Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwalifikacja wojskowa 2023. Opóźnia się kwalifikacja wojskowa 2023. Może popsuć plany tym, którzy ustalili już wyjazd na wakacje

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
W tym roku kwalifikacji wojskowej będzie podlegać około 230 tysięcy osób
W tym roku kwalifikacji wojskowej będzie podlegać około 230 tysięcy osób archiwum Polska Press
Opóźnia się kwalifikacja wojskowa 2023. Może popsuć plany tym, którzy ustalili już wyjazd na wakacje, ponieważ stawiennictwo na kwalifikację wojskową jest obowiązkowe. Szczegółowych terminów jeszcze nie ma, ale wiadomo już, kto podlega kwalifikacji wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa 2023 prawdopodobnie rozpocznie się dwa tygodnie później niż pierwotnie planowano i skończy się trzy tygodnie później niż zakładały pierwotne plany.

Pierwotny projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z grudnia 2022 roku zakładał, że kwalifikacja wojskowa 2023 rozpocznie się 3 kwietnia 2023 i skończy 30 czerwca 2023, a więc niemal dokładnie tak jak rok szkolny. W toku rozmaitych uzgodnień, które przechodzi projekt rozporządzenia, termin został jednak zmieniony. Kwalifikacja wojskowa ma się rozpocząć dopiero 17 kwietnia, tydzień po Wielkanocy i skończyć dopiero 21 lipca, a więc niemal w środku wakacji. Tak długi okres kwalifikacji wynika częściowo z doliczenia poprawki na przypadające w tym czasie egzaminy maturalne.

Projekt jest na końcowym etapie, ale wymaga jeszcze podpisu szefa MON Mariusza Błaszczaka ogłoszenia, więc prawdopodobnie żadnych zmian już nie będzie. Widać tu już jednak pewien pośpiech.

W związku z koniecznością niezwłocznego rozpoczęcia przygotowań do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2023 r. proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Z kwalifikacji wyłączono dni 2 maja i 9 czerwca, a więc kto będzie chciał sobie zrobić długie świąteczne weekendy, może to zrobić bez przeszkód (2 maja przypada we wtorek, a 9 czerwca to piątek po wolnym ustawowo święcie Bożego Ciała).

Kwalifikacja wojskowa - 30 osób dziennie

MON przewiduje, że w tym roku kwalifikacja wojskowa obejmie ok. 230 tys. osób. Wyliczono, że każda z 390 powiatowych komisji kwalifikacyjny jest w stanie przebadać ok. 30 osób dziennie, z uwzględnieniem jednoczesnej pracy nie więcej niż 2-3 komisji na terenie podległym jednemu wojskowemu centrum rekrutacji.

Nie ma jeszcze harmonogramu prac komisji przeprowadzających kwalifikację wojskową w poszczególnych powiatach. Zostaną one podane w obwieszczeniu wojewody, ale dopiero po wejściu w życie rozporządzenia ministra obrony.

Kto podlega kwalifikacji wojskowej?
Wiadomo już jednak, kto będzie podlegał kwalifikacji wojskowej 2023:

  • mężczyźni 19-letni (urodzeni w 2004 r.), tzw. rocznik podstawowy,
  • mężczyźni 20-24-letni (urodzeni w latach 1999–2003), tzw. roczniki starsze, którzy jeszcze nie spełnili obowiązku stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej i w związku z tym nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • osoby które w latach 2021 i 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności „B12 lub B24”), jeżeli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej w 2023 r. Ponowne wezwanie tej kategorii osób do kwalifikacji wojskowej i poddanie ich badaniom lekarskim pozwoli na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu ich do kategorii zdolności „A”, ”D” lub „E”, z wynikającymi z tego konsekwencjami,
  • osoby które w latach 2021 i 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności „B12 lub B24”), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej w 2023 r., pod warunkiem, że osoby te przed zakończeniem kwalifikacji będą wnioskować o jej zmianę w trybie przewidzianym w art. 64 ust. 4 i 6 ustawy o obronie Ojczyzny
  • kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny,
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki