.

  Dlatego zostaną rozebrane, ale nie do końca, bowiem na odcinku 70 metrów od strony ul. Sienkiewicza zostaną zachowane w formie reliktu. Ponadto pojawi się tam ogrodzenie od strony ul. Abramowskiego, a także nowy chodnik dla spacerowiczów, pergole i ścianka z prefabrykatów żelbetowych.

  Limanowskiego, Abramowskiego, Włókiennicza: klimat łódzkich ulic, który przeszedł do historii

  - Jest tam około 500 komórek, z których tylko 84 są wykorzystywane przez mieszkańców. Ich wyburzenie i zagospodarowanie terenu pochłonie 1,5 miliona złotych - wyjaśnia Piotr Woldański, p.o. kierownika oddziału krajobrazu i estetyki miasta.

  Na razie nie wiadomo, kiedy zaczną się wyburzenia, bo najpierw trzeba rozwiązać problem ogrzewania w pobliskich kamienicach wzdłuż ul. Abramowskiego. Chodzi o dziewięć budynków prywatnych, dziewięć gminy Łódź i cztery należące do wspólnoty mieszkaniowej. Lokatorzy ogrzewają mieszkania sami - m.in. węglem, który składowany jest w komórkach. Dlatego najpierw trzeba podłączyć kamienice do centralnego ogrzewania, co będzie wiązało się też z remontem elewacji i wykonaniem termomodernizacji, a dopiero potem rozebrać tzw. katakumby. A to oznacza, że rejon ul. Abramowskiego mocno się zmieni.

  Pasaż Abramowskiego. Katakumby przestaną straszyć [ZDJĘCIA,WIZUALIZACJE]

  To właśnie przy niej mieszkał Karl Dedecius, znakomity tłumacz literatury polskiej na język niemiecki oraz senator Ryszard Bonisławski, znawca dawnej Łodzi, który w „Spacerowniku” tak opisuje powstanie „katakumb”: „Na początku lat 50. XX wieku na tyłach domów po południowej stronie ul. Abramowskiego zburzono większość oficyn i budynków gospodarczych. W ich miejsce wykopano szeroki rów ciągnący się wzdłuż ulicy, równolegle do dawnego ogrodu Barcińskiego. W tym potężnym wykopie zbudowano rzędy komórek i śmietniki dla użytku mieszkańców. Pomiędzy nimi biegnie jezdnia wyłożona trylinką. Z podwórek kamienic przy ul. Abramowskiego poprowadzono zejścia, a na dachach komórek utworzono tereny zielone osłonięte ażurowym murkiem”.

  Sława „katakumb” sprawiła, że chętnie odwiedzały je ekipy filmowe: od studentów - z Romanem Polańskim na czele - pobliskiej szkoły filmowej do realizatorów odcinka pt. „Cafe Rose” w serialu „Stawka większa niż życie” i teledysku znanego przeboju „Kreon” w wykonaniu zespołu Maanam.

  Pamiętajmy też, że trzypiętrowa kamienica przy ul. Abramowskiego 29 związana jest z patronką Łodzi - znaną na całym świecie siostrą Faustyną. Jest to prosty, bez żadnych ozdób i sztukaterii, budynek z balkonami, który jednak wyróżnia się spośród sąsiednich, bowiem pomalowano go na żółto.

  Z tablicy pamiątkowej nad bramą, którą odsłonięto 22 kwietnia 2011 roku, możemy się dowiedzieć, że w tym domu w latach 1922 - 1924 pracowała Helena Kowalska, św. Faustyna, apostołka Bożego miłosierdzia.

  ŻYCZENIA NA DZIEŃ KOBIET 2017: życzenia,wierszyki z okazji Dnia Kobiet, życzenia SMS na Dzień kobiet

  Życzenia na Dzień Kobiet [WIERSZYKI, ŻYCZENIA SMS, OBRAZKI NA DZIEŃ KOBIET]

  Życzenia na Dzień Kobiet [WIERSZYKI, ŻYCZENIA SMS, PIĘKNE ŻYCZENIA na 8 marca]

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a woonerfa nie bedzie? To my gorszy sort Łodzi?

  Abramka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A może...

  abramka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  plażę by tam zrobić ? Blondi H. z kumplami by tam wpadała.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  łódz

  abr. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  A wiadomo kiedy zaczna

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ogrodzenie?

  łodziak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Ja się zastanawiam, tylko po co to ogrodzenie od strony Abramowskiego, jeżeli i tak będzie zniszczone przez tutejszych ;mieszkańców''. Lub to jest inna opcja żeby odgrodzić mieszkańców...rozwiń całość

  Ja się zastanawiam, tylko po co to ogrodzenie od strony Abramowskiego, jeżeli i tak będzie zniszczone przez tutejszych ;mieszkańców''. Lub to jest inna opcja żeby odgrodzić mieszkańców Abramowskiego od elit z osiedla. To od razu napiszmy na tym ogrodzeniu skansen Abramowskiego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To gdzie będą

  pedalot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  kibole mieszkać? Jak sobie będą w śmietnikach żarcie odgrzewać?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ło k...a

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Od razu wódka bedzie lepiej smakować.

  Polecamy

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny