OPRAC.:
Mateusz Pietras
Gdynianki i sosnowiczanki zwycięski na zakończenie fazy grupowej koszykarskiego Pucharu Europy PAP/PRZEMEK SWIDERSKI
Koszykarki VBW Arki pokonały u siebie Emlak Konut SK 69:53 (17:8, 25:14, 12:17, 15:14) w swoim ostatnim grupowym meczu Pucharu Europy. W pierwszym spotkaniu gdynianki triumfowały w Ankarze 56:52. Z czterema zwycięstwami i dwoma porażkami VBW Arka okazała się najlepsza w grupie L. Natomiast drugi polski przedstawiciel w PE koszykarki MB Zagłębia pokonały u siebie hiszpański Lointek Gernika Bizkaia 70:69 (16:21, 15:17, 23:15, 16:16) w swoim czwartym i ostatnim meczu grupowym. Sosnowiczanki odniosły pierwsze zwycięstwo, co prawdopodobnie da im awans do play-off.

Zwycięstwo domowe przypieczętowujące awans z pierwszego miejsca

VBW Arka Gdynia w ostatnim meczu grupowym mierzyła się z tureckim Emlak Konut SK. W pierwszym spotkaniu gdynianki triumfowały w Ankarze 56:52.

Mecz rozpoczął się od prowadzenia przyjezdnych (0:5). Jednak z każdą kolejną minutą gospodynie wyglądały coraz lepiej potrafić znaleźć sposób na rywalki z Turcji. Pierwsza kwarta zakończyła się przewagą dziewięciu punktów. Kolejna odsłona rozpoczęła się od celnego rzutu koszykarek Philipa Mestdagha. W pewnym momencie faworyzowany zespół miał dwa razy więcej punktów (40:20).

W drugiej połowie wciąż inicjatywa należała do trzeciej drużyny Orlen Basket Ligi. Ostatecznie zawodniczki Belga wygrały 69:53.

Z czterema zwycięstwami i dwoma porażkami VBW Arka okazała się najlepsza w grupie L.

Najwięcej punktów dla gdynianek zdobyła Rennia Davis - 21.

VBW Arka Gdynia: Rennia Davis 15, Mikayla Cowling 13, Barbora Wrzesiński 11, Laura Miskiniene 10, Kamila Podgórna 9, Marissa Kastanek 6, Bożena Puter 3, Kamila Borkowska 2, Julia Bazan 0, Alicja Żytkowska 0.

Najwięcej punktów dla Emlak Konut SK: Alanna Smith 21 oraz Ilze Jakobsone i Gizem Turan po 7.

Pierwszy triumf i prawdopodobnie dalsza gra w Pucharze Europy

Debiutujące w Pucharze Europy koszykarki MB Zagłębia Sosnowiec wygrały z Lointek Gernika Bizkaia 70:69 (16:21, 15:17, 23:15, 16:16) w ostatniej kolejce grupy D. Sosnowiczanki odniosły pierwsze zwycięstwo, co prawdopodobnie da im awans do play-off.

Triumf nie przyszedł zbyt łatwo. Od początku pierwszej kwarty do końcowej fazy trzeciej na prowadzeniu były rywalki. Zdecydowana poprawa gry w ofensywie w drugiej połowie doprowadziła do dogonienia i przegonienia zespołu z Hiszpanii. Środkowa cześć ostatniej kwarty zadecydowała o pierwszej wygranej w rozgrywkach.

Wcześniej w europejskich rozgrywkach sosnowiczanki na wyjazdach doznały porażek z BLMA Lattes Montpellier 62:86 i w Hiszpanii 59:78, a u siebie przegrały z ekipą z Francji 70:81.

Ich grupowym rywalem miał też być izraelski Ramat Hasharon, jednak z powodu działań wojennych w tym kraju zespół wycofał się z rywalizacji. Prowadzone przez hiszpańskiego szkoleniowca Jorge Aragonesa MB Zagłębie w poprzednim sezonie zajęło w ekstraklasie czwarte miejsce, najwyższe w historii klubu, co dało drużynie przepustkę do Pucharu Europy.

Najwięcej punktów rzuciła Francuzka Zoe Wadoux - 20.

MB Zagłębie: Zoe Wadoux 20, Martyna Jasiulewicz 17, Batabe Zempare 15, Quinn Dornstauder 12, Marzena Marciniak 6, Britney Jones 0, Martyna Czyżewska 0, Aleksandra Wojtala 0.