Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi od 1 do 3 listopada

Wiesław Pierzchała
Maciej Kałach z naszej redakcji podczas ostatniej kwesty
Maciej Kałach z naszej redakcji podczas ostatniej kwesty Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Kolejna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków odbędzie się od 1 do 3 listopada na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej, który tym jest dla Łodzi, czym Rossa dla Wilna i Powązki dla Warszawy.

We Wszystkich Świętych kwesta odbędzie się w godz. 9-19 pod patronatem TVP Łódź, zaś 2 i 3 listopada od godz. 10 do 16 pod patronatem miłośników Starego Cmentarza.

2 listopada będzie można dojechać na tę historyczną nekropolię zabytkowym tramwajem Tomka Adamkiewicza. Kursy zaplanowano na trasie pl. Wolności - Koziny w godz. 10-15. Natomiast 3 listopada odbędą się spacery szlakiem historii i zabytków Starego Cmentarza organizowane przez łódzkich przewodników. Zbiórka o godz. 12 i 14 za bramą części katolickiej przy kaplicy Karola Scheiblera.

Trwającą od 19 lat kwesta przyniosła już prawie 1 mln zł (przed rokiem zebrano 88 tys. zł), dzięki czemu odnowiono ponad sto nagrobków. Wśród nich jest rzadkiej urody neobarokowy nagrobek Hermana Guenzela, właściciela firmy budowlano-sztukatorskiej. Wzrok przyciągają dwie kolumny z głowicami korynckimi zwieńczone przerwanym tympanonem oraz rzeźba anioła w symbolicznym geście uchylania drzwi do wieczności.

- Nagrobek ten odnowiliśmy w 2005 r., a teraz odrestaurujemy stylowe ogrodzenie z furtką - wyjaśnia Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Dawny blask odzyskał też nagrobek rodziny Danielewiczów z cenną rzeźbą na szczycie pionowej tablicy z inskrypcjami. Rzeźba przedstawia młodą, pogrążoną w smutku kobietę trzymającą klepsydrę - symbol przemijania. Jest to dzieło znakomitego rzeźbiarza Wacława Konopki.

Posąg Matki Boskiej Niepokalanej zdobi zaś odnowioną mogiłę małżeństwa Marii i Anastazego Bitdorfów oraz Antoniego Bitdorfa. Był on ojcem Anastazego. Zasłynął jako działacz społeczny i ławnik miejski. Wspierał przygotowania do powstania styczniowego, w którym wziął udział jego syn walcząc w oddziale Józefa Dworzaczka w bitwie pod Dobrą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki