Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Łodzi. Wszystkie szkoły zdalne od poniedziałku (9 listopada) A co z przedszkolami? Które z nich musiały wysłać dzieci do domu?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Od poniedziałku przedszkola pozostaną jedynymi placówkami edukacyjnymi z tzw. nauką stacjonarną. Dlatego sprawdziliśmy, jak dotąd radzą sobie przedszkola z epidemią koronawirusa – w Łodzi oraz w skali całego kraju. >>> Czytaj dalej na kolejnych slajdach >>>
Od poniedziałku przedszkola pozostaną jedynymi placówkami edukacyjnymi z tzw. nauką stacjonarną. Dlatego sprawdziliśmy, jak dotąd radzą sobie przedszkola z epidemią koronawirusa – w Łodzi oraz w skali całego kraju. >>> Czytaj dalej na kolejnych slajdach >>>Mariusz Kapała / archiwum Polskapresse
Od poniedziałku (9 listopada) przedszkola pozostaną jedynymi placówkami edukacyjnymi z tzw. nauką stacjonarną (tego dnia wszystkie szkoły w Polsce będą już zdalne, co najmniej do 29 listopada, zaś żłobki to placówki wyłącznie opiekuńcze – nauki w nich nie ma). Dlatego sprawdziliśmy, jak dotąd radzą sobie przedszkola z epidemią koronawirusa – w Łodzi oraz w skali całego kraju.

Przedszkola od poniedziałku działają według dotychczasowych zasad. Jeśli dyrektor uważa, że jego placówce zagraża koronawirus, może zawnioskować do powiatowego sanepidu o przejście na naukę zdalną – lub mieszaną (część maluchów wciąż przychodzi do budynku, część zostaje w domu). Inspekcja sanitarna decyduje, czy uwzględnić wniosek dyrektora, kierując się także opinią samorządowców, którym przedszkole podlega.

MEN: 94 proc. polskich przedszkoli pracuje normalnie

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej z piątku (6 listopada), tego dnia stacjonarnie pracowało 93,9 proc. polskich przedszkoli. 6,1 proc. działało zdalnie lub w trybie mieszanym.

Jak jest w Łodzi? W tygodniu nauki przedszkolnej, który skończył się 6 listopada, na 146 placówek podległych łódzkiemu magistratowi zdalnie pracowało sześć. Jego urzędnicy wyliczają też, iż spośród 18 tys. przedszkolaków na kwarantannie przebywało 108 dzieci.

Łódź: przedszkole jest zdalne zwykle przez 10-12 dni

– Zdalne nauczanie jest wdrażane czasowo, jego wymiar trwania zależy od tego, jak długo nie można zapewnić dzieciom opieki z uwagi na absencję kadry – wyjaśnia Monika Pawlak z biura prasowego magistratu.

Jak wylicza Monika Pawlak, zdalne nauczanie w łódzkich przedszkolach, które muszą czasowo wejść w taką formę edukacji, przeciętnie nie trwa dotąd dłużej niż 10-12 dni.

Jakie są przykłady zdalnych placówek z Łodzi?

Przedszkole Miejskie nr 160 w Łodzi - 126 zdalnych maluchów.

W nowym tygodniu e-nauczanie będzie kontynuować Przedszkole Miejskie nr 160 przy ul. Marysińskiej 100A. Urzędnicy z Łodzi w czwartek (5 listopada) poinformowali, iż trzech jego pracowników ma potwierdzenie zakażenia koronawirusem. W związku z tym 126 maluchów przeszło na zdalność do 13 listopada (ponadto 26 dzieci i czterech pracowników PM nr 160 trafiło do tego dnia na kwarantannę).

We wtorek (2 listopada) pojawił się komunikat o przejściu na zdalność – do weekendu – 127 dzieci z PM nr 115 z ul. Traktorowej 37A (po stwierdzeniu tam koronawirusa u trójki pracowników i jednego malucha). Z komunikatów magistratu (stan na 6 listopada) wynika, iż nowy tydzień będzie tam już stacjonarny.

W piątek późnym wieczorem – dzięki grupce rodziców dzieci z PM nr 175 (ul. Ćwiklińska 9) – dowiedzieliśmy się, że i ta placówka stała się zdalna. Według ich relacji, z kilkunastu nauczycieli zdrowych zostało czterech. Inni są w kwarantannie albo korzystają ze zwolnień lekarskich z powodu różnych chorób.

– Zdalne przedszkole to zamknięte przedszkole, dla mnie bez różnicy, skoro ja opiekuję się dzieckiem – komentuje jedna z mam, dzięki której wiemy o tym przypadku.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki