Kropiwnicki miał rację

  Kropiwnicki miał rację

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Tak, Jerzy Kropiwnicki miał rację. W 2009 roku, kiedy był jeszcze prezydentem Łodzi, polecił dokonać pewnej korekty na wielkim banerze na ścianie kamienicy u zbiegu alei Kościuszki i ulicy Zielonej, gdzie do listopada 1939 roku stała synagoga. Napis na banerze głosił, że zniszczyli ją hitlerowcy, Kropiwnicki polecił zamienić hitlerowców na Niemców, co wzbudziło wtedy sporo kontrowersji.
  Sławomir Sowa

  Sławomir Sowa ©Dziennik Łódzki/archiwum/Grzegorz Gałasiński

  Skąd nagle ten powrót do Kropiwnickiego i Niemców? Za sprawą Niemców i ich filmu "Nasze matki, nasi ojcowie", który przykuwał uwagę Polaków przez ostatnie trzy wieczory. Nasze największe oburzenie wzbudził obraz polskich partyzantów z Armii Krajowej. To żywcem wyjęci z okupacyjnej propagandy "Polnische Banditen", brudni i odrażający zarówno fizycznie, jak i moralnie. Ta filmowa niemiecka charakterystyka żołnierzy Armii Krajowej została "wzbogacona" ich rzekomym, wręcz krwiożerczym antysemityzmem. Z drugiej strony mamy bardzo zniuansowane postacie Niemców, od potworów do "zwykłych" żołnierzy, którzy zawsze wykonują zbrodnicze rozkazy, ale nie brak w nich wątpliwości i ludzkich odruchów.


  W dyskusji historyków, publicystów i dyplomatów, która odbyła się po emisji ostatniej części filmu, pojawił się kilka razy wątek nazewnictwa. Ktoś zwrócił uwagę, jak w miarę upływu czasu jako sprawców zbrodni coraz częściej wskazuje się nie Niemców, ale nazistów lub hitlerowców. Tendencję taką widać szczególnie u Niemców. Ofiary i potomkowie ofiar mówią na sprawców zbrodni po prostu "Niemcy". Rozstrzeliwani, wieszani, paleni nie pytali katów, czy noszą w kieszeni legitymację NSDAP.

  To rozróżnienie jest ważne dla samych Niemców, ponieważ pozwala zachować im twarz, zostawić furtkę, uniknąć stawiania znaku równości między sprawstwem zbrodni a narodowością zbrodniarzy.

  Kiedy Jerzy Kropiwnicki kazał zmieniać napis na banerze, padały argumenty, że to niepotrzebne, że może wpłynie na ochłodzenie tak dobrze rozwijających się stosunków z Niemcami. Przede wszystkim jednak nie wydawało się to konieczne, bo pojęcia "hitlerowcy", "naziści" i "Niemcy" w kontekście II wojny światowej wciąż jednak są w dużym stopniu traktowane synonimicznie. Ale czy nadal będą za 30 czy 50 lat? Wtedy nie będzie już na świecie ani zbrodniarzy, ani ich ofiar, żeby przypominali, kto był kim w najokrutniejszej z wojen.

  Jeśli mamy wyciągać jakieś wnioski po emisji tego filmu, to niech jeden będzie taki: gdziekolwiek upamiętniamy miejsce zbrodni, niech nie będzie nam wszystko jedno, jak nazwiemy zbrodniarzy. Kto wie, czy potem będzie się komuś chciało zamieniać hitlerowców na Niemców.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie zamazujmy historii

  Prawda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 6

  Brawo, piękny tekst, ale niestety nawet w TV Republika kilka dni temu w Kalendarzu Historycznym padło określenie naziści, o których jak słusznie Pan pisze za jakiś czas będzie się myślało, jak o...rozwiń całość

  Brawo, piękny tekst, ale niestety nawet w TV Republika kilka dni temu w Kalendarzu Historycznym padło określenie naziści, o których jak słusznie Pan pisze za jakiś czas będzie się myślało, jak o kosmitach, a nie Niemcach mordujących miliony ludzi. Wyślijcie ten artykuł do TV Republika i innych tzw. mediów, może to coś pomoże. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo