Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Łódzkiem. Pandemiczny rynek pracy, pierwsze badanie statystyczne o rynku pracy w czasie epidemii

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Od 8 do 10 proc. mieszkańców mieszkańców województwa łódzkiego w czasie pandemii pracuje zdalnie
Od 8 do 10 proc. mieszkańców mieszkańców województwa łódzkiego w czasie pandemii pracuje zdalnie Pixabay
Zwolnienia grupowe, praca zdalna i zasiłki opiekuńcze - to główne zjawiska pandemicznego rynku pracy. Temu, co działo się na rynku pracy w pierwszym kwartale tego roku przyjrzeli się pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego. To pierwsze badanie tego typu.

Nowy raport statystyków obejmuje pierwszy kwartał tego roku, zaś w marcu ogłoszono w Polsce najpierw stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii. Jej wpływ na rynek pracy jest znaczny.

Widać to chociażby na przykładzie pracy zdalnej. W całym kraju w marcu poza siedzibą firmy pracowało 11 proc. zatrudnionych, w województwie łódzkim ten odsetek był nieco niższy i wyniósł między 8,1 a 10 proc. Nasze województw znalazło się w środku stawki.

- Zdalną pracę najczęściej wykonywali mieszkańcy Warszawy - wyliczyli statystycy. - Niemal co szósty pracujący wykonywał tam pracę poza siedzibą firmy. W pozostałych województwach taka sytuacja odnosiła się do co 8-14 pracującego. To zjawisko najmniej dotyczyło województwa: warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i podlaskie, gdzie na pracę zdalną z powodu zagrożenia covid-19 został delegowany co 14 pracujący.

Z domów pracowały głównie osoby, które są odpowiedzialne za edukację oraz komunikację i informację w swoich firmach i instytucjach. Zdalną pracę wykonywało 40 proc. zatrudnionych w tych branżach.

W czasie pandemii część rodziców zamieniła zadania zawodowe na opiekę nad dziećmi - w ramach dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Statystycy wyliczyli, że do końca marca z takiej opcji skorzystało 2,3 proc. pracujących.

W marcu natomiast firmy rozpoczęły zwolnienia grupowe, a to zjawisko się nasiliło w kolejnych miesiącach. W województwie łódzkim do zwolnień grupowych w marcu zgłoszono 290 osób, natomiast w kolejnych miesiącach było gorzej. W kwietniu pracodawcy poinformowali powiatowe urzędy pracy w regionie o zamiarze pożegnania się z 528 pracownikami, zaś w maju z kolejnymi 593. Eksperci rynku pracy uważają, że w kolejnych miesiącach to zjawisko nadal może się nasilać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki