Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legia Akademicka: Ze studiów wprost na poligon

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Coraz bliżej uruchomienia rządowego programu dobrowolnych szkoleń wojskowych dla studentów. Ale uczelnie w regionie wcale się do niego nie garną. Wiadomo o zgłoszeniu Politechniki Łódzkiej

Pilotaż Legii Akademickiej, czyli projektu przywracającego dobrowolne szkolenie wojskowe dla studentów, ma ruszyć już w tym miesiącu, ale wokół pomysłu wciąż wiele niejasności. Zwłaszcza w naszym mieście. Wiadomo, że jedynie senat Politechniki Łódzkiej pozytywnie zaopiniował wniosek o włączeniu się uczelni w projekt będącym efektem porozumienia Ministerstwa Obrony Narodowej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. PŁ nie ogłosiła jeszcze szczegółów dotyczących rekrutacji na swoje wojskowe zajęcia. W całym kraju do Legii Akademickiej zgłosiło się ponad pół setki uczelni.

Czym będzie Legia Akademicka? Przypomnijmy. Pod koniec sierpnia przedstawiciele dwóch ministerstw ogłosili, że „Wojsko Polskie wraca na uczelnie”. Szkoły wyższe, zdecydowane, aby dać swoim studentom możliwość przeszkolenia wojskowego, zbiorą od chętnych deklaracje uczestnictwa w programie. Dzieje się to już np. na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i w kilku innych uczelniach w Małopolsce.

Szkolenie chętnych będzie dzieliło się na cześć teoretyczną - na uczelniach (w trakcie roku akademickiego) oraz część praktyczną - w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych (w czasie wakacji).

Program nauczania w części teoretycznej obejmuje ok. 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbędą się w formie wykładów. Ochotnicy m.in. zdobędą wiedzę o systemie obronnym naszego kraju, poznają też zakres działania misji Sił Zbrojnych RP.

Po zaliczeniu części teoretycznej i złożeniu odpowiedniego wniosku student-ochotnik otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe - część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych w dwóch turach po sześć tygodni każda. Z kolei każda tura składa się z dwóch trwających po 21 dni modułów: szkolenia podstawowego (zakończone egzaminem i złożeniem przysięgi) oraz szkolenia podoficerskiego (zakończonym egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy).

W kolejnym roku planowany jest również moduł oficerski szkolenia.

W poniedziałek MON ogłosiło listę ośrodków szkoleniowych, do których mogą trafić w wakacje studenci-ochotnicy. Znajdują się one w Toruniu, Koszalinie, Zegrzu, Dęblinie, Poznaniu, Kłodzku, Grudziądzu, Wałczu, Ustce, Gdyni, Wrocławiu i w Świnoujściu. Szkolenie w takim ośrodku wiąże się również z wynagrodzeniem: 91,20 zł za dzień.

Co z większością łódzkich studentów, których uczelnie nie przystąpiły do Legii Akademickiej? MON wyjaśniło, że w takich przypadkach chętni mogą rekrutować się na ochotników przez dowolną uczelnię, biorącą udział w programie. Politechnice Łódzkiej przypadnie zatem zadanie przyjęcia na zajęcia teoretyczne nie tylko swoich studentów, ale rekrutów z całego regionu.

Nazwa Legia Akademicka nawiązuje do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11 listopada 1918 roku z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich, w większości członków Polskiej Organizacji Wojskowej. Zgodę na wstępowanie studentów do Legii Akademickiej wyraziły senaty trzech warszawskich uczelni: Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Legię Akademicką przekształcono w regularny 36. Pułk Piechoty, który wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Oprócz Warszawy, Legie Akademickie zostały także utworzone w ośrodkach naukowych w Lublinie, Krakowie, Poznaniu, Wilnie i Lwowie. Od 1929 do 1939 r. LA była formą przysposobienia wojskowego studentów.

Jak tłumaczył Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej, obecna Legia Akademicka będzie sposobem na odbudowę spadających rezerw naszej armii, ponieważ w ostatnich latach młodzi ludzie nie mieli możliwości podstawowego przeszkolenia. a

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki