MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komputerowa sztuka pisania, czyli czym są generatory tekstu. Studenci Uniwersytetu Łódzkiego przygotowali wystawę

Michał Biesiada
Michał Biesiada
Już na początku przyszłego miesiąca, w dniach 4-5 czerwca na najniższym piętrze Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się wyjątkowa wystawa generatorów tekstowych organizowana przez studentów trzeciego roku kierunku Nowe Media i Kultura Cyfrowa. To wydarzenie jest wyjątkową okazją, by zanurzyć się w świat nowoczesnej technologii i literatury generatywnej.

O generatorach tekstu

Generatory tekstu są programami komputerowymi, które tworzą tekst automatycznie w oparciu o reguły zdefiniowane w kodzie, wykorzystując słowa, zwroty i większe partie tekstu umieszczone w wewnętrznych bazach danych. Jednym z najstarszych przykładów tego typu generatorów jest „Love Letters” autorstwa Christophera Stracheya. Program ten tworzył krótkie listy miłosne, które były drukowane i umieszczane na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Manchesterskiego.

Co znajdzie się na Wystawie?

Generatory prezentowane w ramach tej wystawy są inspirowane twórczością Nicka Montforta, profesora MIT, autora literatury elektronicznej. Jedną z jego najbardziej znanych prac jest „Taroko Gorge”. Twórczość tego typu kształtuje unikalne doświadczenie, jako że algorytm generuje tekst w czasie rzeczywistym, losowo dobierając słowa i frazy, układające się każdorazowo w inny tekst. Każde uruchomienie generatora skutkuje nową lekturą i nową interpretacją.

Znajdujące się na wystawie programy zostały wykonane przez studentów II i III roku kierunku Nowe Media i Kultura Cyfrowa w ramach kursu Literatura Elektroniczna prowadzonego przez dr Monikę Górską-Olesińską.

Dostęp do kodu może uzyskać każdy (Nick Montfort zachęca wszystkich do swobodnego remiksowania kodu, który tworzy). Do wprowadzenia własnych słów i zmiany formatu tekstu pojawiającego się na stronie nie jest wymagana zaawansowana wiedza, ani też umiejętności informatyczne. Odwiedzający wystawę będą mogli włączyć się w proces twórczy poprzez interakcję. Odkryją nowy gatunek e-literacki i być może spojrzą na całą literaturę z nieco innej perspektywy.

Prace obecne na wystawie poruszają rozmaitą problematykę, zaczynając od rozważań nad ludzką egzystencją („Generator życia” autorstwa Zuzanny Cieślak), poprzez wątki popkulturowe (nawiązująca do „Matrixa” praca „The One” wykonana przez Yana Abmetkę), skończywszy na komentarzach społecznych. Na wystawie będzie można zobaczyć wiele tego typu prac.

Interaktywne Stanowiska

Na wystawie znajdzie się stanowisko wyposażone w trzy monitory, trzy myszy do sterowania oraz trzy komputery z uruchomioną przeglądarką. Każdej z prezentowanych prac będzie towarzyszył opis. W razie problemów w poruszaniu się po interaktywnym interfejsie wystawy będzie można zwrócić się do obecnych na miejscu organizatorów.

Dlaczego warto odwiedzić?

Wystawa nie tylko prezentuje technologiczną innowację, ale także zachęca do refleksji nad przyszłością literatury i sztuki, a także nad różnymi tematami poruszanymi przez autorów. Jest to idealna wręcz okazja, aby zobaczyć, jak współczesna technologia może wpływać na tradycyjne formy wyrazu artystycznego. Studenci Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej, poprzez swoje prace, pokazują, że generatory tekstu mogą być nie tylko narzędziem, ale także medium artystycznym, które może inspirować nowe formy twórczości.

Wystawa jest projektem wykonywanym przez studentów III roku Nowych Mediów i Kultury Cyfrowej w ramach przedmiotu Organizacja i Zarządzanie Kulturą w dobie Nowych Mediów. Będzie ona otwarta dla publiczności w dniach 4-5 czerwca 2024 roku, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego na ulicy Pomorskiej 171/173. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych nowymi mediami, literaturą i technologią do odwiedzenia wystawy i udziału w tej unikalnej przygodzie. Z przyjemnością informujemy o tym, że Dziennik Łódzki objął wystawę patronatem medialnym.

od 7 lat
Wideo

Najwięksi przegrani wyborów do Europarlamentu 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki