Kursy dla przyszłych proboszczów. Uczą się o in-vitro i...

  Kursy dla przyszłych proboszczów. Uczą się o in-vitro i gender

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Żeby zostać proboszczem, ksiądz musi wiedzieć coraz więcej o współczesnym świecie

  Żeby zostać proboszczem, ksiądz musi wiedzieć coraz więcej o współczesnym świecie ©Grzegorz Gałasiński

  Zarządzanie kancelarią i cmentarzem, używanie multimediów, prawo budowlane - to tylko część przedmiotów, które musi zaliczyć kandydat na proboszcza w archidiecezji łódzkiej. W sobotę początek obowiązkowego kursu dla kandydatów na proboszczów. Kto nie zda egzaminu na koniec kursu, może zapomnieć o własnej parafii.
  Żeby zostać proboszczem, ksiądz musi wiedzieć coraz więcej o współczesnym świecie

  Żeby zostać proboszczem, ksiądz musi wiedzieć coraz więcej o współczesnym świecie ©Grzegorz Gałasiński

  Zgodnie z decyzją arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, wszyscy księża święceni w latach 1987-1999 muszą wrócić do szkolnej ławy. Do marca w prawie każdą sobotę uczyć się będą praktycznych rzeczy potrzebnych do zarządzania parafią: od prawa pracy poprzez zarządzanie nieruchomościami i ochronę zabytków po prowadzenie stron i gazetek parafialnych.

  Księża odświeżą też wiedzę teologiczną i poznają lepiej takie poruszające wiernych zagadnienia jak zapłodnienie in vitro czy ideologia gender. Po kursie czeka ich dwudniowy egzamin. Dopiero po jego zaliczeniu będą brani pod uwagę przy rozdzielaniu nominacji proboszczowskich.

  - Kursanci kończyli seminarium kilkanaście lat temu, w tym czasie np. przepisy prawne bardzo się zmieniły - tłumaczy potrzebę kursu ks. Rafał Leśniczak, dyrektor biura prasowego łódzkiej kurii.

  Także zdaniem samych duchownych kurs jest potrzebny, bo nie wszystkich praktycznych rzeczy księża nauczą się w seminariach.

  - Dla początkującego proboszcza najtrudniejsze są sprawy administracyjne i związane z podpisywaniem dokumentów - przyznaje ks. Wiesław Kamiński, od dwóch lat proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi. - Po objęciu probostwa musiałem się tego bardzo szybko nauczyć.

  Lepszą jakość pracy w parafiach ma też zapewnić wydłużenie praktyk u proboszczów, które odbywają klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

  Kilka uczelni w Polsce prowadzi podyplomowe studia zarządzania parafią. Kursanci uczą się nie tylko właściwej troski o sprawy finansowe i prawne parafii, ale także dbania o jej wizerunek. Poznają sposoby rozwiązywania konfliktów oraz - niezbędne czasami po kontakcie z trudnym parafianinem - techniki relaksacji.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aby życie miało smaczek

  spiritus ani (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  raz dziewczynka, raz chłopaczek

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielka Tajemnica Wiary: Złoto, Euro i Dolary!

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Konkordat rozwiązać!! Pedofilów w kiecach zamknąć !! Resztę zagonić do uczciwej roboty - niech sami tyrają na swoje emeryturki!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polski KK utworzył własne państwo w państwie.

  Owieczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Kościół Katolicki w Polsce to skarbonka bez dna i wylęgarnia biznesmenów oraz bezdusznych urzędników z "chorobami zawodowymi", nie mający nic wspólnego z przesłaniem Jezusa Chrystusa i daleki od...rozwiń całość

  Kościół Katolicki w Polsce to skarbonka bez dna i wylęgarnia biznesmenów oraz bezdusznych urzędników z "chorobami zawodowymi", nie mający nic wspólnego z przesłaniem Jezusa Chrystusa i daleki od korzeni naszej wiary i ideałów kapłaństwa służebnego. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Firma -parafia....

  cynik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  Od dawna uważałem ,że parafie w Polsce to nic innego jak maszynki do robienia pieniędzy ,a pomoc bliźnieniu to rzecz wtórna.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trudny proboszcz

  Max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  "Poznają sposoby rozwiązywania konfliktów oraz - niezbędne czasami po kontakcie z trudnym parafianinem - techniki relaksacji"
  A wierny i trudny proboszcz?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ło matko Witkosko!

  kacperek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  Naukę spraw administracyjnych rozumiem.Sprawy związane z IDEŁOLOGIĄ GENDER dotyczą wszelkiego rodzaju robactwa lewackiego i są POtrzebne kapłanom jak wielebnej Matyldzie święcenia...rozwiń całość

  Naukę spraw administracyjnych rozumiem.Sprawy związane z IDEŁOLOGIĄ GENDER dotyczą wszelkiego rodzaju robactwa lewackiego i są POtrzebne kapłanom jak wielebnej Matyldzie święcenia kapłańskie.Uważam,że poziom wiedzy młodych kapłanów jest ciągle uzupełniany i sprawy nowych "wypocin filozoficznych" etyków typu Środa i Hartman,znany w stopniu wystarczającym.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przeciwieństwo

  augustyn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Przeciwieństwem tych nowych "wypocin filozoficznych", są tradycyjne mądrości sprzed 2 -3 tys. lat promujące niewolnictwo, mizoginię, czystki etniczne, homofobię, rasizm, wiarę w demony i inne...rozwiń całość

  Przeciwieństwem tych nowych "wypocin filozoficznych", są tradycyjne mądrości sprzed 2 -3 tys. lat promujące niewolnictwo, mizoginię, czystki etniczne, homofobię, rasizm, wiarę w demony i inne esencjonalne dla współczesnego człowieka wartości. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo