Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komunie 2021 w Łodzi i regionie wciąż niepewne. Pierwsze terminy na 9 maja, ale prób nie ma a restauracje zamknięte

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Pierwsze komunie w regionie łódzkim wyznaczono na 9 maja. Ale trzy tygodnie przed uroczystościami, wciąż nie wiadomo, czy się one odbędą. Nie ma prób, w kościołach są surowe limity wiernych, restauracje są zamknięte, a rodzice nie wiedzą, czy kupować stroje. Nie ma też wytycznych od arcybiskupa Grzegorza Rysia.CZYTAJ DALEJ >>>.
Pierwsze komunie w regionie łódzkim wyznaczono na 9 maja. Ale trzy tygodnie przed uroczystościami, wciąż nie wiadomo, czy się one odbędą. Nie ma prób, w kościołach są surowe limity wiernych, restauracje są zamknięte, a rodzice nie wiedzą, czy kupować stroje. Nie ma też wytycznych od arcybiskupa Grzegorza Rysia.CZYTAJ DALEJ >>>. Krzysztof Szymczak
Pierwsze uroczystości komunijne w regionie łódzkim wyznaczono na 9 maja. Ale trzy tygodnie przed komuniami, wciąż nie wiadomo, czy się one odbędą. Nie ma prób, w kościołach są surowe limity wiernych, restauracje są zamknięte, a rodzice nie wiedzą, czy kupować stroje. Nie ma też wytycznych od arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Pierwsze komunie 2021 w Łodzi i regionie. Czy się odbędą?

W wielkiej niepewności żyją rodziny 20 tys. łódzkich trzecioklasistów, którzy przystępują w tym roku do Pierwszej Komunii Świętej. Najpopularniejsze terminy w tym roku to 9, 16 i 25 maja, wyznaczone jeszcze rok temu. Ale dzieci nie chodzą do szkół, nie mają prób, nie wiadomo, czy restauracje będą działać. Jest jednak wielka wola proboszczów i rodziców, by komunie jakoś się odbyły.

Pani Małgorzata z Łodzi ma komunię syna wyznaczoną na 23 maja. - Jednak ksiądz od razu zapowiedział, żeby się do tego terminu zbytnio nie przywiązywać – mówi łodzianka. W życiu rodziny ta niepewność wiele nie zmienia. – Restauracje i tak są zamknięte, komunię będę musiała zrobić w domu. Zaproszę tylko dziadków i chrzestnych, zrobię dla nich rosół i schabowe. Będzie komunia domowa jak w czasach mojego dzieciństwa – dodaje.

Odgórnych wytycznych w archidiecezji łódzkiej jeszcze nie ma.

Ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii zwraca uwagę, że sytuacja jest dynamiczna, a decyzja o terminie i przygotowaniach do pierwszej komunii należy do samych proboszczów. Ks.Kłys zwraca uwagę, że sytuacja w kościołach nie wróciła jeszcze do normy. - Nadal obowiązuje dyspensa arcybiskupa łódzkiego od uczestnictwa w niedzielnej mszy św. - podkreśla.

Na razie sytuacja jest niepewna. Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna ma mieć komunię 9 maja w łódzkiej katedrze. Prób jeszcze nie było, ale rodzice usłyszeli ostatnio, że wkrótce się zaczną. Jest szansa, że komunie będą.

Tego samego dnia w parafii Matki Bożej Anielskiej w Łodzi odbędzie się uroczystość dla pobliskiej szkoły prywatnej. Nie powinno być problemu, bo weźmie w niej udział tylko ośmioro dzieci. Gorzej z komunią publicznej podstawówki zaplanowanej na 16 maja. 70 dzieci na razie na podzielonych jest na dwie tury, ale to może nie wystarczyć - limit w kościele to 50 osób.

Ojciec Piotr Kleszcz, proboszcz parafii, czeka na rozwój sytuacji epidemicznej. Jeśli będzie dobra, zgodzi się na komunię św, dzieląc ją na więcej grup. - Jesteśmy gotowi odprawiać msze św. przez cały dzień co godzinę – zapowiada proboszcz. - Zdrowie jest najważniejsze, nie chcemy, żeby komuś stało się coś złego – podkreśla.

Podobne rozwiązanie wprowadzono w parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu.16 maja uczniowie przystąpią do komunii na trzech mszach św., na każdej będzie zaledwie po 12 dzieci.

Komunijny catering do domu zamiast spotkania w restauracji?

Proboszczowie są w trudnej sytuacji, bo rodzice zaprosili już gości i nalegają, żeby komunie odbyły się planowo. Część ma rezerwacje we wciąż zamkniętych restauracjach.

- Ludzie na razie nie przyjmują do wiadomości, że komunie stacjonarne się nie odbędą – mówi Małgorzata Witkowska, szefowa Zajadalni pod Aniołami na łódzkiej Retkini. - Jednak coraz więcej osób zamienia rezerwacje na catering z dostawą do domu – mówi.

Część osób wstrzymuje się z kupnem garnituru, alby lub sukienki, bo jeśli komunie przeniesione zostaną na jesień, dzieci mogą się nie zmieścić. Tak zdarzało się rok temu. Ale Henryka Adamczyk, szefowa salonu Afrodyta radzi nie czekać.

- W tym roku są problemy z materiałami, przed samą komunią ubrań może już nie być – ostrzega.

W ubiegłym roku większość parafii przeniosła komunie na jesień. Część dzieci przystępowała indywidualnie w różnych terminach.

Prezenty na komunię 2021. Co kupują chrzestni, jakie prezenty dają dziadkowie? Poradnik

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki