Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz i święty Mikołaj w żłobku tylko z kwitem, że nie jest seksualną bestią. Urząd Miasta Łodzi wyjaśnia wątpliwości rodziców maluchów

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Każda osoba stykająca się z maluchami w żłobku musi teraz przedstawić zaświadczenie o niekaralności na tle seksualnym. Święty Mikołaj też
Każda osoba stykająca się z maluchami w żłobku musi teraz przedstawić zaświadczenie o niekaralności na tle seksualnym. Święty Mikołaj też archiwum
Rodzice dzieci z miejskiego żłobka zdziwili się nieobecnością lekarza, w poprzednich latach doradzającego, którego z maluchów należy zapisać na gimnastykę korekcyjną. Z tłumaczeń łódzkiego magistratu wynika, że lekarz nie przyszedł, ponieważ nie przedstawił zaświadczenia o niekaralności na tle seksualnym.

Opowieścią o lekarzu podzielili się z naszą redakcją rodzice dzieci z jednego z miejskich żłobków, ale z wyjaśnień urzędników wynika, że podobne historie mogą przytrafiać się we wszystkich z 30 samorządowych placówek tego typu w Łodzi.

- Wiem, że co roku we wrześniu do obecnego żłobka mojego dziecka przychodził lekarz, który doradzał rodzicom, czy ich maluch powinien brać udział w organizowanych w placówce zajęciach z gimnastyki korekcyjnej. W tym roku takiej wizyty zabrakło. A nie wszyscy rodzice są świadomi, jak takie zajęcia mogą przełożyć się w przyszłości malucha na komfort życia. Rada lekarza często w tym pomagała - opowiada nasza czytelniczka, mama kilkulatka.

Rodzice w łódzkim żłobku mieli usłyszeć od jego kadry, że brak corocznej wizyty lekarza ma związek ze sprawą danych osobowych. Podejrzewali zatem kolejne zamieszanie związane z RODO (czyli z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych).
Ale z wyjaśnień Urzędu Miasta Łodzi z piątku (28 września) wynika, że lekarz odwiedzający dotąd maluchy nie przedstawił kwitu, że nie jest przestępcą seksualnym.

- 1 stycznia 2018 r. zmieniła się ustawa o opiece nad dzieckiem do lat 3. Wtedy też wprowadzono zapis, że każda osoba, która ma mieć kontakt z dzieckiem w żłobku musi mieć zaświadczenie, z sądu, o niekaralności na tle seksualnym. Ten obowiązek dotyczy zarówno każdego opiekuna w żłobku, jak i każdej osoby wchodzącej z zewnątrz, która ma mieć kontakt z dziećmi. Taki obowiązek więc ma zarówno osoba prowadząca dodatkowe zajęcia rytmiki czy angielskiego w żłobkach, jak i np. Mikołaj, który w okresie świątecznym przyjdzie z prezentami do dzieci. Zapis dotyczy więc również lekarza. Lekarz badający dziecko w żłobku musi mieć takie zaświadczenie - wytłumaczyła Jolanta Baranowska z biura prasowego UMŁ.

Recepta na nowe prawo? Według łódzkich urzędników, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzic, będąc z dzieckiem u swojego lekarza rodzinnego poprosił o opinię, czy maluchowi potrzebna jest gimnastyka korekcyjna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki