Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto ma przyszłość w Łódzkiem oraz w Polsce po branżówce i technikum? Lista zawodów istotnych - według MEN

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Piątkowa studniówka Zespołu Szkół Edukacji Technicznej w Łodzi. Ma on kilka zawodów z listy krajowej MEN, np. technik mechatronik.
Piątkowa studniówka Zespołu Szkół Edukacji Technicznej w Łodzi. Ma on kilka zawodów z listy krajowej MEN, np. technik mechatronik. afb
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nowy wykaz zawodów, na które prognozowane jest istotne zapotrzebowanie. MEN przeznaczy dodatkowe pieniądze dla samorządów, jeśli te prowadzą szkoły kształcące w którejś z 24 specjalności ważnych dla rozwoju państwa. Na 23 z tych kluczowych zawodów jest także ogromne zapotrzebowanie w województwie łódzkim.

Wykaz zawodów dotyczy kształcenia w szkołach branżowych i w technikach (te drugie dają także maturę). MEN opublikowało go po raz drugi – za pierwszym razem resort zrobił to przed rokiem.

Nowy wykaz (ukazał się w zeszłym tygodniu), to dwa rodzaje list. Najważniejsza zawiera 24 zawody uznane za istotne dla rozwoju państwa. Dla władz powiatów to warty uwagi zestaw, bo prowadzone przez samorządy szkoły, kształcące w specjalnościach z tzw. listy krajowej, dostaną na ten cel zwiększoną dotację od MEN na rok 2021. W ten sposób resort chce ograniczać zjawisko „wypuszczania” przez szkoły zawodowe absolwentów, którzy po uzyskaniu dyplomu nie pracują w swojej specjalności – bo nie ma zapotrzebowania na ich umiejętności. MEN przekonuje, że jego dane o takim zapotrzebowaniu są dobrze udokumentowane m.in. dzięki współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Resort opublikował także listy zawodów istotnych dla każdego z województw (80 w przypadku łódzkiego) oraz specjalności o umiarkowanym zapotrzebowaniu na regionalnym rynku pracy (61 w Łódzkiem).

Lista krajowa MEN pokrywa się ze spisem zawodów szczególnie potrzebnych w naszym województwie w 23 przypadkach.

Na poziomie branżówek (dawnych zawodówek) warto zatem wybierać – i w Łódzkiem i w całej Polsce – naukę w zawodach: automatyk, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających albo ślusarz.

Natomiast jeśli obecny ósmoklasista z podstawówki myśli o konkretnym fachu – ale i o maturze – w nadchodzącej rekrutacji powinien wybrać naukę w klasie, która da mu tytuł technika: automatyka, budowy dróg, elektroenergetyka transportu szynowego, elektronika, elektryka, energetyka, mechanika, mechatronika, programisty, spawalnictwa lub transportu kolejowego.

Z kolei technik automatyk sterowania ruchem kolejowym to 24. zawód uznany za istotny dla kraju, ale w Łódzkiem umiarkowanie potrzebny.

Część z zawodów istotnych dla polskiej gospodarki wcale nie jest łatwo odnaleźć w ofercie szkół. Dla przykładu technik programista to specjalizacja, która znalazła się w ministerialnym rozporządzeniu dopiero w zeszłym roku – zatem w naszym regionie powinna się pojawić w nadchodzącej rekrutacji.

Techników programistów MEN uważa za ważniejszych dla gospodarki niż informatyków – tych drugich brak na liście krajowej, chociaż zostali uznani za istotnych dla województwa łódzkiego.

Ogółem branżówki i technika w Polsce mogą oferować kandydatom naukę w ponad 200 zawodach.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki