MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kursy zakończone mikropoświadczeniem - nowa forma kształcenia na Uniwersytecie Łódzkim

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Uniwersytet Łódzki wprowadził nową formę kształcenia: kursy zakończone mikropoświadczeniem. Dzięki niemu nabierają znaczenia krótkie formy edukacyjne, których efekty kształcenia są mierzalne, wymierne i porównywalne. Kursy zakończone mikropoświadczeniem są opracowywane tak, aby osoba ucząca się zdobyła konkretną wiedzę, umiejętności i kompetencje, które odpowiadają zarówno na jej potrzeby, jak i na potrzeby rynku pracy. Pierwszy kurs na UŁ kończący się mikropoświadczeniem jest już dostępny.

Mikropoświadczenia na Uniwersytecie Łódzkim

Uniwersytet Łódzki wprowadził nową formę kształcenia: kursy zakończone mikropoświadczeniem.
Co to są mikropoświadczenia?
Mikropoświadczenie to nowatorska forma poświadczania uczestnictwa w krótkich formach edukacyjnych mniejszych niż np. studia lub studia podyplomowe. Mogą dotyczyć np. praktycznych umiejętności potrzebnych na rynku pracy, najczęściej w wąskim, specjalistycznym zakresie. Nie jest to tradycyjny certyfikat, ale dokument elektroniczny potwierdzony specjalną pieczęcią elektroniczną wystawiany z wykorzystaniem unijnego systemu Europass. Krótkie formy edukacyjne kończące się wydaniem mikropoświadczenia realizowane są jako dodatkowe kursy, poza cyklem kształcenia. W przyszłości mogą one stanowić systemową alternatywę dla dyplomu uniwersyteckiego, szczególnie na wyższych stopniach studiów.

Mikropoświadczenia budują indywidualne cyfrowe portfolio danej osoby i pozwalają na zindywidualizowanie ścieżki rozwojowej wśród osób posiadających to samo wykształcenie lub doświadczenie zawodowe. Co ważne wydawane są przez renomowane instytucje na podstawie przejrzystych kryteriów, co oznacza, że są wiarygodne i porównywalne, gdyż dają możliwość rzetelnego udokumentowania posiadania dodatkowych umiejętności lub specjalistycznej wiedzy.

Pierwszy kurs już dostępny
Technologia i AI w pracy tłumacza - oto pierwszy, w tej chwili już dostępny kurs na Uniwersytecie Łódzkim, zakończony wydaniem mikropoświadczenia. Kurs stanowi wprowadzenie do wykorzystania technologii wspomagających tłumaczenie w pracy tłumacza. Jest to szkolenie o charakterze praktycznym, realizowane w zakresie podstawowym.
Kurs przeznaczony jest dla osób aspirujących do zawodu tłumacza oraz dla początkujących tłumaczy, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności w zakresie wykorzystania nowoczesnych narzędzi technologicznych w pracy tłumaczeniowej. Celem kursu jest wprowadzenie uczestników w świat technologii wspomagających tłumaczenie i technik niezbędnych w codziennej praktyce tłumacza. Uczestnicy poznają specyfikę oprogramowania (CAT Tools) i nauczą się praktycznego zastosowania tego rodzaju narzędzi w realizacji projektów tłumaczeniowych. Zajęcia prezentują wykorzystanie tłumaczenia maszynowego do zwiększenia efektywności pracy. Kurs zawiera także moduł poświęcony zastosowaniu sztucznej inteligencji w tłumaczeniu, obejmujący zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty wykorzystania narzędzi opartych na AI w procesie tłumaczenia.
Kurs został stworzony w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie środowiska społeczno-gospodarczego na szybkie i precyzyjne tłumaczenia. Dynamiczny rozwój branży technologicznej oferuje narzędzia zwiększające skuteczność pracy tłumacza poprzez przyspieszanie procesu tłumaczenia, zwiększenie wydajności pracy, ulepszenie jakości i spójności przekładu. W obliczu licznych zmian na rynku tłumaczeniowym, proponowane szkolenie to okazja do zdobycia nowych umiejętności.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kursy zakończone mikropoświadczeniem - nowa forma kształcenia na Uniwersytecie Łódzkim - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki