Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs im. prof. Jana Kodrębskiego: praca Joanny Kulawiak-Cyrankowskiej

Paweł Patora
Kolejna praca nominowana w konkursie na najlepszą pracę magisterską obronioną na Wydziale Prawa i Administracji UŁ dotyczy prawa rzymskiego.

Dobrze, że wśród prac nominowanych do nagrody im. prof. J. Kodrębskiego - wybitnego specjalisty od prawa rzymskiego nie zabrakło pracy z tej dziedziny prawa. Jej autorką jest Joanna Kulawiak-Cyrankowska, a temat pracy to „EGZEGEZA D.34,9,13”

Słowo „egzegeza” oznacza krytyczną analizę i interpretację tekstu. Tekstem analizowanym przez Joannę Kulawiak-Cyrankowską jest niewielki fragment 50-tomowego dzieła - Digesta Justyniańskie (stąd litera „D” w tytule pracy). Dzieło to jest zestawem fragmentów prac jurystów klasycznych, pochodzących z I, II i III w. n. e., zebranych w VI w., za panowania cesarza Justyniana I Wielkiego.

„D.34.9,13” w tytule pracy Joanny Kulawiak-Cyrankowskiej oznacza paragraf 13 dziewiątego tytułu w 34. tomie dzieła Digesta Justyniańskie.

Autorka przetłumaczyła i poddała analizie tekst tego paragrafu. Przytoczone było tam pytanie prawne skierowane do jurysty, czy żona jest godna, aby odziedziczyć po zmarłym mężu majątek, jeśli małżeństwo to nie było uznane za słuszne w świetle ówczesnego prawa rzymskiego. Jurysta odpowiedział, że nie może dziedziczyć, tak jakby była tego niegodna. Mimo że zmarły mąż wskazał ją w testamencie jako dziedziczkę, majątek powinien przejąć skarb państwa.

Za niesłuszne uznano to małżeństwo, bo zostały naruszone ówczesne normy społeczne. Mąż był skazany za cudzołóstwo (uważane w prawie rzymskim za przestępstwo), które popełnił prawdopodobnie ze swą przyszłą żoną, której później zapisał majątek.

- Najważniejszy walor pracy Joanny Kulawiak-Cyrankowskiej polega na tym, że wykorzystała ona bardzo trudną formę literacką, która wymaga nie tylko swobodnego poruszania się w podjętym temacie, ale też ogólnego oczytania. Obejmuje m. in. analizę konkretnego tekstu, a następnie zestawianie tego tekstu w różnych kontekstach z innymi - mówi prof. Anna Pikulska-Radomska, kierownik Katedry Prawa Rzymskiego UŁ, promotorka pracy. - W Polsce jest to forma bardzo rzadko stosowana. Podjęcie się tego zadania wymagało dużej odwagi, ale autorka pracy zwycięsko wyszła z tych zmagań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki