Kto nie traci?

  Kto nie traci?

  Jerzy Witaszczyk

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Gazety zajęły się "ofiarami" kredytów w szwajcarskich frankach. "Kiedy brali kredyty, słyszeli, że frank to najpewniejsza waluta - pisze "Newsweek". - Tylko nikt im nie powiedział, jak niepewny jest złoty, za który franki muszą kupować. Teraz płacą horrendalne raty. I skarżą do sądu banki, które wcisnęły im te tanie pożyczki."
  Jerzy Witaszczyk

  Jerzy Witaszczyk ©Grzegorz Gałasiński

  Nie wiem, w jakich bankach wciskali te kredyty. Akurat, kiedy była moda na franki, zajmowałem się bankami. Doradcy bankowi stawiali sprawę jasno: bezpieczniej jest brać kredyt w walucie, w której się zarabia. Jednak frank miał taką przebitkę, że wielu ich nie posłuchało. Jeszcze w 2009 frank kosztował w kantorze 2 złote. Potem dolar i euro straciły swój czar, świat postawił na franka. Frank zdrożał i tak się zaczęło.

  Z doradcami mogło być różnie w różnych bankach. Kiedy w 2007 w USA nastał kryzys mieszkaniowy, doradca renomowanego banku odradził mojemu znajomemu wycofanie pieniędzy z funduszy inwestycyjnych. Przekonał go, że amerykański kryzys skończy się szybciej niż się zaczął, więc do Polski nie dotrze. Niestety, dotarł. Nieszczęśnik stracił fortunę. Do dziś żyje nadzieją, że fundusze odrobią straty, więc pieniądze odzyska.

  Jego doradca ma się dobrze, a jeszcze lepiej mają się prezesi banku, bo ci - w odróżnieniu od klientów - nigdy nie tracą. Nawet byłym szefom amerykańskiego Lehman Brothers powodzi się świetnie, chociaż w 2008 doprowadzili bank do bankructwa, a świat pchnęli w objęcia kryzysu. Warto pamiętać, kto nie traci, zanim wejdzie się do banku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo