Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze udzielają konsultacji przez internet

Joanna Barczykowska
Część chorych zaczęła szukać pomocy w sieci
Część chorych zaczęła szukać pomocy w sieci Jakub Pokora
Pacjentów czeka kolejna rewolucja. Po tym, jak z mapy Łodzi i województwa zniknęło wiele poradni i przychodni, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał z nimi kontraktu, pacjenci są zdezorientowani. Część chorych zaczęła szukać pomocy w sieci.

Szybko znaleźli realną pomoc. W Polsce powstało pierwsze Centrum Telemedyczne Qzdrowiu.pl, w którym lekarze udzielają porad przez internet. Z porad skorzystali już pacjenci z Łodzi, a pracę znaleźli tam łódzcy lekarze.

Pomysł przyszedł ze Stanów Zjednoczonych, ale pacjenci z województwa łódzkiego bardzo szybko zaczęli z niego korzystać. Największym zainteresowaniem cieszą się porady internisty, pediatry, psychologa i ortopedy. Można skorzystać tam jednak z porad wielu innych specjalistów m.in. kardiologa, alergologa, kardiochirurga, dermatologa, ginekologa, a nawet specjalisty od medycyny sportowej.

Tak zrobił Paweł z Łodzi, który gra w szkolnej drużynie koszykarskiej. Miesiąc temu skręcił nogę i dostał od ortopedy w szpitalu zwolnienie z zajęć w-f na dwa miesiące. Noga już go nie boli, ale chciał się dowiedzieć, kiedy może wrócić do treningów, żeby nie zrobić sobie krzywdy. - Połączyłem się z lekarzem w 15 minut. Nie lubię chodzić do szpitala, bo jestem na to jeszcze za młody, a przez internet to mniej boli. Lekarz powiedział mi, że muszę jeszcze poczekać - mówi Paweł z Łodzi.

Żeby połączyć się z lekarzem wystarczy mieć komputer z internetem, kamerką i mikrofon. Resztę lekarz oceni już sam.

- Pacjenci często przez pewien okres cierpią na określone dolegliwości. Nie wiedzą jednak, gdzie powinni się z tym zgłosić. Konsultacja przez internet jest dla nich szybką pomocą. Czasem utwierdzamy pacjentów w tym, że muszą umówić się na wizytę z lekarzem konkretnej specjalności, a czasem po wysłuchaniu objawów zlecamy konkretne badania. Przy kolejnej wizycie mamy możliwość zanalizowania wyników badań - mówi dr Monika Bobrowska-Korzeniowska, alergolog i pediatra ze Szpitala im. Kopernika, która udziela konsultacji na portalu Qzdrowiu.pl.

Na portalu dostępni są lekarze 40 specjalności. W ciągu dwóch miesięcy ma się tam pojawić łącznie 200 medyków. W dzień dostępni będą wszyscy specjaliści, natomiast przez całą dobę dyżurować ma internista i pediatra.

- Rodzice są bardzo zdenerwowani, kiedy u dziecka pojawiają się niepokojące objawy. Możliwość konsultacji w każdej chwili jest dla nich bardzo ważna - mówi dr Bobrowska-Korzeniowska.

Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Pacjentów mówi, że konsultacje internetowe są znakomitym pomysłem, ale podkreśla, że nie mogą zastąpić tradycyjnego badania.

- Jest szereg badań, które trzeba wykonać bezpośrednio, a nie przez komputer - mówi Adam Sandauer.

Pierwsze w Polsce Centrum Telemedyczne zaczęło działać dwa miesiące temu. Można tam skorzystać z wideokonsultacji, dostać skierowanie na niektóre badania morfologię, USG i rezonans magnetyczny. Jeśli konsultacja przez internet nie wystarcza, serwis umawia nas w stacjonarnej przychodni.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki