MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łatwiej będzie wyprodukować samodzielnie energię, ciepło lub gaz? Powstał projekt dotyczący ułatwień w budowie biogazowni rolniczych

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Efektem wprowadzonych zmian ma być zwiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego i niezależności obszarów wiejskich, które zajmują niemal 93 proc. powierzchni Polski, gdzie mieszka lub prowadzi działalność około 30 proc. wszystkich odbiorców energii.
Efektem wprowadzonych zmian ma być zwiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego i niezależności obszarów wiejskich, które zajmują niemal 93 proc. powierzchni Polski, gdzie mieszka lub prowadzi działalność około 30 proc. wszystkich odbiorców energii. Andrzej Zgiet/Polska Press
Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w biogazownie rolniczych zakłada ułatwienia w powstawaniu biogazowni rolniczych m.in. związane z pozwoleniami na budowę i pozyskaniem biomasy do produkcji energii, ciepła czy biogazu. Przyjmuje się, że biogazownie rolnicze mogą produkować energię nawet przez 8 tys. godzin rocznie. Ponadto biogazownie rolnicze stanowią domknięcie systemu gospodarowania odpadami powstającymi w polskich gospodarstwach rolnych czy zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego.

Przygotowana ustawa odpowiada na pilną potrzebę zwiększenia liczby stabilnych, sterowalnych i odpornych na zmienne uwarunkowania meteorologiczne i czynniki zewnętrzne instalacji odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym. Przyjmuje się, że biogazownie rolnicze mogą produkować energię nawet przez 8 tys. godzin rocznie (90 proc. czasu), w przeciwieństwie do innych instalacji OZE, których sprawność energetyczna waha się od 10 do 30 proc. – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Ponadto biogazownie rolnicze stanowią domknięcie systemu gospodarowania odpadami powstającymi w polskich gospodarstwach rolnych czy zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego. Powstająca w tych miejscach biomasa może być wykorzystywana w lokalnej biogazowni rolniczej do wytwarzania w przyjazny środowisku sposób:

  • energii elektrycznej,
  • ciepła,
  • biogazu rolniczego lub
  • biometanu.

Czego dotyczą zmiany ws. biogazowni rolniczych?

Według KOWR, obecnie w rejestrze wytwórców biogazu rolniczego jest 123 wytwórców biogazu rolniczego, prowadzących łącznie 147 instalacji o łącznej mocy zainstalowanej ok. 143 MW.

Główne rozwiązania przyjęte w projekcie zakładają wprowadzenie ułatwień w procesie inwestycyjnym, w toku postępowania m.in. o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, pozwolenia na budowę, a także wydania warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci. W świetle obecnych przepisów przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych prowadzona jest w oparciu o ogólne regulacje dotyczące procesu budowalnego.

Zaproponowano również wprowadzenie ułatwień w wykorzystaniu lokalnego potencjału substratu (nie będą one traktowane jako odpad) oraz ułatwień w zakresie wykorzystania produktu pofermentacyjnego (bez konieczności uzyskiwania określonej decyzji o jego zbyciu).

Jak wyjaśnił resort rolnictwa, przygotowana ustawa nie dotyczy wszystkich inwestycji dotyczących biogazowni rolniczych. Ma ona stanowić narzędzie do wykorzystania w celu rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego w gospodarstwach rolnych i zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Proponowane zmiany dotyczą biogazowni rolniczych zlokalizowanych na gospodarstwach rolnych, z których będzie pochodzić co najmniej część substratów wykorzystywanych w tej biogazowni rolniczej. Ponadto łączna moc zainstalowana elektryczna ma być nie większa niż 3,5 MW, ciepła - nie większa niż 10,5 MW, roczna wydajność produkcji biogazu rolniczego nie ma nie przekraczać 14 mln m3; a biometanu – 8,4 mln m3. Przyjęty limit mocy odpowiada mniej więcej średniemu zapotrzebowaniu gminy wiejskiej na energię lub ciepło – zaznaczono w uzasadnieniu do projektu.

Efektem wprowadzonych zmian ma być zwiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego i niezależności obszarów wiejskich, które zajmują niemal 93 proc. powierzchni Polski, gdzie mieszka lub prowadzi działalność około 30 proc. wszystkich odbiorców energii. Nastąpi ponadto zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym, a przez to także obniżenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Budowa biogazowni pozwoli na obniżenie kosztów działalności rolniczej, co będzie skutkiem niższych kosztów energii związanych z korzystaniem ze stabilnego odnawialnego źródła energii w oparciu o lokalnie dostępny substrat, a także wprowadzonym ułatwieniom w zakresie wykorzystania produktu pofermentacyjnego jako nawozu.

Do połowy kwietnia ministerstwo rolnictwa przyjmuje uwagi do projektu. Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki