Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Łodzi. Wojsko w województwie łódzkim jest gotowe, do dyspozycji jest osiem pojazdów sanitarnych i śmigłowiec

Stanisław Sowa
Stanisław Sowa
Fot. Grzegorz Galasinski
Wojsko w województwie łódzkim jest w pełnej gotowości do wsparcia służby zdrowia, ale na razie nie ma potrzeby jego użycia - mówi płk dypl. Jarosław Wasilewski, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego W Łodzi. Wojskowe zgrupowanie zadaniowe w Łódzkiem będzie oparte o Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Będzie dysponować m.in. 8 pojazdami sanitarnymi, w gotowości jest także śmigłowiec wraz załogą. W razie potrzeby ta liczba może zostać zwiększona.

W związku z epidemią koronawirusa wojsko w województwie łódzkim jest w pełnej gotowości do wsparcia służby zdrowia, ale na razie nie ma potrzeby jego użycia - mówi płk dypl. Jarosław Wasilewski, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego W Łodzi, który jednocześnie jest członkiem sztabu kryzysowego przy wojewodzie łódzkim.

Procedura działa w ten sposób, że w razie gdyby cywilny system ochrony zdrowia przestał dawać sobie radę, wojewoda łódzki po konsultacji z szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, zwraca się o wsparcie do Ministerstwa Obrony Narodowej, określając jakie ma potrzeby. Jak nas poinformowało MON, w każdym województwie działają lub będą działać wojskowe zgrupowania zadaniowe, które – w razie potrzeby – mogą udzielić wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają one do dyspozycji kilkadziesiąt pojazdów sanitarnych i mikrobusów, 10 dezynfekcyjnych zespołów zadaniowych i mobilne zespoły medyczne. W województwie łódzkim takiego zgrupowania na razie nie utworzono, ale jeśli zajdzie taka potrzeba zostanie szybko ono zorganizowane w oparciu o Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Jak precyzuje MON, wojskowe zgrupowanie zadaniowe w woj. łódzkim jest przygotowane i dysponuje 8 pojazdami sanitarnymi oraz stosowną liczbą żołnierzy. Ponadto na potrzeby WZZ w gotowości jest śmigłowiec wraz załogą. W razie potrzeby ta liczba może zostać zwiększona.

Wg MON, w sztabie kryzysowym Ministerstwa Zdrowia są oddelegowani w trybie 24-godzinnym oficerowie łącznikowi  Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Armia utrzymuje w stałej gotowości 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków  medycyny prewencyjnej. Wojskowym i cywilnym instytucjom leczniczym oraz jednostkom wojskowym przekazywany jest sprzęt ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne, które udostępnia Agencja Rezerw Materiałowych dla zabezpieczenia działań przeciwepidemicznych. MON podkreśla, że jednostki wojskowe posiadają niezbędną ilość środków dezynfekujących, a Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii może wykonać 350 testów dziennie umożliwiających wykrywanie koronawirusa.

Siły Zbrojne posiadają kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu wyposażony w 100 łóżek przeznaczony do kwarantanny i udzielania pomocy potrzebującym, budynek we Wrocławiu wyposażony w 200 łóżek do przeprowadzania kwarantanny, a siły powietrzne – w razie potrzeby – dysponują samolotami i śmigłowcami do ewakuacji medycznej.
 
W wojsku wprowadzono zalecenia  Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego. Żołnierze, funkcjonariusze i pracownicy przybywający do Polski z zagranicy wypełniają formularz wywiadu epidemiologicznego. Na jego podstawie podejmowane są kroki profilaktyczne w postaci nadzoru lub objęcia kwarantanną.

Żołnierze przetransportowali i przekazali dwadzieścia siedem kontenerów mieszkalnych oraz trzy kontenery sanitarne do Wrocławia. Skierowano również trzy kontenery mieszkalne na drogowe przejścia graniczne z Republiką Czeską. Dostarczono środki dezynfekcyjne przeznaczone dla powracających z misji, a do placówek medycznych  przekazano środki ochronne (maseczki i kombinezony). Regionalne Bazy Logistyczne zabezpieczają siły i środki do przewozu osób z podejrzeniem zakażenia 2019-nCoV do szpitali zakaźnych lub miejsc kwarantanny. Ponadto utrzymywane są w gotowości do użycia samochody sanitarne oraz mikrobusy i autobusy.

Jednocześnie wstrzymano przedsięwzięcia rekrutacyjne w ramach akcji „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, a także  zajęcia w uczelniach i szkołach podległych MON. Ćwiczenia żołnierzy rezerwy, zaplanowane do końca maja, przełożono na późniejszy termin.
Odbywają się natomiast wielkie międzynarodowe ćwiczenia Defender Europe 20. Żołnierze z państw sojuszniczych przybywający do naszego kraju przed przekroczeniem granicy wypełniają ankietę dot. stanu zdrowia. Żołnierze przebywający na terenie Polski już od dłuższego czasu są objęci obowiązkiem przekazania wypełnionych ankiet w ciągu 24 godzin. Wyniki ankiet są podstawą do podjęcia dalszych działań. MON informuje, że dotychczas w Polsce nie było żadnego przypadku zarażenia koronawirusem żołnierza wojsk sojuszniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki