Koronawirus w Łódzkiem. Pandemiczny rynek pracy, pierwsze badanie statystyczne o rynku pracy w czasie epidemii

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Od 8 do 10 proc. mieszkańców mieszkańców województwa łódzkiego w czasie pandemii pracuje zdalnie
Od 8 do 10 proc. mieszkańców mieszkańców województwa łódzkiego w czasie pandemii pracuje zdalnie Pixabay
Udostępnij:
Zwolnienia grupowe, praca zdalna i zasiłki opiekuńcze - to główne zjawiska pandemicznego rynku pracy. Temu, co działo się na rynku pracy w pierwszym kwartale tego roku przyjrzeli się pracownicy Głównego Urzędu Statystycznego. To pierwsze badanie tego typu.

Nowy raport statystyków obejmuje pierwszy kwartał tego roku, zaś w marcu ogłoszono w Polsce najpierw stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii. Jej wpływ na rynek pracy jest znaczny.

Widać to chociażby na przykładzie pracy zdalnej. W całym kraju w marcu poza siedzibą firmy pracowało 11 proc. zatrudnionych, w województwie łódzkim ten odsetek był nieco niższy i wyniósł między 8,1 a 10 proc. Nasze województw znalazło się w środku stawki.

- Zdalną pracę najczęściej wykonywali mieszkańcy Warszawy - wyliczyli statystycy. - Niemal co szósty pracujący wykonywał tam pracę poza siedzibą firmy. W pozostałych województwach taka sytuacja odnosiła się do co 8-14 pracującego. To zjawisko najmniej dotyczyło województwa: warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie i podlaskie, gdzie na pracę zdalną z powodu zagrożenia covid-19 został delegowany co 14 pracujący.

Z domów pracowały głównie osoby, które są odpowiedzialne za edukację oraz komunikację i informację w swoich firmach i instytucjach. Zdalną pracę wykonywało 40 proc. zatrudnionych w tych branżach.

W czasie pandemii część rodziców zamieniła zadania zawodowe na opiekę nad dziećmi - w ramach dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Statystycy wyliczyli, że do końca marca z takiej opcji skorzystało 2,3 proc. pracujących.

W marcu natomiast firmy rozpoczęły zwolnienia grupowe, a to zjawisko się nasiliło w kolejnych miesiącach. W województwie łódzkim do zwolnień grupowych w marcu zgłoszono 290 osób, natomiast w kolejnych miesiącach było gorzej. W kwietniu pracodawcy poinformowali powiatowe urzędy pracy w regionie o zamiarze pożegnania się z 528 pracownikami, zaś w maju z kolejnymi 593. Eksperci rynku pracy uważają, że w kolejnych miesiącach to zjawisko nadal może się nasilać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie