18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół na Widzewie został konsekrowany [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska
Kościół na Widzewie został konsekrowany
Kościół na Widzewie został konsekrowany Grzegorz Gałasiński
Abp Władysław Ziółek konsekrował w niedzielę kościół Matki Boskiej Jasnogórskiej na Widzewie. To największa parafia w Łodzi, pierwsza utworzona po wojnie.

Konsekracja to uroczystość przejęcia nowego kościoła przez miejscowego biskupa. Przeprowadza się ją gdy wybudowany kościół ma już cały wystrój.

Obrzęd konsekracji odbył się podczas uroczystej mszy św. Zgodnie z tradycją abp Władysław Ziółek pokropił ołtarz i ściany kościoła wodą święconą. Potem w pięciu miejscach namaścił ołtarz krzyżmem świętym - olejem święconym w Wielki Czwartek.

- To gest symboliczny, nawiązujący do pięciu ran Chrystusa - wyjaśniał w homilii abp Ziółek.

Olejem krzyżma namaszczone zostały także ściany widzewskiego kościoła. - Namaszczenie ścian przypomina, że świątynia jest bramą do nieba, przez którą jak dym z kadzidła unoszą się nasze modlitwy - wyjaśniał arcybiskup.

CZYTAJ TEŻ: Łódzkie kościoły: parafia na Widzewie

Uroczystą mszę koncelebrowali też biskupi łódzcy Adam Lepa i Ireneusz Pękalski oraz biskup Antoni Długosz z Częstochowy. Specjalne błogosławieństwo dla parafii przekazał sam papież Benedykt XVI.

Parafia na Widzewie powstała niemal równo 30 lat temu, 21 stycznia 1981 r. Pierwszym proboszczem został ks. Zdzisław Wujak. Mieszkańcy Widzewa z taką gościnnością przyjmowali wtedy nowego proboszcza, że pierwsza kolęda trwała aż do końca Wielkiego Postu.

Kościół budowano z rozmachem, bo zgodnie z decyzją ówczesnych władz miał on być jedyną świątynią na Widzewie Wschodzie. Miał służyć 60 tys. wiernych. Dlatego ma on ponad 5 tys. mkw. powierzchni użytkowej i wysoką na 60 metrów wieżę. Sam krzyż na szczycie ma 8 metrów. W centralnym punkcie znajduje się kopia słynnego obrazu z Jasnej Góry. Twórcą projektu kościoła byli zmarły w tym roku tragicznie Stefan Kuryłowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki