Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: ks. Bashobora budzi nieufność

  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: ks. Bashobora budzi nieufność

  Joanna Leszczyńska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nie potępiam absolutnie ludzi, że pojadą na ten stadion, rozumiem ich, natomiast uważam, że biskup ma obowiązek powiedzieć wiernym, czy to, co się mówi o księdzu z Ugandy, jest prawdziwe, czy nie. Czy w tych 27 przypadkach faktycznie stwierdzono zgon i czy faktycznie działanie księdza spowodowało, że ci ludzie powstali z martwych. Dlaczego to jest jeszcze dla mnie ważne? Bo biskup Henryk Hoser ma wykształcenie medyczne, nawet jest ekspertem episkopatu, m.in. w sprawie in vitro. Milczenie nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wątpliwości jeszcze bardziej narastają. Z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim rozmawia Joanna Leszczyńska.
  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

  Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski ©Krzysztof Szymczak/archiwum

  Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbywają się rekolekcje m.in. z udziałem ks. Johna Bashobory, ugandyjskiego duchownego. Ksiądz, uchodzący za uzdrowiciela, odprawi mszę w intencji uzdrowienia. Weźmie ksiądz udział w tych rekolekcjach?

  Szanuję różne drogi w Kościele, w tym Ruch Charyzmatyczny, którego przedstawicielem jest ks. Bashobora, czy neokatechumenat, ale mnie to nie odpowiada. Zauważyłem, że ksiądz Bashobora więcej teraz przebywa w Polsce niż w Afryce. Ciągle jeździ po naszym kraju, rozumiem, że szukając pieniędzy na swoją działalność charytatywną w Ugandzie. Poza Polską praktycznie jest nieznany.

  Zaprosił go biskup Henryk Hoser z diecezji warszawsko-praskiej...


  Tak, biskup był misjonarzem w Afryce i ma kontakty z tamtejszymi duchownymi. Moje wątpliwości budzi przede wszystkim informacja podawana przez organizatorów, że ksiądz Bashobora wskrzesił 27 zmarłych. A jeszcze parę lat temu na jednej ze stron Ruchu Charyzmatycznego czytałem, że ksiądz Bashobora wskrzesił 40 osób. Tymczasem wskrzeszeń, opisywanych w Ewangelii, było zaledwie kilka i dotyczyły boskiej mocy Jezusa Chrystusa. Dla mnie informacje o wskrzeszeniach ugandyjskiego duchownego są niewiarygodne.
  Nie potępiam absolutnie ludzi, że pojadą na ten stadion, rozumiem ich, natomiast uważam, że biskup ma obowiązek powiedzieć wiernym, czy to, co się mówi o księdzu z Ugandy, jest prawdziwe, czy nie. Czy w tych 27 przypadkach faktycznie stwierdzono zgon i czy faktycznie działanie księdza spowodowało, że ci ludzie powstali z martwych. Dlaczego to jest jeszcze dla mnie ważne? Bo biskup Henryk Hoser ma wykształcenie medyczne, nawet jest ekspertem episkopatu, m.in. w sprawie in vitro. Milczenie nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wątpliwości jeszcze bardziej narastają.
  Dlaczego jestem taki nieufny? Jeszcze kilka lat temu były promowane oddolnie objawienia i cuda, jakie się działy na ogródkach działkowych w Oławie. Mówiono o jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych po wojnie. Nawet nielegalnie zbudowano tam kościół. Zjeżdżali się ludzie z całej Polski i z zagranicy. I dziś nie ma śladu po tym. Kościół zresztą bardzo zdecydowanie był przeciwko temu. Ówczesny ordynariusz archidiecezji wrocławskiej, kardynał Henryk Gulbinowicz, skutecznie temu przeciwdziałał. Myślę, że tu trzeba przyjąć zasadę, która w Nowym Testamencie określana jest jako zasada Gamaliela: że jeżeli coś jest boskie, to samo wzrośnie, a jeżeli tylko ludzkie, to się rozleci i nie będzie śladu. Zatem po owocach poznamy ks. Bashoborę.

  Jaki ma ksiądz stosunek do charyzmatyków w Kościele?

  Miałem doświadczenia pozytywne i negatywne. Pozytywne wtedy, kiedy Ruch Charyzmatyczny rozwijał się w kierunku modlitwy, obudzenia religijności. Ale spotkałem się też z grupami "nawiedzonymi", które plotły niestworzone bzdury. W warszawskim Ruchu Rodzin Nazaretańskich jeden mężczyzna uznał, że jest wcieleniem Matki Bożej. Kardynał Nycz wtedy interweniował, gdyż dochodziło do rozłamów. Ludzie odchodzili z Kościoła. Nie chcę jednak przekreślić całego Ruchu Charyzmatycznego. Za zaproszenie ks. Bashobory odpowiedzialność bierze biskup Hozer. Do tej pory żaden biskup publicznie nie akceptował tych rzeczy. Poza tym samo organizowanie rekolekcji na stadionie i pobieranie pieniędzy budzi moje wątpliwości. Od czego są kościoły i sanktuaria? Ja też zbieram pieniądze na cele społeczne, jak Bashobora, ale nie przyszłoby mi do głowy, by sprzedawać bilety na wykłady czy prelekcje.

  Czy poprzez Ruch Charyzmatyczny Kościół szuka nowej drogi?

  Charyzmatycy twierdzą, że ten ruch ma odnowić Kościół. Stanowiska Watykanu w tej sprawie nie znam, a nasi biskupi są podzieleni: jedni sympatyzują z ruchem, inni są krytyczni. Przyszedł czas, by episkopat oficjalnie się wypowiedział. Sprawy zaszły za daleko.

  Wierzy ksiądz w uzdrowicieli?

  Uzdrowiciele, o których słyszałem, byli dla mnie z pogranicza hochsztaplerstwa. Znam wiele świadectw ludzi, którym to nic nie pomogło, a działam przecież w Towarzystwie im. Brata Alberta, obracając się w środowisku niepełnosprawnych i psychicznie chorych. Wolałbym, by Kościół w Polsce bardziej się koncentrował na tym, jak dotrzeć do młodzieży, jak lepiej prowadzić katechizację. Ruch księdza Blachnickiego, przez jaki ja przeszedłem, to była odnowa Kościoła. Teraz idziemy w kierunku ogromnych medialnych, płatnych spektakli na stadionach.

  Ksiądz nie wierzy w moc mszy o uzdrowienie?

  Wierzę w moc każdej mszy świętej. Także pielgrzymek w intencji uzdrowienia. Ale w tym sensie, że chory i jego bliscy otrzymują wsparcie psychiczne, dociera do nich sens choroby i cierpienia. Ale nie widziałem jeszcze nigdy, by człowiek, który od dziecka poruszał się na wózku, nagle wstał po pielgrzymce, albo człowiek z zespołem Downa pozbył się upośledzenia.
  Rozm. Joanna Leszczyńska

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (29)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pollacy

  Dominik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niech każdy kleryk polsce w 10 procentach głosi słowo Boże jak Bashobora to będzie o 10000 procent lepiej. Polscy klechowie boją się o kasę konkurencji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O sakralna obłudo....!

  o.Misjonarz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Umiłowani Siostry i Bracia!
  Słynny szaman-uzdrowiciel ojcem wbrew Pismu nazywany John Baptist Bashobora - którego polski Kościół podsuwa swoim naiwnym owieczkom - jest właśnie w naszym pięknym...rozwiń całość

  Umiłowani Siostry i Bracia!
  Słynny szaman-uzdrowiciel ojcem wbrew Pismu nazywany John Baptist Bashobora - którego polski Kościół podsuwa swoim naiwnym owieczkom - jest właśnie w naszym pięknym kraju i ponoć nagminnie uzdrawia, i będzie jeszcze uzdrawiał do końca sierpnia Widziałem jego rozpiskę tournee po kraju. Nawet Rollingstonesi mają skromniejsze obłożenie.
  Tymczasem - jak donosi wspólnie prasa lewacka i bogoojczyźniana - najsłynniejszego pacjenta tzw. dobrej zmiany, czyli Jarosława Kaczyńskiego, wozi się od szpitala do szpitala, szykując na kolejne operacje.
  Pytam zatem dramatycznie urbi et orbi - czy to aby nie jest jakiś sabotaż?
  Dlaczego zbolałym prezesem PiS-u zajmują się jakieś lekarskie konowały (wystarczająco już napiętnowane w mediach i sądowych aktach ścigania przez Mściwego Ziobrosyna), a nie słynny uzdrowiciel, który - jak przekonują liczne materiały informacyjne, produkowane przez zwolenników ojca uzdrowiciela - w swojej karierze bożego magika wskrzesił juz modlitwą z martwych co najmniej kilkoro ludzi? Czy afrykański wskrzesiciel nie umiałby sobie poradzić ze zwykłym - choć należącym do niezwykłego męża stanu - kolanem? Przecież na kolano to nawet z ćwierć modlitwy powinno wystarczyć, no góra pół.
  zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Jeśli posiada się Ducha Bożego

  Noe Gd

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Można rozpoznać po owocach, można rozpoznać po tym co człowiek mówi...
  Uczniowie nie są częścią świata, który idzie na zagładę jak zapowiedział prorok Daniel 2:44 , nie czytaliście, że nie wlewa...rozwiń całość

  Można rozpoznać po owocach, można rozpoznać po tym co człowiek mówi...
  Uczniowie nie są częścią świata, który idzie na zagładę jak zapowiedział prorok Daniel 2:44 , nie czytaliście, że nie wlewa się starego wina w młode bukłaki...? - Pan nie przybędzie z reformą, ale ze zniszczeniem aktualnego systemu i ustanowi Królestwo Ojca - Wieczne, to z modlitwy ojcze Nasz, porównaj z Mt.5: 5

  Świat przeminie i przeminą jego części składowe, mało pozostało czasu... Wspomnijcie wpierw czy posiadacie WAŻNY chrzest, jest niezbędny do zbawienia a może Pan żartował, gdy oświadczył to Nikodemowi ? - Jn. 3:5

  Wiedz, że pokropienie niemowlaka nie jest WAŻNYM chrztem... Tak więc, setki milionów ludzi mniema, że posiada ważny chrzest...

  Ratujcie się, proście Ojca poprzez Syna o pomoc, o wiarę i zrozumienie Pism... I Tym. 2:5 , Łk.24:45zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Problem

  Theben (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Dlaczego biskup Hoser nie uzdrawia ,przecież jest apostołem Chrystusa. Apostołowie uzdrawiali chorych. Nie słyszałem żeby jakiś biskup kogokolwiek uzdrowił.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rozeznanie

  nieogladająca show (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Po co oceniać kto ma rację? Jeśli chcesz poznać prawdę módl się SAM o rozeznanie i proś o nie Boga. Pytaj Go gdzie jest prawda i słuchaj Go.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  koli

  kiop66 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Niech ten Bashobora wyjdzie wieczorem sam , na miasto dopiero dozna uniesienia od katolików polskich

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  klamstwo w artykule ks Bashobora nigdy nie powiedział ze to on uzdrawia to Chrystus wskrzesza dlacze

  marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  media lewackie kłamią

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To czasy apokaliptyczne

  evan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Tragiczne jest to, że nie ma już pasterzy, którzy naprawdę troszczą się o swoje owce jak choćby św Pius X. Ale po 65 roku po SW II, ludzie myślą, że KK istnieje około 50 lat. Nikogo nie obchodzi...rozwiń całość

  Tragiczne jest to, że nie ma już pasterzy, którzy naprawdę troszczą się o swoje owce jak choćby św Pius X. Ale po 65 roku po SW II, ludzie myślą, że KK istnieje około 50 lat. Nikogo nie obchodzi prawdziwa zdrowa doktryna rzymsko-katolicka. Kto by tam czytał jakieś encykliki przedsoborowe jak np: MORTALIUM ANIMOS, gdzie jest jasno powiedziane, że spotkania z innowiercami są potępione, a rzekoma Odnowa, której ten pan Bashobora jest przedstawicielem, powstała z grzechu śmiertelnego. I ci wszyscy hochsztaplerzy charyzmatycy jadą na totalnej ignorancji ludzi i zamiast Ducha św serwują naiwnym duchy kundalini. Odnowa charyzmatyczna to wielkie zwiedzenie o którym można przeczytać w 2 liście do Tesaloniczan, rozdział 2 werset 14:Dlatego podda ich Bóg działaniu błędu, aby uwierzyli kłamstwu..... Apostazję już mamy, teraz przyjście Antychrysta, którego wszyscy przyjmą z otwartymi rękami i przyjście Pana Jezusa, który pyta: Lecz czy znajdę wiarę gdy przyjdę? Wiarę jaką? Prawdziwą rzymsko-katolicką, apostolską nienaruszoną jaką zostawił Pan Jezus po swoim wniebowstąpieniu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiarygodność uzdrowień za wsawiennictwem Ojca Bashobory

  powstaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 26

  Otóż księże Tadeuszu, zawiodłem się na księdzu ogromnie. Nie dziwię się, że ilś lat temu Kuria krakowska zabroniła księdzu się wypowiadać. Księdza głos jest kłamstwem w sprawie ojca Bashobory, a...rozwiń całość

  Otóż księże Tadeuszu, zawiodłem się na księdzu ogromnie. Nie dziwię się, że ilś lat temu Kuria krakowska zabroniła księdzu się wypowiadać. Księdza głos jest kłamstwem w sprawie ojca Bashobory, a sposób wypowiedzi przypomina kłamstwa Sanhedrynu oskarżającego Chrystusa, a może nawet metody NKWD!! Znam osobiście osobę, która była w Rychwałdzie kilka lat temu i tym samym była świadkiem naocznym bardzo wielu AUTENTYCZNYCH uzdrowień dokonanych w imieniu Jezusa!!! Proszę nie pisać BEZCZELNIE BREDNI o "uzdrowicielu", jak nazywa Ojca Bashoborę ta niedouczona dziennikarzyna Joanna Leszczyńska, w stylu TVN-owskiej gadzinowej telewizji. Jest to chamski i podły język z szuflady stalinowskiej bezpieki z lat 1944-56, a jeśli już nawet później, to z lat równie stalinowskiego okresu Stanu Wojennego!! Wstyd i hańba, że ksiądz katolicki posługuje się takim językiem - to bardziej pasuje do języka banderowców i szefów sotni UPA, czy OUN-u!!!!
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I tu bym się zastanawiał!

  Marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dlaczego jadem plujesz broniąc dobrego? Sam Jezus powiedział że przyjdą ewangelizatorzy, prorocy i będą nauczać w imię Jego, będą uzdrawiać w imię Jego, będą wypedzać złe duchy w imię Jego lecz nie...rozwiń całość

  Dlaczego jadem plujesz broniąc dobrego? Sam Jezus powiedział że przyjdą ewangelizatorzy, prorocy i będą nauczać w imię Jego, będą uzdrawiać w imię Jego, będą wypedzać złe duchy w imię Jego lecz nie pochądza od niego On sam mówi że nie są od niego. Kto się nie uniży przed Matką Najświętszą ten nie pochodzi od Pana.
  Jakoś nie zauważyłem w nauczaniach O. Baptist Bashabory mowy o matce Najświetszejzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spójrz na siebie przyjacielu

  Zenek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9

  Przeczytaj swój komentarz na spokojnie. Nie widzisz ile w nim nienawiści? Wyobrażasz sobie Jezusa mówiącego takim językiem do niewiernego Tomasza? Zarzucającemu Tomaszowi kłamstwa Sanhedrynu,...rozwiń całość

  Przeczytaj swój komentarz na spokojnie. Nie widzisz ile w nim nienawiści? Wyobrażasz sobie Jezusa mówiącego takim językiem do niewiernego Tomasza? Zarzucającemu Tomaszowi kłamstwa Sanhedrynu, hańbę, czy "stalinowski język" (pomijając że tego akurat nikt by nie zrozumiał)?
  Kogo naśladujesz? Za kim podążasz? Nie wiem...ale jedno jest pewne, nie jest to Jezus.

  Zastanów się nad sobą, bo świadectwo, które w tej chwili sobie wystawiasz i tym których popierasz jest przerażające. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja się nie zawiodłem

  chłop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Faktycznie jest to zawoalowany jad żmijowy. Ale co Cię tak bulwersuje, "Powstańcu" ? Tacy ludzie byli, są i będą. W końcu ktoś musi ciągnąć tę judaszową strategię, bo inaczej Królestwo Boże...rozwiń całość

  Faktycznie jest to zawoalowany jad żmijowy. Ale co Cię tak bulwersuje, "Powstańcu" ? Tacy ludzie byli, są i będą. W końcu ktoś musi ciągnąć tę judaszową strategię, bo inaczej Królestwo Boże zaistniałoby zbyt łatwo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cyrk

  onan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 9

  Zapraszam do małych miejscowości z "boszaborą" to istny cyrk .Wyjazdy organizowane przez
  WKC(wielbicieli krwi chrystusa) smsy o kazdej porze dnia od animatorów ,"że gender atakuje, aborcja itd" ....rozwiń całość

  Zapraszam do małych miejscowości z "boszaborą" to istny cyrk .Wyjazdy organizowane przez
  WKC(wielbicieli krwi chrystusa) smsy o kazdej porze dnia od animatorów ,"że gender atakuje, aborcja itd" . Sekta i tyle w temacie mam ten problem w domu żadnych ambicji tylko spotkania .Pozdrawiam wyleczonego z guza w mózgu i animatora idiotkę która pisze smsy o gender o kupowaniu literatury i wierszyki dla księdza..zwiń

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny