Konkurs dotyczy prac obronionych w zeszłym roku akademickim na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Warunkiem zgłoszenia było m.in. otrzymanie za pracę oceny bardzo dobrej. 6 marca, podczas gali, okaże się, która z prac wygrała.
Karina Przysło jest autorką pracy „Zaręczyny w Królestwie Polskim w świetle Gazety Sądowej Warszawskiej (1873-1915)”. Promotorem tej pracy była Joanna Machut-Kowalczyk (Katedra Badań nad Rozwojem Państwa i Prawa).
– Od wieków spierano się o naturę prawną zaręczyn bądź jej brak – opowiada autorka. – Wątpliwości nastręczało też określenie skutków, jakie za sobą pociągały. Czego mogli od siebie wzajemnie oczekiwać narzeczeni? Czy można było mieć pewność, że ta obietnica powiedzie wprost do ołtarza? Rozważania zawarte w pracy skupiają się na obowiązującym w Królestwie Polskim „Prawie o małżeństwie” z 1836 r, które nakładało na wiarołomnego narzeczonego obowiązek wynagrodzenia „kosztów i szkód” opuszczonej stronie.
– Ogromnym walorem pracy jest bogata podstawa źródłowa – dodaje promotorka. – Autorka dokonała starannej selekcji materiału, wykorzystując w pracy zarówno artykuły, opisy, co prawda nielicznych, procesów, jak i krótsze prace, publikowane głównie na łamach Gazety Sądowej Warszawskiej. Przedstawione przez nią przykłady, pozwalają na poznanie skomplikowanej praktyki, jak również problemów, z którymi borykała się ówczesna doktryna. Studentka charakteryzując instytucję zaręczyn, wskazuje ich podstawę zwyczajową i prawną.

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?