MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komunikacja miejska w Łodzi. Kolejne nowoczesne tramwaje i autobusy dla łódzkiego MPK. Nowe zakupy taboru

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
W Łodzi jeździ już 30 Moderusów, nowoczesnych tramwajów.
W Łodzi jeździ już 30 Moderusów, nowoczesnych tramwajów. UMŁ
Tabor łódzkiego MPK powiększy się o kolejne nowe tramwaje i autobusy. W planach jest zakup trzydziestu nowych niskopodłogowych wagonów. Dwa konsorcja złożyły oferty na dostawę ponad sześćdziesięciu przegubowych i krótkich autobusów.

Wyremontowane torowiska i trzydzieści nowych tramwajów

W najbliższych tygodniach zostanie ogłoszony przetarg na zakup niskopodłogowych i klimatyzowanych pojazdów. W podstawowym zadaniu zostanie zamówionych 15 pojazdów, w zadaniu uzupełniającym pozostałe.

Łódź będzie się starać o dofinasowanie zakupu nowego taboru. Niebawem Centrum Unijnych Projektów Transportowych ogłosi konkurs na przyznanie środków na ten cel. Miasto już przygotowało dokumentację i skoro tylko konkurs się rozpocznie, złoży wniosek o przyznanie funduszy. Chętnych miast na pozyskanie pieniędzy na inwestowanie w nowoczesny tabor nie brakuje.
Nowe tramwaje wyjadą na miasto w 2026 roku. Do 2027 roku większość zaplanowanych obecnie do remontu torowisk i sieci trakcyjnych ma być już zmodernizowana. Władze Łodzi zapowiadają, że po wyremontowaniu tras wagony niskopodłogowe będą kursować na każdej linii.

Obecnie jeździ ich 145 - Moderusy Gamma, Pesy, Cityrunnerów oraz używane Siemensy i AEG. Po dostawie trzydziestu sztuk tramwaje z niską podłogą będą stanowić niemal 70 procent tramwajowej floty łódzkiego MPK.

Więcej

Komunikacja miejska w Łodzi. Do Łodzi dostarczono trzy pierw...

Komunikacja miejska w Łodzi. Autobusy długie i krótkie w leasingu

Powiększy się także flota autobusowa. Do przetargu ogłoszonego w styczniu tego roku na dostawę sześćdziesięciu trzech nowych autobusów zgłosiły się dwa konsorcja. W ramach umowy wybrana firma dostarczy 48 pojazdów przegubowych, czyli 18-metrowych oraz 15 tzw. krótkich, czyli 12-metrowych na wynajem długoterminowy, w tym wypadku na dziesięć lat wraz z serwisem.

Oferty złożyły dwa konsorcja Solaris Bus & Coach z Millenium Leasing i Daimler Buses Polska z Pekao Leasing. Pierwsza firma zaproponowała Solaris Urbino 12 mild hybrid i Solaris Urbino 18 mild hybrid, a drugi oferent Mercedes Citaro i Mercedes Citaro G.

Oferty są teraz dokładnie sprawdzane. Oprócz ceny dodatkowo będą oceniane m.in. moduł hybrydowy, liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi oraz zużycie paliwa. Pojazdy mają być niskopodłogowe i klimatyzowane. Ponadto znaleźć się w nich m.in. elektroniczny system informacji pasażerskiej (tablice informacyjne, urządzenia głośnomówiące), autokomputer, cyfrowy system rejestracji obrazu, system automatycznego zliczania pasażerów, automat do sprzedaży biletów w pojazdach, system informacji wizualnej.

Nowe pojazdy trafią do dwóch zajezdni - przy ul. Limanowskiego i ul. Nowe Sady. Jeden z autobusów 12-metrowych przejmie Ośrodek Szkolenia Kierowców łódzkiego MPK. Pojazd posłuży kandydatom na przyszłych kierowców do nauki jazdy.
Nowoczesne pojazdy wyjadą na trasy na początku 2025 roku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komunikacja miejska w Łodzi. Kolejne nowoczesne tramwaje i autobusy dla łódzkiego MPK. Nowe zakupy taboru - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki