Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjni honorowi obywatele miasta Łodzi

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
W 2017 roku wręczone zostaną tytuły honorowych obywateli miasta Łodzi. Kandydatury przedstawione przez władze Łodzi nie wszystkim przypadły do gustu

Sopranistka Joanna Woś, pływaczka Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, raper Adam O.S.T.R. Ostrowski i koszykarz Marcin Gortat są kandydatami do tytułu honorowych obywateli miasta Łodzi. Kandydatury zostały wskazane przez prezydenta Łodzi oraz kluby radnych PO i SLD. Wnioski o nadanie tytułów musi zaopiniować komisja nagród i odznaczeń Rady Miejskiej, a ostateczną decyzję o nadaniu honorowego obywatelstwa podejmą wszyscy radni. Ma to nastąpić 5 lipca.

Regulamin przyznawania honorowego obywatelstwa miasta Łodzi nie precyzuje, ilu kandydatów można zgłosić i ilu osobom nadać tytuł. Nie precyzuje również, jak często można przyznawać honorowe obywatelstwo. W ostatnich latach radni przyjęli formułę, że będzie nadawane raz na kadencję samorządu czterem osobom. Tytuł honorowego obywatela Łodzi ma być szczególnym wyróżnieniem za godną najwyższego uznania działalność na rzecz miasta. Symbolem jest wręczenie klucza do miasta.

Kandydaci, którzy zostali wczoraj przedstawieni, byli wybrani przez koalicyjne kluby PO i SLD. Opozycyjni radni PiS byli tym zaskoczeni. Z wcześniejszych ustaleń wynikało, że honorowe obywatelstwa będą przyznane w przyszłym roku. O kandydatach radni PiS dowiedzieli się godzinę przed ich prezentacją. Zastanawiają się, czy w imieniu klubu radnych PiS zgłosić jeszcze jednego kandydata.

To nie jedyna kontrowersja związana z kandydatami do honorowego obywatelstwa Łodzi. Po ogłoszeniu nominacji zaczęły się ożywione dyskusje w kuluarach magistratu. W poczet honorowych obywateli nie była dotąd włączona żadna kobieta. Zastanawiano się, czy Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk i Joanna Woś są na tyle wybitnymi postaciami, aby to właśnie one były jako pierwsze kobiety włączone w poczet ambasadorów miasta.

Kolejne wątpliwości budziło wybranie sportowców, czyli wspomnianej pływaczki i Marcina Gortata. Wiele osób wskazywało na łódzkich sportowców, którzy osiągnęli znacznie więcej na zawodach rangi mistrzostw świata lub olimpiady. W kuluarach zastanawiano się, dlaczego wśród kandydatów nie ma Zbigniewa Bońka lub Józefa Młynarczyka, którzy zdobyli medale mistrzostw świata, a w klubowej piłce sięgnęli po Puchar Europy. Co prawda część osób kręciła nosem, że Boniek i Młynarczyk to nie łodzianie, tylko grali w łódzkich klubach, więc lepszymi kandydatami byliby Marek Dziuba i Mirosław Bulzacki, również brązowi medaliści mistrzostw świata, którzy urodzili się w Łodzi, całe życie związali z tym miastem i w roli trenerów wyszkolili swoich następców. Dobrym kandydatem mógłby być również Jan Tomaszewski lub Artur Partyka.

Kontrowersje wzbudziła też kandydatura Adam Ostrowskiego. Pytano, dlaczego on, a nie Michał Wiśniewski albo członkowie grup Trubadurzy lub Blue Cafe?

Joannie Woś nikt nie odmawia talentu i osiągnięć, ale większość rozmówców zastanawiała się, dlaczego wśród honorowych obywateli związanych ze sceną zabrakło miejsca dla Bronisława Wrocławskiego.

Magistrat poinformował, że kandydatury do tytułu honorowych obywateli zaproponowało Łódzkie Centrum Wydarzeń.

- Dzięki osiągnięciom, postawie życiowej i bliskim związkom z Łodzią są najlepszymi ambasadorami naszego miasta w kraju i za granicą. Kandydaci na honorowych obywateli Łodzi w swoich dziedzinach osiągnęli dużo więcej niż tylko osobisty sukces. Udowodnili, że aby zajść na szczyt, potrzebny jest nie tylko talent, ale także ciężka, sumienna praca i konsekwencja w dążeniu do celów - argumentuje prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO).

Honorowi obywatele

Pierwszym honorowym obywatelem miasta Łodzi został Józef Piłsudski. Miało to miejsce w 1919 r. Piłsudski spędził w Łodzi niespełna cztery miesiące. W mieszkaniu przy ul. Wschodniej 19 drukował nielegalne pismo „Robotnik”.

W 1924 r. wybrano drugiego honorowego obywatela Łodzi. Został nim Albert Arystydes Thomas, francuski działacz partii socjalistycznej. Tytuł otrzymał za głoszenie idei wskrzeszenia państwa polskiego przed I wojną światową.

Kolejne honorowe obywatelstwa nadano w 1992 r. Otrzymali je Artur Brauner, Karl Dedecius, Stefan Miecznikowski i abp Władysław Ziółek.

W 1998 r. przyznane zostały dwa honorowe obywatelstwa. Honory otrzymali Andrzej Wajda i Arnold Mostowicz.

Kazimierz Dejmek, Marek Edelman, Jan Karski i Roman Polański zostali uhonorowani tytułami w 2000 r.

Jan Paweł II otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Łodzi w 2003 r.

Rok 2008 to kolejne cztery honorowe obywatelstwa, które przypadły w udziale Janowi Machulskiemu, Andrzejowi Sapkowskiemu, Piotrowi Pustelnikowi i Richardowi De Marco.

W 2013 r. wyróżnieni zostali Jan Krysiński, Stanisław Liszewski, Dariusz Stachura i Michał Urbaniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki