Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

ŁDK przenosi się z budynku przy ulicy Traugutta do nowej siedziby w pofabrycznym budynku przy ul. Dowborczyków ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Trwa przeprowadzka Łódzkiego Domu Kultury do tymczasowej siedziby przy ulicy Dowborczyków. Budynek ŁDK przy ul. Traugutta 18 musi być czasowo opuszczony ze względu na rozpoczęcie prac związanych z budową tunelu Kolei Dużych Prędkości

ŁDK przeprowadza się z Traugutta do nowej siedziby

W tym tygodniu rozpoczęła się przeprowadzka Łódzkiego Domu Kultury z budynku przy ul. Traugutta 18 do tymczasowej siedziby przy ulicy Dowborczyków 18.

Co najmniej przez półtora roku, a prawdopodobniej nawet dłużej ŁDK będzie działał w należącym do firmy Okam centrum biurowym Łódź.Work. Instytucja kultury zajęła drugie piętro dawnej fabryki Teodora Meyerhoffa. Trwa teraz urządzanie nowych pomieszczeń i rozpakowywanie przywiezionych z Traugutta przedmiotów. Jeszcze przez tydzień trwać będzie przeprowadzka i przygotowanie do działalności w nowym miejscu. Prace te zajmą jeszcze co najmniej tydzień, potem ŁDK ma wrócić do normalnego funkcjonowania.

Wiadomo już, że działalność domu kultury będzie musiała się zmienić. Dyrektor ŁDK Jacek Wiśniewski zauważa, że powierzchnia na działalność zmniejszyła się z około 8 tys. mkw do tysiąca. A to znacznie zmniejszy możliwości organizacji imprez i wydarzeń.

- W nowej siedzibie nie mamy sali koncertowej, kin, galerii - wylicza.

Oprócz pomieszczeń biurowych w nowej siedzibie ŁDK jest tylko jedna sala konferencyjna i mała salka wystawiennicza.

- To nie jest przestrzeń do kreowania tego, co mogliśmy robić w budynku przy Traugutta. Dlatego sporą część działalności będziemy realizować z naszymi partnerami - zapowiada dyrektor.

Wiele wydarzeń odbywać się będzie w instytucjach kultury należących - tak jak ŁDK - do samorządu województwa łódzkiego. Na przykład piątkowy koncert Łódzkie Śpiewa Patriotycznie odbył się na scenie kameralnej Teatru Wielkiego.

Formalnie siedziba ŁDK się nie zmieni - nadal będzie nią budynek przy ul. Traugutta - jednak nie będzie się w niej odbywała żadna działalność. Na razie o relokacji instytucji informuje kartka na drzwiach, wkrótce ma się rozpocząć kampania informacyjna dla mieszkańców Łódzkiego korzystających z oferty ŁDK.

Powodem tak dużych zmian jest budowa rozpoczynającego się pod siedzibą ŁDK tunelu dla Kolei Dużych Prędkości na trasie Warszawa-Centralny Port Komunikacyjny- Łódź- Sieradz. Na łódzkim odcinku trasa ma przebiegać w tunelu. Ma się on zaczynać właśnie pod ŁDK i iść w kierunku Retkini. W tym celu konieczne jest podbicie fundamentów pochodzącego z 1938 roku budynku domu kultury. Kolejne etapy to budowa komory startowej na Retkini i wydobywczej koło ŁDK. Trzeci i ostatni etap to drążenie samego tunelu.

W nowej siedzibie ŁDK będzie działał co najmniej przez półtora roku, ale należy liczyć się z przedłużeniem tego terminu. Potem ŁDK znów ma prowadzić działalność w budynku przy Traugutta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki