Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi. Uczniowie łódzkich szkół porządkowali groby i zbierali pieniądze do puszek

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wideo
od 16 lat
Na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w sobotę 28 października rozpoczęła się coroczna kwesta na rzecz ratowania zabytków tej nekropolii. W pierwszym dniu pieniądze do puszek zbierali, ale przede wszystkim porządkowali groby uczniowie łódzkich szkół podstawowych i średnich.

Setki młodych wolontariuszy z grabiami i szczotkami

Na cmentarnych alejkach co krok spotykało się grupy dzieci i młodzieży wyposażonych w grabie, szczotki i worki.

- Zapisało się około 400 uczniów, 50 opiekunów z 38 szkół. Mimo deszczu dzieci młodzież dzielnie sprzątały, a przy okazji dowiadywały się o ludziach, którzy spoczywają na tym cmentarzu. Tym samym uczymy młodych ludzi, że trzeba dbać o nasze dziedzictwo - mówi Agnieszka Łeń z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej i przewodnik po Łodzi.

Anastazja Matvieienko, uczennica XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi wraz z kolegami z klas I, II i III o profilu wojskowym i policyjnym porządkowała groby na ewangelickiej części cmentarza.

- Udział w tej akcji to także integracja, poznałam uczniów z innych klas. Byłoby fajnie, gdyby takich dni było więcej - mówi uczennica, która przyjechała z Ukrainy do Łodzi dwa lata temu.

Kwesta na Starym Cmentarzu w Łodzi. Co dalej?

W drugim dniu kwesty w niedzielę 29 października w godz. 10 - 16 na najstarszej łódzkiej nekropolii będzie można spotkać przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz popularyzacji historii i ochrony zabytków. 1 listopada we Wszystkich Świętych kwestarze - przedstawiciele władz miasta i województwa, środowiska nauki i kultury, politycy, samorządowcy - będą obecni najdłużej, bo w godz. 9 - 19. Zakończenie zbiórki zaplanowano w następny weekend 4 i 5 listopada w godz. 10 - 16. W tych dniach będzie się ona odbywać pod patronatem Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem.

Galeria

Zebrane prawie 2 mln zł na 200 zabytkowych nagrobków

To już 29. edycja kwesty na Starym Cmentarzu.

- W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Ludzie – kwesta – twórcy”, nawiązując tym samym do pamięci o tych, którzy urzeczywistnili ideę ratowania dziedzictwa historii i kultury naszego miasta w obszarze wielowyznaniowego Starego Cmentarza - opowiada Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi. - Od 1995 roku, kiedy zainicjowana została kwesta odnowiliśmy już 200 pomników. Zebraliśmy łącznie ponad 1 milion 900 tysięcy złotych - dodaje.

Urząd Miasta Łodzi od kilku lat finansuje renowację zabytkowych nagrobków, głównie łodzian mało znanych. W tym roku będzie to pomnik Bolesława Grzybowskiego z 1903 roku.

- Rzeczywiście, niewiele wiemy o Bolesławie Aleksandrze Adamie Grzybowskim. W chwili śmierci był to młody człowiek, bowiem zmarł mając raptem 24 lata. Urodził się w Piotrkowie, pracował w jednym z łódzkich banków. Ożenił się z Eugenią Prace. Skoro miał tyle imion, co wówczas nie było spotykane, to oznacza, że musiał pochodzić z kochającej się rodziny, bowiem jego imiona wywodziły się od imion jego rodziców i przodków – przybliża tę postać Alina Jabłońska, łódzka przewodniczka i członkini Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki