Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łączenie wielu leków może szkodzić! Jak uniknąć złych połączeń lekarstw i ich niebezpiecznych skutków dla zdrowia?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Biorąc jednocześnie wiele leków musimy uważać, by nie dochodziło między nimi do groźnych interakcji. Może to zmniejszyć ich działanie terapeutyczne, ale też spowodować wiele skutków ubocznych, do śmierci pacjenta włącznie. Jak tego uniknąć?

Polipragmazja. Co się dzieje, gdy bierzemy jednocześnie wiele leków?

Przyjmowanie jednocześnie wielu leków nazywa się polipragmazją. Często jest to niezbędne, bo preparaty się uzupełniają. Jednak wzrasta wtedy ryzyko interakcji między lekami i skutków niepożądanych.

- Leczenie musi być skuteczne, ale też bezpieczne. Dlatego wybierając kolejny lek należy zastanowić się, czy jest on nam rzeczywiście potrzebny – radzi dr Honorata Błaszczyk, specjalista medycyny rodzinnej z Łodzi.

Dr Błaszczyk wyjaśnia, że niebezpieczne może być nie tylko łączenie samych leków, ale też leków z suplementami, ziołami, czy z niektórymi produktami spożywczymi.

- Może wtedy dojść do osłabienia terapeutycznego działania leku, a wzmocnienia jego działań niepożądanych - podkreśla lekarka.


Skutki mogą być tragiczne – od braku skuteczności terapii, przez działania niepożądane, aż po śmierć pacjenta.

Złe łączenie leków najczęściej grozi seniorom

Problem najczęściej dotyczy seniorów, bo z wiekiem leków bierzemy coraz więcej. W Polsce co trzeci pacjent po 60. roku życia zażywa więcej niż pięć leków . W Łódzkiem rekordzista zrealizował recepty na 36 różnych lekarstw, leki przepisało mu – nie wiedząc o swoich zaleceniach – kilku różnych lekarzy. Leki wchodziły ze sobą w szkodliwe interakcje.

Jak prawidłowo brać kilka leków na raz?

Jak uniknąć polipragmazji? Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń lekarza i przepisanych dawek. Ostrożność należy zachować podczas wizyty u nowego specjalisty – warto mieć przy sobie listę stale używanych leków, by uniknąć dublowania preparatów. W razie wątpliwości nowe leki można skonsultować ze swoim lekarzem w POZ.

Biorąc nowy lek bezwzględnie należy przeczytać ulotkę, gdzie znajdziemy informacje o możliwych skutkach niepożądanych i interakcjach. Dr Błaszczyk radzi też raz na pół roku robić przegląd domowego zapasu leków, by wykluczyć preparaty przeterminowane lub o podobnym działaniu. Warto, żeby przejrzał je medyk.

Niebezpieczne jest zwłaszcza leczenie się na własną rękę, korzystanie ze starych leków czy lekceważenie zaleconego dawkowania. To w takich sytuacjach najczęściej dochodzi do niekorzystnych interakcji między lekami. Leki łatwo też przedawkować jeśli bierzemy preparaty o różnych nazwach, ale z tą samą substancją czynną.

Oto pięć zasad, które zmniejszą ryzyko niepożądanych skutków przyjmowania wielu leków. Ich autorem jest Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej:

  • Zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować się wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.
  • Kiedy idziesz do lekarza (każdego) pokaż mu aktualny spis swoich leków.
  • Każdorazowo informuj swojego głównego lekarza prowadzącego o innych wizytach i o wynikających z nich zaleceniach. Nawet nie pytany, informuj lekarzy wszystkich specjalności o tym, że leczysz się przewlekle.
  • Nie zażywaj leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji z Twoim lekarzem. To co im pomogło, Tobie może zaszkodzić. Dobrym przykładem są leki przeciwbólowe i przeciwprzeziębieniowe o różnych nazwach handlowych i podobnym składzie, których łączne stosowanie może doprowadzić do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Łączenie wielu leków może szkodzić! Jak uniknąć złych połączeń lekarstw i ich niebezpiecznych skutków dla zdrowia?
NFZ

Spotkanie dla niepełnosprawnych w Sali Obsługi Klienta NFZ w Łodzi

Łódzki oddział NFZ zaprasza w piątek (2 grudnia) w godz. 10-14 do Sali Obsługi przy ul. Targowej 35 w Łodzi na spotkanie o niepełnosprawności. Będzie można porozmawiać z ekspertami z ZUS, PFRON, przedstawicielami Fundacji Aktywizacji, Fundacji Niepełnosprawność Bez Barier, Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Fundacji Opus oraz Inicjatywy Rozsądnych Polaków. Dodatkowo wszyscy klienci będą mogli bezpłatnie z badań poziom cukru we krwi dzięki obecnym na Sali Obsługi Klientów pielęgniarkom z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło Łódź – Śródmieście. Wstęp jest wolny.

Okazją do spotkania na temat niepełnosprawności jest obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ONZ.

Łączenie wielu leków może szkodzić! Jak uniknąć złych połączeń lekarstw i ich niebezpiecznych skutków dla zdrowia?
NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki